Jeho jméno by se dalo z němčiny přeložit jako horský kámen. Na jeho řádění na 29. ročníku festivalu Czech Open už se nemohl dívat dvojnásobný vítěz velmistrovského klání Sergei Movsesian.

Vzal si s sebou ke stolku dynamit, pasoval se do pozice střelmistra a Nitzana Steinberga rozmetal…

Jejich partie se stala jedním z dosavadních vrcholů festivalu. Turnajová trojka získala výhodu ze zahájení, kterou bezpečně zrealizovala. Zásluhou toho vystřídala Steinberga na čele. Zaním je s půlbodovou ztrátou osmička pronásledovatelů. Společně s i Izraelcem do ní patří také čtveřice Indů. Prvnímu nasazenému Jordenu Van Foreestovi se nepodařilo bílými figurami porazit norského velmistra Valeriye Neverova. Nachází se tak až na desáté příčce, když vévodí skupině čtyř a půl bodových hráčů. Českým zástupcům v úplné špičce se nedařilo, prohrál jak Pavel Šimáček, tak Vojtěch Zwardoň. Remízou černými figurami se silným německým velmistrem Philippem Schlosserem zůstává na osmnáctém místě nejlepším Čechem Jiří Štoček.

Pardubice Open – pořadí po 6. kole: 1. Movsesian (Arm.) 5,5 b., 2. Stany (Ind.), 3. Steinberg (Izr.), 4. Sengupta (Ind.), 5. Harsha (Ind.), 6. Deepan (Ind.), 7. Mozharov (Rus.), 8. Noe (Něm.), 9. Jarmula (pol.) vš. 5 b., 10. Van Foreest (Niz.) 4,5 bodu.

Kromě velmistrovského turnaje jsou v plném běhu také ratingové sotěže pro hráče s různým ELO.

V čele Motorgas Open se usadila dvojice šachistů s plným počtem bodů. Díky lepšímu pomocnému hodnocení je na první pozici Aleksei Aliferenko z Ukrajiny. N paty mu ale mocně šlape ženská velmistryně Elmira Mirzoeva. Vedoucí dvojice má bodový náskok.

V Gasco Open mají tři hráči na prvních místech pět a půl bodu. Ve vedení je Ruska Maria Lysenko. S půlbodovou ztrátou se za vedoucí trojicí nachází na sdmém místě Jan Slavík.

Dostihový spolek Open průběžně po šestém kole vede s plným počtem šesti bodů teprve čtrnáctiletý Kazach Lars Khaidarov. Na sedmé příčce figuruje s pěti body nejlepší český hráč Tomáš Vrzal.

Druhým dílem pokračoval seriál bleskových turnajů AUTO IN Open. Startovalo v něm 103 hráčů ze 14 zemí světa. Suverénně zvítězil se ziskem devíti bodů z jedenácti kol dvanáctiletý mezinárodní mistr Gukesh z Indie. Nejlepším Čechem se stal na dvanáctém místě Ondřej Kořínek z TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší.

Páteční program
ŠACHY: Pardubice Open – 8. kolo velmistrovského turnaje (15.00), Motorgas Open – 8. kolo ratingového turnaje pro hráče s ELO do 2300 bodů (15.00), Gasco Open – 8. kolo ratingového turnaje pro hráče s ELO do 2100 (15.00), Dostihový spolek Open – 8. kolo ratingového turnaje pro hráče s ELO do 1700. Barth Open – bleskový turnaj čtyřčlenných družstev (10.00).
(Všechny uvedené turnaje se hrají v ČSOB Pojišťovna ARENA Pardubice.)