Předloni i loni však Kara ty nejdůležitější bitvy zvládla, pokaždé si dokázala poradit s konkurenčními Strakonicemi a díky tomu nyní stojí před novou výzvou. Klub do sezony vstoupí s hromadou změn. Především se obměnil trutnovský kádr, na střídačku přišel nový muž v podobě Richarda Kucsy, novou podobu má týmové logo a v roli sportovního manažera vystřídal Michala Martiška Petr Kapitulčin. A je to právě on, kdo Krkonošskému deníku v obsáhlém rozhovoru nastínil, co by příznivci modrobílých barev mohli od nové sezony očekávat.

Petře, stojíte před startem nového soutěžního ročníku. S jakými pocity a náladou do něho půjdete v roli sportovního manažera?

Těžká otázka na úvod. Asi jde o mix určité únavy, ale zároveň elánu, nervozity a natěšenosti. Na nový ročník ligy se moc těším, očekávám jej velice zajímavý a pevně věřím, že k tomu přispějeme i my.

Basketbalistky Trutnova už vědí, kdo je povede v příštím ročníku Chance ŽBL. Na snímku z duelu proti pražské Slavii vlevo Aneta Finková.
Basketbalistky Kary hlásí nového trenéra. Tým přebírá Richard Kucsa ze Slovenska

Novice příznivci klubu zaevidovali také na trenérském postu. Bylo více možností, kdo by mohl tým převzít po Michalu Martiškovi nebo byl Richard Kucsa prioritou?

Samozřejmě jsme přemýšleli o více kandidátech, ale Richard Kucsa byl na našem užším seznamu od samého začátku a jsme rádi, že jsme se domluvili. Navíc se nám podařilo získat na post asistentky Ivanu Jalčovou a věřím, že máme velice kvalitní trenérský tandem.

Kapitánka ukončila kariéru

Kádr družstva prošel řadou změn. Můžete čtenářům nejprve přiblížit, ke kterým došlo oproti loňsku odchodům?

Už v průběhu loňské sezony odešla Nikola Šafránková, pokračovat v našem dresu nebudou ani Raina Tomašická, Cassidy Malcolm, Raven Northcross-Baker a Alžběta Seifrtová. Kariéru ukončila Katka Kozumplíková, ze zdravotních důvodů pravděpodobně nebudeme moci počítat ani s Adélou Vítovou. Z devíti nejlepších střelkyň loňské sezony jich tak hned šest letos v kádru nebude.

Dostáváme se tedy k posilám. Těch není málo, tak povídejte, pro koho a proč jste se rozhodovali.

Velké úsilí jsme věnovali výběru ústřední rozehrávačky. Na tuto roli si trenér po pečlivém skautování vybral Kyah Proctor, která má za sebou vydařenou sezonu ve Švédsku. Ze Skandinávie přichází i další posila, na pozici křídla se představí Sara Rokkanen, která by nám měla přinést kromě kvalitní střelby také důraz a přehled. Nejsložitější byla situace na pozici pivotky. Několikrát jsme měli vybranou hráčku, ale z růžných důvodů se naše záměry musely změnit. Nakonec přichází D´Asia Gregg, která zatím nemá žádné zkušenosti z Evropy, ale věříme, že nám může přinést kvalitu a energii na obou stranách hřiště.

D´Asia Greggová je nejčerstvější posilou trutnovské Kary před startem nové sezony. Přichází na klíčový post pivotky.D´Asia Greggová je nejčerstvější posilou trutnovské Kary před startem nové sezony. Přichází na klíčový post pivotky.Zdroj: https://hokiesports.com/sports

Nepřichází ale pouze trojice zahraničních hráček…

Je to tak. Z hlediska českých hráček mě těší návrat Terezy Králové do nejvyšší soutěže po roční pauze, o minuty bude bojovat také zkušená Tereza Gotvaldová. Soupisku doplnily ještě juniorky Tereza Plašilová a Tereza Strýčková.

Změnu zaznamenal také herní systém soutěže. Vítáte nadstavbu, díky níž odehrajete více zápasů?

