Socialistické buňkoviště… Tak vypadá současný pohled do areálu, kde startují budoucí hvězdy světového tenisu a kde na zdech visí jejich obrazy, ale převlékat se musely někde jinde. O nedostatečné rehabilitaci ani nemluvě. Projekt i různá povolení už jsou na světě, ovšem plány brzdí finance. Pro LTC Pardubice nemohla nastat horší situace. V Českém tenisovém svazu bublá skandál kolem trestně stíhaného prezidenta Iva Kaderky. Tato organizace totiž dluží peníze Národní sportovní agentuře za neoprávněné čerpaní dotací. A teď si tam jděte pro finanční injekci…

„Finišujeme druhé kolo žádostí u Národní sportovní agentury. Je snaha, aby se na podzim začala stavět nová budova. S tím, že by areál získal úplně jiný charakter. Vše záleží na tom, jestli se nám v tomto termínu podaří sehnat objem finančních prostředků. Zastupitelstvo nám schválilo bezúročnou půjčku na dvacet let plus dotaci. Pardubický kraj nám rovněž schválil dotaci. Tyto peníze máme předjednané s tím, že pokud nám bude přidělena dotace Národní sportovní agentury, tak budou finance uvolněné. A pochopitelně musím zmínit i pomoc reklamních partnerů klubu i Pardubické juniorky. Bohužel řízení na Národní sportovní agentuře je velmi přísné. Byť máme stavební povolení, stavební projektovou dokumentaci i vysoutěženého zhotovitele, tak jsme se zadrhli na administrativních technikáliích,“ vysvětluje Petr Beneš v rozhovoru pro Deník.

close Petr Beneš, předseda LTC Pardubice, za to umí také vzít… info Zdroj: se svolením respondenta zoom_in Petr Beneš, předseda LTC Pardubice, za to umí také vzít…

Vlajková loď Pardubická juniorka

Slavíte stoleté výročí otevření dvorců Pod zámkem a tedy vznik areálu. Jak je datum 4. května 1924 důležité pro LTC Pardubice?

Důležité je z toho důvodu, že byly otevřené nové dvorce, čímž se prakticky začal hrát v Tyršových sadech tenis.

Připomínáte si tento den také při jiných kulatých výročích?

Dá se říct, že si ho poprvé pořádně připomínáme nyní po těch sto letech. Náš klub žije hlavně Pardubickou juniorkou, která má za sebou již 96 odehraných ročníků. LTC Pardubice se chystá a směřuje své aktivity ke sta letům výročí Juniorky.

Plánujete k magickým narozeninám uspořádat nějakou slavnostní akci?

Ne. Neplánujeme. Náš klub vznikl v roce 1922 a před dvěma lety jsme to oslavili. A za chvíli nás čeká zmíněná stá Pardubická juniorka.

Bez předků by tady současný klub asi nebyl. Jaký byste jim předal vzkaz?

Pokračujeme v tradici, kterou jste založili. Snažíme se o to, aby bylo LTC Pardubice prestižním klubem v Pardubicích, ve Východočeské oblasti i v České republice. Určitě by je potěšilo, že jsme jediný východočeský klub, který dlouhodobě hraje extraligu smíšených družstev dospělých.

LTC Pardubice nejvíce proslavila Pardubická juniorka. Bez pořádání nejstaršího mládežnického turnaje v Evropě byste byli absolutně neznámí. Co pro váš klub znamená?

Organizace Pardubické juniorky znamená neuvěřitelnou motivaci pro naše mladé hráče, kteří se můžou zúčastnit zápasů jak v krajských kvalifikacích, aby mohli samotnou Juniorku hrát, tak zároveň bojů o volné karty pořadatele. A je tady samozřejmě historický podtext. Vítězové Pardubické juniorky, kteří si udělali později jméno ve světovém tenisu, jsou velkou motivací pro mladé hráče. Díky Juniorce se o Pardubicích více ví i za hranicemi naší země.

Zmiňujete vítěze Juniorky. Jsou jejich následné úspěchy také vašimi úspěchy?

Tenis je individuální sport. Hodně záleží i na přístupu jednotlivých hráčů i hráček, jestli to oni sami vydrží. Jejich kmenové kluby jim poskytnou trenéry, zázemí, plochu na trénování, nicméně bez individuální přípravy celé rodiny, která se obětuje pro svého potomka, to nejde. Vnímáme to tak, že bychom mohli být maximálně nějakou součástí přípravy hráčů a hráček. Oni samotní ale tomu musí dát daleko víc, než co jim může klub na regionální úrovni nabídnout.

Ještě jinak. Sledujete, jak se vyvíjejí kariéry pardubických vítězů?

Pochopitelně, že je sledujeme. Nicméně neznamená, když někdo vyhraje Pardubickou juniorku, že automaticky bude lídrem světového tenisu. Těší nás, že v poslední době stoupá žebříčky ATP a především WTA hodně hráčů a hráček, kteří ovládli Juniorku v posledních letech. Počínaje Karolínou Muchovou, přes Jiřího Lehečku a Lindu Noskovou až k Tereze Valentové. Je to ale jen zásluha jejich složité mravenčí práce. Ne všichni vítězové Pardubické juniorky se totiž stali světovými hráči.

Velmi přísná NSA

Jak se tenisový areál Pod zámkem proměnil za sto let? Respektive jaký je jeho současný stav?

