Stříbro a bronz z mistrovství Evropy veteránů. To je výsledek, se kterým se vrátila dvojice hradeckých hráčů Josef Rákosník a Jiří Pischel z chorvatské Poreče, kde se hrál osmý evropský šampionát veteránů ve stolním tenise.

V konkurenci 2500 hráčů si vedli velice úspěšně. Rákosník (kategorie 75 až 79 let) získal stříbrnou medaili v soutěži jednotlivců a bronzovou ve čtyřhře, Pischel (kategorie 65 až 69 let) také bronzovou ve čtyřhře.

Oba hráči suverénně postoupili ze skupin do hlavní soutěže, kde Rákosník v semifinále hladce porazil dalšího českého zástupce Z. Lhotku 3:0 na sety. Ve finále se utkal s Mayerem z Maďarska (dříve reprezentační trenér éry Konzer, Klampar, Gergely), kterému podlehl 2:3. Nepříznivý stav 0:2 dokázal srovnat, ale v koncovce pátého setu nenašel odvahu k zaútočení a prohrál 8:11. Ziskem stříbrné medaile v Poreči tak potvrdil loňské stříbro z mistrovství světa a své suverénní postavení v České republice.

Pischel v soutěži jednotlivců nejprve porazil loňského mistra světa Schmidta, v boji o medaile však podlehl Siebertovi z Německa.

V soutěži čtyřher se Rákosník s Buchtou snadno probojovali do semifinále, kde je však přehrál finsko-anglický pár. I tak je bronzová medaile úspěchem, protože oba spolu hráli poprvé. Stejně si vedl Pischel, který se s německým hráčem Königsmannem poprvé viděl až v Poreči, a přesto získali bronzové medaile. Podlehli pouze pozdějším vítězům bratrům Langerovým z Německa.

Oba hradečtí matadoři se tak po delší době opět sešli a úspěšně reprezentovali nejen Českou republiku, ale i Hradec Králové, a v barvách hradeckého Sokola 2 IMEDA navázali na svoji dlouholetou úspěšnou kariéru ligových hráčů Slavie Hradec.

Nabízí se otázka, jak Rákosník a Pischel dopadnou příští rok na mistrovství světa, které se hraje v Číně, kolébce stolního tenisu… (re)