Podle postavení na žebříčku je Karolína Muchová outsiderkou, protože ji ve WTA patří po všech těch zraněních až 43. místo. Nicméně historie dokládá, že při takovém rozlišení sil si „Muška“ libuje. Stačí se vrátit o devět let zpátky. Nenasazená dívka z TK PRIS Frýdek-Místek vyhrává týden před svými osmnáctými narozeninami Pardubickou juniorku. Přitom do turnaje, který je zároveň mistrovstvím republiky staršího dorostu, vstupovala jako šestatřicítka! Jenže hned v prvním kole (po vyhraném předkole) poslala domů jedničku Miriam Kolodziejovou. Poté vyšoupla z pavouka další nasazené hračky Polanskou a Pektorovou, aby ve finále zametla s Ninou Holanovou. Povolila ji pouhé tři gamy.

„Hrála jsem dobře, nicméně k vítězství mně pomohly chyby soupeřky," stručně tehdy okomentovala svůj triumf.

Slavný americký  trenér  Nick Bollettieri gratuloval vítězce letošního 87. ročníku Pardubické juniorky Karolíně Muchové. Bollettieri stál za úspěchy hráčů, jako byl třeba Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová nebo Mary Pierceová.
"Česká tenisová federace musí dělat něco správně"

Tenkrát ji nikdo ze světových tenisových odborníků neznal. Až na jednoho. Pardubickou juniorku totiž v roce 2014 nečekaně navštívil Nick Bollettieri. Nejslavnější trenér, kterému prošli v jeho akademii pod rukama tenisové hvězdy Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová, Mary Pierceová a mnoho dalších. Při vítězném ceremoniálu potřásl Muchové rukou. Co jí asi kromě obvyklého Good job (před)pověděl dalšího?

Každopádně v rozhovoru pro Deník pěl na její adresu jen slova chvály.

„Překvapilo mě, že vítězka hrála úplně všechno. Komplexní hráčka, která chodila i na síť, kde byla hodně dominantní. Líbilo se mi, že hrála všechno, co v tenise jde. Už jsem mluvil s jejím trenérem a jediné, co ještě potřebuje, je zesílit. Aby se mohla prosadit také v ženách."

Tak pane Bollettieri vězte, že Karolína Muchová se vašimi radami řídila. Ať už finále na Court Philippe Chatrier, který je hlavním dvorcem areálu Stade Roland-Garros, dopadne jakkoliv, tak šestadvacetiletá hráčka z Olomouce vejde do českých i francouzských tenisových dějin.

Muchové cesta Pardubickou juniorkou by se dala charakterizovat jako spanilá jízda. Vždyť v šesti zápasech ztratila jediný set a třicet šest gamů. Jak už to bývá, jako teenager zaknihovala největší vítězství své kariéry.

„Jelikož jsem Pardubickou hrála poprvé a také naposledy, byla to jedinečná šance jak se zapsat do historie českého tenisu. Tu šanci jsem využila a jsem šťastná, že jsem Juniorku vyhrála.“

Po vítězném finále také prozradila své tenisové sny: nejbližší i vzdálené.

„Jedním z těch největších životních snů je vyhrát jednou Grand Slam.“

Za necelých devět let od jeho vyřčení si jej může splnit v sobotu 10. června, někdy kolem páté odpolední.

Karolína Muchová si v Paříži zahraje své první grandslamové finále v kariéře
Jako ženský Djokovič. Před Muchovou se klaní tenisový svět, smekají i legendy

Už nyní navazuje na své kolegyně, které v novém století buď vyhrály, nebo startovaly ve finále Pardubické juniorky. Vítězka z roku 2006 Petra Kvitová ovládla dvakrát Wimbledon. Vítězka z roku 2012 Barbora Krejčíková kralovala na pařížské antuce před dvěma roky. Finalistka z roku 2003 Lucie Šafářová padla i finále French Open. Stejně tak si vedla Karolína Plíšková. V roce 2007 nevyzrála na soupeřku v Pardubicích a pak na ni zbyl „jen“ menší talíř na travnatém povrchu All England Club.

Pardubickou juniorku před Muchovou vyhrály i takové hráčky jako Martina Navrátilová (v roce 1972), Hana Mandlíková (1974) či Jana Novotná (1984). Na otázku, co vše ještě musí udělat, aby mohla jít v jejich šlépějích, reagovala Karolína Muchová následovně:

„Jsem si vědoma, že je to ještě hodně daleko a je přede mnou velký kus dřiny, práce a disciplíny, ale udělám pro to maximum.“

Svých slov dostála, protože ve finále jednoho z turnajů velké čtyřky se člověk neobjevuje každý rok… A hledně teď už má ke splnění snu hodně blízko.