Soči jí neuniklo, přitom ještě před pár dny o účasti na olympijských hrách jen snila. Skikrosařka Andrea Zemanová však jako jedna z posledních českých sportovkyň obdržela dodatečně letenku a mezi pěti kruhy naváže na svého otce. Sympatická jedenadvacetiletá lyžařka je totiž dcerou Bohumíra Zemana, bývalého úspěšného sjezdaře, který reprezentoval Československou republiku na olympijských hrách 1976 v Innsbrucku a 1980 v Lake Placid.

„Hrozně moc jsem si přála do Soči jet. Přiznám se, že trochu jsem i tušila, že by to mohlo vyjít. Věděli jsme, že dojde k proškrtávání holek přede mnou v pořadí, co se bere na olympijské hry. Třeba jen Kanaďanky, že pojedou tři namísto čtyř, nebo že Němky pustí jejich Olympijský výbor jen dvě. Doufala jsem a vyšlo to," usmívala se pár dní po nejlepší zprávě roku Zemanová, jež si v minulé sezoně vinou zranění moc nezalyžovala.

„Znamená to pro mě odměnu za všechnu tu dřinu a bolest. Právě kvůli olympiádě jsem opustila alpské lyžování a zkusila se vydat jinou cestou," přiznává rodačka ze Špindlerova Mlýna, kde se věnovala hlavně sjezdu. Jenže z posledních pěti zimních sezon odjezdila Andrea pouhé dvě. Jinak se jen a jen trápila, když překážkou byly hlavně problémy s koleny. Obě má odoperovaná, ale nyní věří, že by problémy mohly ustat. „Když mi to volali z Olympijského výboru, měla jsem slzy v očích. Všechno se mi promítlo."

Andrea Zemanová
Datum a místo narození: 17. ledna 1993, Vrchlabí
Výška a váha: 172 cm, 67 kg
Sportovní odvětví: skikros
Klub: Ski klub Špindl
Účast na OH:
Úspěchy: 14. místo ze závodu Světového poháru ve Val Thorens, 2. místo z Mezinárodního mistrovství Rakouska
Zajímavost: dcera Bohumíra Zemana, bývalého úspěšného sjezdaře, který reprezentoval na olympijských hrách 1976 v Innsbrucku a 1980 v Lake Placid.

Kdy závodí na OHPátek 21. února, 13.30: rozjížďky, 14.05: čtvrtfinále, 14.25: semifinále, 14.39: finále.

S přechodem na skikros se začaly objevovat i úspěchy, které dotlačily Zemanovou až na olympijské hry. Odveze si právě tam mladá závodnice skvěle načasovanou formu?

„Tak předminulou sezonu jsem měla docela úspěšnou. Tu minulou jsem ale byla zraněná a letos se zase začíná dařit. Někdy jsem měla smůlu. Ať už šlo o ztrátu hůlky nebo spadnutí z postupového místa. Nakonec jsem ale měla štěstí a nominace do Soči mi vyšla. To je pro mě teď hlavní. Přišlo to i díky čtrnáctému místu na Světovém poháru ve Val Thorens. Formu snad mám, tak teď už ji jen prodat," říká odhodlaně skikrosařka, která si doslova libuje ve strkanicích, ke kterým právě při tomto sportu dochází.

Zdálo by se, že pozdní nominace by mohla Andree zkomplikovat časový harmonogram, ani s tím ale česká reprezentantka, jak vidno, problém mít nebude. „Stále sice dolaďujeme poslední mouchy ve Francii na soustředění, pak se ale stihnu podívat na tři dny domů a 11. února odlétáme. Zase takový stres se zařizováním věcí na poslední chvíli naštěstí není," usmívá se Andrea, která si v hlavě nijak nepřemítá zvláštní cíle, jež by si do Soči měla vézt „Pro mě osobně je úspěchem už to, že jsem se nominovala. Když se mi podaří být do TOP 16, budu spokojená," povídá skromně.

Už je to 34 let od chvíle, kdy české barvy v Lake Placid reprezentoval otec Andrey Bohumír Zeman. Dalo by se očekávat, že to bude právě on, kdo dceru doprovodí i do Soči, jenže se tak nestane. „Táta nejede, je to na letošní olympiádě komplikované s akreditacemi. Docela ho štvalo, že nemůže letět, ale hlavně je rád, že jedu já. Letíme se skikrosařským týmem, kde máme hlavního trenéra, fyzioterapeuta a servismena lyží," překvapuje Zemanová. Že by ale mladá holka měla být daleko od domova sama? Nehrozí. „To vážně ne. Budu s mým skikrosařským týmem a taky se sjezdařema, kde mám kamarádky. Vedle vlastního závodu bych se chtěla jít podívat na hokej, ale uvidíme, jak to bude s volným časem," naznačila Andrea, že plány má pro Soči vymyšlené.

Za vůbec největší dosavadní úspěch považuje sama Východočeška letošní 14. místo v závodě Světového poháru ve Val Thorens. Přitom na ledovci Stubai vybojovala na konci minulého roku skvělou stříbrnou medaili při Mezinárodním mistrovství Rakouska ve skikrosu. „Tam to pro mě byl rozhodující závod, protože jsem neměla body, abych mohla ve Světovém poháru vůbec startovat. Tudíž abych si vůbec mohla vyjet olympiádu. To se povedlo a já mohla odletět na můj první svěťák do Kanady."