,,Snajpr“ Dukly Hradec Králové JAN SYCHRA si podobný kousek střihl v březnu v rámci závodu Světového poháru v Chile. Bylo z toho prvenství a zisk kvalifikačního místa pro olympijské hry v Londýně. Leckdo by usnul na vavřínech. Ale Sychra? V žádném případě. V posledních dvou nominačních závodech dosáhl shodně hranice 149 bodů. Ve střeleckém světě jev naprosto nevídaný.

Nad výkony, které předvádíte, zůstává rozum stát. Čekal jste tak ohromná čísla i poté, co jste v březnu vyrovnal světový rekord?
Neobvyklé to asi je. Mě samotného to trochu zaráží, ale na druhou stranu těší. Když se mi daří a trefuju terče, tak přece nebudu střílet jinam.

Přesto, není tu obava, aby forma ,,neodešla“? Mistrovství Evropy v Bělehradě je až za měsíc…
To neřeším. S klukama jsem absolvoval všechny nominační závody, aby se neříkalo, že se jim vyhýbám. Osobně jsem rád, že jsem na nich svou výkonnost potvrdil a tím i předběžnou nominaci na vrcholy sezony. Nyní si dám pár dní volna. S trénováním budu opatrný, naplno do toho půjdu jako vždycky až čtrnáct dní před mistrovstvím. Je potřeba se hlavně udržet v ideálním rozpoložení.

V Bělehradě budete obhajovat zlato z Kazaně. Jak se ztotožňujete s touto rolí?
Každopádně se těším. Střelnice má vynikajicí parametry a dosahují se na ní vysoké výsledky. Zvýšený tlak si nepřipouštím. Olympiádu jsem si už zajistil. Na mistrovství se bude rozdělovat dalších pět míst, pod tlakem budou spíše ti, kteří kvota plac ještě nemají. Pro ně to bude předposlední šance, Londýn se může udělovat třeba za dvanácté místo.

Sebeuspokojení u vás zřejmě nehrozí…
Ne ne. (razantně) Jakmile člověk zpychne, je s ním konec. Hnedka se mu to vrátí.

Střílíte v ohromné pohodě. Lze si ji vysvětlit uvolněním, že máte olympiádu v kapse a můžete závodit bez větších nervů?
Je pravda, že v předchozích cyklech to byla vždycky dřina do poslední chvíle. To mě štvalo. Letos se snad poprvé na olympiádu těším, neodčerpalo mi to tolik sil jako v minulosti. Z toho také asi pramení, že se mi tak dobře střílí.

Parťáky v družstvu budou brněnští Tomáš Nýdrle a mladíček Jakub Tomeček. Můžete i v družstvech zaútočit na jednu z medailí?
To se takhle těžko říká. Špička je vyrovnaná. Kluci v nominačních závodech dosahovali fantastických nástřelů. Oba mají šanci vyniknout. Snad nám to vyjde.

Zpět k vaší osobě. Mohou vám trenéři Radek Jančík a Petr Luštický ještě vůbec něco poradit? Vždyť jste prakticky bezchybný…
Hlavně se snaží zajistit pohodu. Ta je velmi důležitá. Občas potrápíme tělo i na kolech. Strašně nás to chytlo, člověk si u toho skvěle vyčistí hlavu.

Kolik toho při jedné dávce ujedete?
Kolem padesáti až sedmdesáti kilometrů. Pořádně se vyšťavíme a pak se odměníme. Samozřejmě dobrým pivečkem. (směje se)