Excelsior ŽBL

Z derby do derby s odskočením k evropskému poháru. To je charakteristika pro poslední a nadcházející dny trutnovské Kary. V neděli odpoledne bude potvrzovat roli favorita v Pardubicích. Hradec Králové se o den dříve střetne se Strakonicemi. Papírové předpoklady hovoří pro jihočeský tým. Ale sport přináší různá překvapení.

SO 16.00: Sokol Hradec Králové (9. místo, 10 bodů) – BK Strakonice (5. místo, 12 bodů). Dravé mládí versus letitá zkušenost. Tak to bude. Hradecké lvice dnes nastoupí v domácím prostředí proti soupeři, jehož základní pětku tvoří ostřílené basketbalistky. ,,Mají tam několik hráček kolem třiceti let. Ať už se jedná o Škrabalovou, Mračnovou či Křížovou. Je to tým od nás naprosto herně odlišný. Potřebujeme být zdravě agresivní a předčit soupeře v rychlosti a bojovnosti,“ uvedla hradecká trenérka Romana Ptáčková.

Vítězství by bylo cenné i z tabulkového hlediska. V případě neúspěchu by Jihočešky odskočily lvicím na rozdíl tří bodů. ,,V našich silách je Strakonice porazit. Tenhle zápas bude pro oba týmy strašně důležitý.“

Hradec před týdnem padl v derby v Trutnově, za výkon se ale stydět rozhodně nemusel. ,,Ač jsme prohrály, sebevědomí hráček po tomhle prestižním duelu rozhodně nešlo dolů. Holky ukázaly, že basketbal hrát umějí. Jenom by bylo potřeba udržet nasazenou laťku po celé utkání.“ Východočešky by měly být až na dlouhodobě zraněné Pochobradskou a Věchtovou kompletní.

NE 16.00: BK Pliska Studánka Pardubice (12. místo, 8 bodů) – Kara Trutnov (4. místo, 14 bodů). Aktuálně poslední Pardubice se pokusí o nemožné. Porazit tým, který rok co rok okupuje pohárové příčky.

„Porazit se dá každý, to jasně říká stará sportovní pravda. Ale pokud to nemají být jen slova, musí naše hráčky podat výkon nad hranici svých možností. Nicméně podlehnout Trutnovu, který je ošlehán zkušenostmi z evropských pohárů, není ostuda. Tedy, když se jedná o mírnou prohru. V případě takto silných týmů je i prohra do deseti bodů stravitelná,“ má jasno pardubický kouč Roman Chocholouš.

Kdyby neplatí v životě ani ve sportu, ovšem pokud by se rozdávaly bodové zisky po první či druhé čtvrtině, nemusela by se Studánka stydět.

„Náš problém je v tom, že v každém utkání máme delší hluché místo. Ať už v útoku nebo v obraně. Soupeř si začne věřit, přidá ještě více na agresivitě, a my si s tím neumíme poradit. Kupíme chybu na chybu a protivník nám ujede na rozdíl, který už nejsme schopni dohnat a vrátit se tak do zápasu. Holky to sráží psychicky, když vidí, že ztráta narůstá a ony s tím nemohou nic udělat. My nemáme problémy s fyzičkou, spíše bychom potřebovali psychologa,“ podotýká s trochou nadsázky pardubický trenér.

Zápas s Trutnovem bude mít pikantní příchuť pro Hanu Kramperovou, která před návratem do Pardubic působila v Podkrkonoší, a hlavně pro Michaelu Bělohoubkovou. Ta zamířila do Studánky těsně před zahájením letošní sezony.

„Pokaždé, když máte v kádru někoho, kdo pamatuje časy v týmu soupeřek, je o zvýšenou motivaci postaráno. S jednotlivkyněmi roste i motivace kolektivu. Co se týče Míši, jedná se o její první střetnutí proti jejímu bývalému klubu, takže je nažhavená,“ poznamenal Chocholouš.

To trutnovská Kara si s pořadím hlavu neláme. Tým v soutěži ztratil zatím jen dvě utkání, když navíc na rozdíl od porážky v Karlových Varech prohra s USK Praha tolik nebolela. Do Pardubic družstvo z Krkonoš jede vyhrát, což potvrzují i slova trenéra Martina Petrovického. „Ve východočeském derby bychom rádi potvrdili formu, která týmu v posledních týdnech narostla. Chceme samozřejmě vyhrát a v sérii, která je pro nás momentálně pozitivní, bychom neradi zaváhali,“ prozradil Petrovický před zápasem, v němž však nelze soupeře podceňovat.

„O podcenění nemůže být řeč. Pardubice jsou především na své palubovce hodně nepříjemným soupeřem, a když dostanou šanci, dokážou být dostatečně aktivní a držet se až do koncovky zápasu. I proto bude naší snahou přehrávat domácí od samotného úvodu utkání, aby se postupně do zápasu mohly zapojit všechny hráčky z početného kádru,“ doplnil Martin Petrovický.

(kp, zz, to)