Zimní republikový šampionát v plavání skončil velkým úspěchem hradeckých barev. Město pod Bílou věží má po více než deseti letech mistryni České republiky.

Plavci Sportstylu Hradec Králové závodili na MČR dorostu a dospělých v Plzni. Byť někteří do těchto kategorií ještě nepatří, zaznamenali značné úspěchy.

Teprve čtrnáctiletá Lydie Štěpánková vybojovala zlatou medaili v kategorii open (dospělých).

Tato naděje českého sportu zvítězila na trati 100 m prsa v novém rekordu čtrnáctiletých, který posunula již počtvrté. Časomíra se ve finále zastavila na čase 01:09,31! Překonala tím nejen očekávání trenérů, ale hlavně všechny soupeřky. Nikdo nečekal, že drobná hradecká prsařka vezme vítr z plachet všem ostříleným matadorkám, které si přijely vyplavat limity na ME v Dánsku.

Celý závod se odvíjel více než dramaticky. Po startu se Štěpánková držela na medailových pozicích a do druhé poloviny tratě obracela na třetím místě. V závěru však uplatnila již nabyté zkušenosti z mnoha mezinárodních závodů a neuvěřitelným finišem dohmátla jako první.

„Je to obrovský úspěch pro náš klub a ještě větší pro naše město. Z Lydie nám roste olympionička. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by reprezentovat již na příští letní olympiádě,“ poznamenala se spokojeným výrazem její trenérka Inna Koucká.

Pro hradeckou plavkyni je to první zlatá medaile mezi dospělými na MČR. Již v létě na stejné trati dokázala získat titul vicemistryně ČR, když nestačila jen na velkou kamarádku a reprezentantku Martinu Moravčíkovou.

Štěpánková v Plzni přepsala rekord také na 50m prsa čtrnáctiletých, který nyní nese hodnotu 00:32,16. Matadorka, reprezentantka a nejzkušenější specialistka na tuto trať Petra Chocová se kvalifikovala na ME časem 00:30,93. Tento čas bude pro Lydii v následujících závodech metou.

Na MČR dorostu a dospělých reprezentovali hradecký Sportstyl ještě finalista několika disciplín Jan Pavelka a Vanda Jeřábková.   (pl, pt)