Hradec Králové/ Kapitánka pozemních hokejistek hradeké Slavie BARBORAŠVENKOVÁ má před sebou náročný program. Nejprve ji čeká s reprezentací mistrovství Evropy v Litvě. V září pak bude hostovat v pražské Slavii a ještě chce pomoci svým hradeckým spoluhráčkám postoupit do extraligy. Myslela si, že bude odpočívat, ale opak je pravdou.

Švenková byla povolána do reprezentačního družstva žen k závěrečné přípravě na evropský šampinát, který se uskuteční první zářijový týden v Litvě. „Seběhlo se to strašně rychle. Před dvěma týdny mě oslovil reprezentační trenér Radek Ostař s tím, jestli bych se nevrátila zpátky do reprezentace a absolvovala závěrečnou část přípravy a poté šampionát v Litvě. Dali mi dvacet čtyři hodin na rozmyšlenou,“ popsala hektické chvíle Švenková.

A pokračovala: „Mám–li být upřímná, tak jsem s něčím takovým ani ve snu nepočítala. Pro dlouhodobém zranění kolen a kotníku jsem začala hrát až v dubnu a do té doby jsem neabsolvovala žádnou přípravu s nároďákem,“ poznamenala pozemní hokejiska. Reprezentovat Českou republiku je pro Švenkovou čest.

„Dlouho jsem se nerozmýšlela. Trenérovi jsem zavolala a řekla jsem mu, že jeho nabídku přijímám. Navíc první čtyři družstva z mistrovství Evropy budou startovat na olympiádě v Pekingu a je jasné, že bych tam chtěla být. Taková šance je jednou za život,“ řekla hradecká kapitánka.

Čeká ji opravdu náročný program. Každý víkend bude s reprezentací buď v Praze, nebo v Rakovníku. „V tomto týdnu absolvuji fyzické testy, dále budeme hrát sérii přípravných zápasů a samozřejmě budeme tvrdě trénovat,“ vysvětlila.

Do Litvy pojede osmnáct hráček. „Jsem ráda, že je v týmu i oddílová kolegyně Štěpánka Šmídová, která by měla být brankářskou jedničkou. A kde budu hrát já? To je otázka pro trenéra. V poslední době jsem v Hradci hrála v útoku, předtím jsem ale hrála v obraně i záloze. Uvidíme.“ Švenkovou čeká v nejbližší době ještě jedna změna. Od září bude hostovat v extraligové pražské Slavii.

„Tuhle nabídku jsem dostala od trenérky Aleny Mejzlíkové. Je to, jako když jde fotbalista z Mostu do Sparty. A platí přece, že nabídka Sparty či Slavie se neodmítá. Je to pro mě další velká výzva, budu se moci zdokonalovat. Určitě bych ale chtěla hrát v Hradci,“ uvedla Mladá pozemní hokejistka věří, že příští rok bude s Hradcem slavit postup do extraligy.

„Zápasy Slavie a Hradce se hrají v jeden den, ale měla bych stíhat oba. Něco podobného jsem zažila už loni, kdy jsem hostovala v Bohemians,“ podotkla.