Za sportovní kluby se diskuze zúčastnili například Richard Jukl (fotbal, FC Hradec Králové), Miroslav Volejník (basketbal, TJ Sokol Hradec Králové) či Vladimír Vávra (cyklistika, PSK Whirlpool-Author Hradec Králové).

Ministr Dobeš upozornil, že právě nyní dochází v otázce financování sportu na lámání chleba. Příznivě kvituje, že v sobotu bude zvolen nový předseda ČSTV (zatím kandiduje jen Miroslav Jansta), a věří, že v příštím roce půjdou na sport další dvě miliardy korun.

„Rádi bychom obnovili sy-
stémovou práci s mládeží zavedením tréninkových center mládeže. Zdaněním hazardu se podařilo navýšit rozpočet pro sport o 800 milionů korun. Snažíme se tyto prostředky smysluplně využít. Jsem si vědom, že tato částka nestačí, proto bychom rádi v příštím roce dali do sportu další dvě miliardy korun,“ prozradil Josef Dobeš.

Snahou ministra školství je přilákat více dětí ke sportu.

„Chceme smysluplně pracovat s dětmi ve školách. Podle mě jejich vztah ke sportu nezlepší dvě tři hodiny tělocviku navíc. Je třeba se pokusit děti nalákat na sport zábavnou formou. Proto například od 1. února startuje Pohár ministra školství ve florbale a basketbale,“ řekl Dobeš.

Tréninková centra přínosem

„Město se snaží sport podporovat. Někdy to však není lehké. Řešíme rekonstrukci fotbalového stadionu, nyní jsme třeba museli investovat 600 tisíc korun do osvětlení. Svítá ale jistá naděje, že se věci změní k lepšímu. Líbí se mi filozofie pana ministra udělat dětem ze sportu show,“ řekl po setkání Josef Krofta.

„Kladně hodnotím snahu o znovuzavedení tréninkových center mládeže. Z minulosti máme v Hradci, ať už šlo o fotbal, basketbal či judo, s tímto systémem výborné zkušenosti a dosahovali jsme kvalitních výsledků,“ prohlásil Jan Michálek, hradecký zastupitel a člen představenstva FC Hradec Králové.

Projekt Bavlna zaujal

Šéfové sportovních klubů z kraje hodnotili setkání kladně a diskuze je naplnila optimismem. Teď už jen, aby politici svá slova splnili.

„Mám z toho velmi dobrý pocit. Pan ministr je příznivcem sportu a řekl bych, že fotbalu zvlášť. Po dlouhé době bojuje za sport nejen na úrovni ministerstva, ale i celé vlády. Myslím si, že on je tím garantem, který je schopen peníze do sportu přinést. Po vakuu, které tady bylo v minulosti a vypadnutím Sazky, je financování sportu ohromně důležité. V tomto směru vidím světlo na konci tunelu,“ uvedl Richard Jukl.

Dobeš ocenil projekt fotbalového areálu na Bavlně, kde by své zázemí měly nalézt mládežnické týmy FC Hradec Králové.

„Projekt Bavlny se panu ministrovi velmi líbil. To je přesně to, co on chce podporovat – tréninková centra mládeže, která by měla znovu nastartovat děti, abychom je dostali pryč od počítačů a přivedli ke sportu,“ řekl Jukl, jenž by se rád na rozvoji mládežnické kopané sám podílel.

„V hlavě mám ještě jeden projekt v oblasti mládeže, který bych rád s pomocí pana ministra protlačil. Ale zatím bych to nerad prezentoval. Řeknu jen, že v roce 2013 mají přijít do sportu dvě miliardy korun a toho je třeba využít,“ prozradil šéf prvoligového fotbalového klubu.

Dojde k naplnění slibů?

Prezident prvoligového basketbalového klubu žen Miroslav Volejník k diskuzi s ministrem Josefem Dobešem poznamenal: „Pan ministr nám představil svoji filozofii. Je vidět, že o sport má zájem. Jsem rád, že jeho snahou je dát v příštím roce do sportu dvě miliardy korun, jestli to projde vládou, parlamentem. Pokud by to prošlo, bylo by na sport a hlavně na mládež dost peněz. A to považuji za výborné. V minulosti jsme ale od politiků a vlády slyšeli mnoho slibů, sám jsem zvědavý, jestli to dopadne.“

Podle Volejníka se město na podpoře sportu podílí více než dobře. „Hradec Králové, co mám zprávy z mé oblasti, podporuje basketbal a sport jako takový velice dobře. Dokonce bych řekl, že Hradec patří v podpoře sportu ve městě k nejlepším v republice,“ zdůraznil.

Jiří Tůma