Pro ligu je to určitě dobře. Možná by byla fajn i nějaká delší nadstavba, ale termínově není reálná. Znovu se dostáváme k faktu, že máme pět zástupců mezi nejlepšími týmy Evropy. Tím se nemůže chlubit žádná jiná nejvyšší soutěž v Česku, zároveň to ale znamená velké omezení z hlediska termínové listiny. Z tohoto hlediska je nový systém nejlepším možným kompromisem, díky němuž by v březnu mělo v lize být mnoho zajímavých vyrovnaných zápasů a atraktivita ligy znovu stoupne.

Soupeři s vyššími rozpočty

V posledních dvou sezonách Kara neproklouzla do play off, hádám, že postup do něj je letos prvořadým cílem, je to tak?

Určitě se chceme vrátit do vyřazovacích bojů. Na druhou stranu je nutné vidět, že Strakonice nahradil ambiciózní Brandýs, který výrazně posiluje a podobně jako celá liga má vyšší rozpočet než my. Dále uvidíme v nejvyšší soutěži pět celků, které hrají Euroligu a Eurocup, tedy dva nejkvalitnější evropské poháry. A dalšími účastníky jsou vždy silné celky Slavie a Hradce Králové, plus posílená Slovanka. Pro postup do play off musíme pod sebe dostat minimálně dva celky, pokud se chceme vyhnout USK, tak dokonce tři. Pro odbornou veřejnost by splnění našeho cíle bylo překvapením, ale my jdeme do sezony s elánem a odhodláním příjemně překvapit.

Basketbalistky trutnovské Kary sehrály hodnotný zápas s polským soupeřem z Gorzówa. Přesto si na turnaji připsaly druhou porážku.
Kara na domácím turnaji končí třetí. Vítězství na 23. ročníku obhájily Polky

Cítíte, že je tým silnější než v předchozích ročnících?

Samozřejmě v to pevně věříme. Nechceme hrát potřetí v řadě play out a udělali jsme maximum pro to, aby se nám to podařilo. Ale jak už jsem zmínil – téměř všem celkům se podařilo navýšit rozpočet a tím navýšit svou kvalitu, takže nás nečeká nic jednoduchého.

Play out poslední sezonyPlay out poslední sezonyZdroj: Jan BartošLoni se Kara mohla spolehnout na skvělou podporu svých fanoušků. Dařilo se vám je lákat do hlediště. Čím si je plánujete hýčkat letos?

Fanoušci jsou naším šestým hráčem, kterého strašně moc potřebujeme. Očekávám velice zajímavý ročník, většina týmů velice kvalitně posílila a ve vyrovnaných zápasech může rozhodovat každý detail. Chci věřit, že trutnovští fanoušci znovu ukáží svou extratřídu a pomohou nás „dotlačit“ k důležitým vítězstvím.

Vy sám budete dál působit také u mládeže. Bude složité obě role zvládat?

Na ligových schůzích před ligou jsem si uvědomil, že jsem v nejvyšší soutěži už jediným manažerem, který zároveň ještě trénuje u mládeže. V drtivé většině týmů je minimálně jeden profesionál čistě na manažerské pozici, často ještě s další osobou. Takže nic lehkého to určitě nebude, na druhou stranu věřím, že díky pomoci dalších skvělých lidí pohybujících se v trutnovském klubu to zvládneme.

Program trutnovské Kary v první polovině základní části
29. 09. Kara – USK Praha -> 07. 10. Slavia – Kara -> 13. 10. Kara – Brandýs n. L. -> 21. 10. Chomutov – Kara -> 29. 10. Kara – KP Brno -> 03. 11. Slovanka – Kara -> 19. 11. Ostrava – Kara -> 25. 11. Žabiny – Kara -> 01. 12. Kara – Hradec Králové.

Karu na úvod čeká domácí souboj s USK Praha. Jste rádi, že si tento duel „odbudete“ hned na startu?

USK by bylo favoritem zápasu v jakékoliv fázi sezony, takže asi není podstatné, ve kterém kole se střetneme.

Veronika Borsová se na evropském šampionátu v Litvě prezentovala s číslem 9. Přispěla ke konečnému čtrnáctému místu Češek.
Reprezentace namísto odpočinku. Hráčky Kary v letní pauze procestovaly svět