Odpočítávání se zastaví, v neděli odstartuje 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Bohatý program na pardubickém závodišti sice zahájí již v 11 hodin, ale vrchol celého víkendu přijde na řadu po půl páté odpoledne. Kdo se zapíše do historických tabulek nejprestižnějšího tuzemského dostihu?

Před zahájením závodu o tom může snít patnáct koní společně se čtrnácti majiteli (jen stáj Wrbna Racing vysílá do dostihu dva zástupce). „Patnáct koní se bez problémů srovná na startu. Není to ovšem jen o počtu koní. Každá Velká pardubická je jiná, a proto je tak krásná," uvedl nejúspěšnější muž historie Velké pardubické Josef Váňa starší.

Mezi lety 2006 a 2011 patřil slavný dostih právě Váňovi a jeho svěřencům. Čtyři roky už legenda čeká. Letos posílá do dostihu trojici Ange Guardian, Rabbit Well a Zarif. Prvně jmenovaný letos vládl v Lysé nad Labem, ve třetí kvalifikaci byl nejblíže Charme Lookovi. Josef Váňa mladší opět povede Rabbit Wella, se kterým loni skončil na čtvrtém místě. Jeho otec měl po osmi startech ve Velké na svém kontě čtyři vítězství se Železníkem, pro syna je čtvrté místo maximem. Poctivý Zarif může být tajným trumfem legendy.

Bez obhájce prvenství

Stejně jako v loňském roce není na startu obhájce prvenství. Ribelina vyřadily z účasti podzimní zdravotní komplikace, a tak je trůn volný. Jen dva z patnácti nominovaných jezdců se mohou pochlubit vítězstvím ve Velké pardubické. Josef Bartoš, nejúspěšnější tuzemský překážkový jezdec, slavil v letech 2006 a 2008, Jan Faltejsek teprve nedávno, v letech 2012 až 2014, kdy dovedl k čistému hattricku Orphee des Blins. Zbylá třináctka bojuje o první zápis.

Hodně fanoušků bude mít zcela jistě Marek Stromský. Před rokem mohl slavit několik dnů, než přišla zdrcující informace o pozitivním dopingovém nálezu Nikase. Letos byly výkony Nikase jako noc a den. Utrápené třinácté místo v květnu a nadějné druhé v září.

Další z legend Velké pardubické, Čestmír Olehla, čeká na triumf ve Velké už dlouhých dvanáct let od druhého triumfu Registany. Letos posílá do dostihu jejího syna, Reapera, dále velmi talentovaného Hegnuse, který loni vyhrál čtvrtou kvalifikaci a Cenu Labe v den Velké pardubické. Posledním želízkem v ohni je Pareto, který se na start postaví potřetí, ale maximem je desáté místo. Dlouho už se také čeká ve Velkých Karlovicích, kde působí otec a syn Holčákové. Puntarenas a Peintre Abstrait ovšem nepatří k favoritům.

Letos uběhne dvacet let od vítězství posledního polokrevného koně, Cipíska. Vydají se v jeho stopách polobratři Ter Mill a Templář? Druhou kvalifikaci ovládli, brali první a třetí místo. Bělouš Ter Mill bude ve Velké startovat potřetí, zatím dvakrát ztratil jezdce. O rok mladší Templář loni doběhl osmý a letos po boji vyhrál druhou kvalifikaci.

Další sen Růžičkové

Dvojici koní posílají do Velké pardubické ženy. Lenka Horáková je podepsána pod hattrickem Peruána v letech 1998 až 2000, ale od té doby na úspěch čeká. Letos je její nadějí Universe of Gracie. Ve Velké startoval dvakrát a obsadil čtvrté a třetí místo. Letos ale jeho výkony nejsou tak přesvědčivé.

To Charme Look připravovaný Martinou Růžičkovou má nadějné vyhlídky. Podle vypsaných kurzů je sázkovým favoritem. Loni v den Velké vyhrál Cenu Vltavy a letos bez problémů kraloval srpnové kvalifikaci. Před dvěma roky se Martině Růžičkové splnil životní sen, když dokončila s Rubínem Velkou pardubickou. Nyní se může stát druhou trenérkou, která připravila vítěze Velké pardubické.

V jeho sedle nebude zraněná Barbora Málková, kterou pro nedělní závod musí nahradit Jan Faltejsek. „Tento nápad dostala Bára, když byla v nemocnici. Jsme moc rádi, že si na něj Honza sedl. Nic lepšího jsme si nemohli přát," prohlásila trenérka Martina Růžičková.

Ve výčtu účastníků zbývá dvojice Amaragon a Rendez Vous. Jejich úspěch by byl překvapením, ale ani o ta není v dostizích nouze. Stačí si vzpomenout na rok 2012 a triumf Orphee des Blins, ta odskočila v kurzu 55:1.

Do letošního ročníku Velké pardubické jde podle vypsané kurzové nabídky jako favorit Charme Look (kurz 3:1), následují Rabbit Well (4:1), Zarif (5:1), Nikas (6:1), Hegnus (7:1), Ange Guardian (7,77:1) a další.

Program: Dostihová neděle 9. října 2016
11.00 Slavnostní zahájení
11.30 Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. – Cena Jana Kašpara
12.10 Cena Pivovarů  Staropramen – Cena Laty Brandisové
12.50 Cena portálu Kudy  z nudy – Cena ČASCH
13.30 Cena podporovaná firmou ELTON hodinářská, a.s. PRIM MANUFACTURE 1949
14.10 Cena hejtmana Pardubického kraje –  Cena Vltavy
14.55 Cena společnosti VCES a.s. – Cena Labe
15.40 Poplerův memoriál skupiny Profireal Group
16.40 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou
17.00 Dekorování vítěze

Patnáctka startujících
126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (6900 m, 5 000 000 Kč):
1. ZARIF (IRE), 9 let, ž. Josef Bartoš (jezdec), Köi Dent (stáj)
2. HEGNUS, 8 let, ž. Jiří Kousek, Ševců
3. PARETO, 9 let, ž. Jaroslav Myška, Wrbna Racing
4. TER MILL, 10 let, Jan Odložil, DS Malá Morávka
5. TEMPLÁŘ, 9 let, ž. Marcel Novák, Stáj Luka-trdelnik.com
6. ANGE GUARDIAN (GER), 8 let, ž. Jan Kratochvíl, Stáj Anděl strážný
7. UNIVERSE OF GRACIE (GER), 11 let, Vlastislav Korytář, BORS Břeclav a.s.
8. AMARAGON, 11 let, žk. Pavel Složil ml., Maxa-Nýznerov
9. REAPER (GER), 7 let, žk. Jakub Spáčil, Wrbna Racing
10. RABBIT WELL (GB), 10 let, ž. Josef Váňa ml., Rabbit Trhový Štěpánov
11. CHARME LOOK, 9 let, ž. Jan Faltejsek, Orling
12. NIKAS, 11 let, ž. Marek Stromský, Castor
13. PUNTARENAS, 10 let, ž. Josef Sovka, Nicole TJ Monty UH
14. PEINTRE ABSTRAIT (IRE), 10 let, ž. Lukáš Matuský, Elektromontáže Mička
15. RENDEZ VOUS, 7 let, Martin Liška, EŽ Praha a.s.