Areál Pod zámkem má v současné době deset pevných antukových dvorců, jeden betonový, jednu pevnou halu. Prakticky díky pořádání Pardubické juniorky získává prostředky na to, že se může udržovat v pěkném parkovém stavu. Jediným problémem, který máme, je stávající buňkoviště. V něm sídlí ředitelství Pardubické juniorky. Po pětatřiceti letech provozu je již zcela nevyhovující. Druhým rokem se pokoušíme získat dotaci od Národní sportovní agentury na přestavbu zázemí. Bohužel tato výzva je koncipovaná jako výstavba sportoviště plus zázemí, takže narážíme na problémy s tím, že my už sportoviště máme. Tedy provedeme rekonstrukci stávajících tenisových dvorců a určitým matematickým přepočtem nám pak dochází ke snížení dotace na to samotné zázemí.

Jinými slovy od dob socialismu se v areálu neprováděly žádné stavební úpravy? Jak dlouho na vašem záměru modernizace pracujete a do jaké podoby ho hodláte zrekonstruovat?

Přesně tak, neprováděly se žádné zásadní úpravy. Pracujeme na tom dva roky. Získali jsme stavební povolení, došlo na řízení s památkovým úřadem. Projekt na hezkou budovu byl schválen i stavebním úřadem. Včetně zázemí jako šaten, rehabilitačních prostor, tělocvičny. Kanceláře jsou pouze doprovodné, budou sloužit především pro Juniorku. S tím, že současná cena projektů třípodlažní budovy se vyšplhala ke třiceti milionům. Pro klub naší velikosti je ale problémem sehnat dostatek finančních prostředků.

Nenarážíte na fakt, že všichni v novodobé společnosti chtějí být obklopováni luxusem a tudíž vyžadují zázemí na nejvyšší úrovni?

V tomto problém nevidím. Náš projekt vycházel z běžných parametrů nutných pro zabezpečení kvalitních turnajů. To znamená základní vybavení jako šatny, tělocvična, prostory na rozcvičování. Opravdu se nejedná o žádné exkluzivní vybavení. Řekl bych, že se naopak jedná o prostou budovu. Její rekonstrukci a výstavbu nového zázemí. Jak vyplývá z ceny třípodlažní budovy s vybavením, tak třicet milionů včetně daně z přidané hodnoty není v dnešních cenách staveb žádný předražený projekt.

Už jste to vyřkl. Z klubových peněz nelze takové rozsáhlé úpravy realizovat. Kdo vám má pomoct?

Měli jsme jednání na městě Pardubice, které bylo vedeno velice seriózně. Zastupitelstvo nám schválilo bezúročnou půjčku na dvacet let plus dotaci. Pardubický kraj nám rovněž schválil dotaci. Tyto peníze máme předjednané s tím, že pokud nám bude přidělena dotace Národní sportovní agentury, tak budou finance uvolněné. A pochopitelně musím zmínit i pomoc reklamních partnerů klubu i Pardubické juniorky. Bohužel řízení na Národní sportovní agentuře je velmi přísné. Byť máme stavební povolení, stavební projektovou dokumentaci i vysoutěženého zhotovitele, tak jsme se zadrhli na administrativních technikáliích.

Pojďme k věci, která také souvisí s penězi. Zásluhou trestně stíhaného předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky se jich teď bílému sportu nedostává a nepomohla vám asi aféra kolem bývalého primátora Pardubic…

Úplně do toho nevidím. Řeknu k tomu jediné. Kolem regionálních peněz a zejména kolem Českého tenisového svazu je financování jednotlivých klubů v současné době nesmírně komplikované.

Stovka už v novém areálu?

Dotýká se kauza Kaderka a výrazné finanční problémy svazu nějak více LTC Pardubice?

Tuto situaci nemáme zatím zmapovanou, protože jediný mezinárodní turnaj, který se v areálu LTC Pardubice hraje, pořádá firma, které areál pronajímáme. Tudíž dotování tohoto turnaje se nás přímo jakožto vlastníka nedotýká. Uvidíme, jak to bude se zabezpečením Pardubické juniorky, kde jsou finance přislíbené. Nicméně v této době není jasné, jaká ta podpora bude. Jinými slovy všechny dohody a předběžné sliby jsou nyní v rovině spekulací.

Naznačujete snad, že by mohlo být ohroženo konání Pardubické juniorky?

Aférou prezidenta našeho svazu pořádání Pardubické juniorky v roce 2024 ohrožena není. Máme příslib generálního sponzora a reklamních partnerů, že bez ohledu na situaci v Českém tenisovém svazu klubu nám pomohou. Z hlediska perspektivy ke stému výročí Juniorky by samozřejmě dlouhodobý výpadek finanční dotace od Českého tenisového svazu turnaj ohrozil.

Ápropos. Jaký je roční rozpočet LTC Pardubice?

Rozpočet LTC Pardubice se pohybuje řádově kolem pěti milionů. Příspěvky vlastních členů činí kolem 400 tisíc korun ročně a zbytek příjmů klubu je od reklamních partnerů a dotací regionálních orgánů státní samosprávy.

Otázka na tělo. Kdy budete vy slavnostně otvírat nový areál? Nebude to za dalších sto let?

(pousměje se) Teď finišujeme druhé kolo žádostí u Národní sportovní agentury. Je snaha, aby se na podzim začala stavět nová budova. S tím, že by areál získal úplně jiný charakter. Vše opravdu záleží na tom, jestli se nám v tomto termínu podaří sehnat objem finančních prostředků.

Přesto. Nějaké vysněné datum máte, ne?

Vše jsme směřovali k tomu, aby sto let Pardubické juniorky se konalo již v rekonstruovaném areálu.