Loňské tituly obhajují Pavel Šnobel z TK Precolor Přerov a Iveta Gerlová z TK Spartak Jihlava, kteří by měli být i nejvýše nasazenými v hracích pavoucích dvouher. Pořádající společnost RC Sport tenistům letos na odměnách vyplatí celkem 630 000 korun. Vedle titulárního sponzora turnaje akciové společnosti Rieter CZ mají pořadatelé podporu ústeckého magistrátu a dalších 80 partnerů a sponzorů.

Pět hracích dnů

Ústecký šampionát je letos zkrácen na pět hracích dnů, snížil se i počet startujících mužů z osmačtyřiceti na dvaatřicet, což na včerejší tiskové konferenci v hradeckém hotelu U královny Elišky ředitel turnaje Vladimír Vaněk zdůvodnil takto: „Odpadnou nám termínové kolize s mistrovskými soutěžemi v zahraničí, které se obvykle hrají po oba víkendy před i po konání domácího šampionátu. Snížením počtu startujících chceme zkvalitnit konkurenci a ne nepodstatné je i ekonomické hledisko.“

Všem účastníkům pořadatel hradí stravování, osmi nejvýše nasazeným ve dvouhrách i ubytování. Kromě zmíněných dvouher se budou tituly rozdělovat i ve čtyřhře mužů a žen (vždy 16 párů). Pořadatelé ale zrušili smíšenou čtyřhru, která v uplynulých dvou ročnících neměla odpovídající úroveň.

Dochází k navýšení odměn u vítězů dvouher mužů a žen, na víc peněz se mohou těšit také finalisté obou hlavních soutěží a posledních šestnáct hráček v ženské dvouhře. „Na letošním Rieter Cupu rozdělíme celkem 630 000 korun. Vítěz dvouhry mužů získá 140 000 korun, poražený finalista 65 tisíc korun, vítězka dvouhry žen 100 000 korun a poražená finalistka 40 000 korun,“ řekl Deníku Vaněk. Tiskové konference se překvapivě nezúčastnil zástupce ústeckého TK.

Sedm želízek

Východočeský tenis bude mít ve hře sedm želízek – mezi muži Davida Nováka, Martina Vacka (oba LTC Pardubice), Ondřeje Tomišku (TK Pernštýn 1897 Pardubice) a Jakuba Lustyka (Lok. Česká Třebová), mezi ženami Zuzanu Zálabskou (LTC Pardubice), Lucii Makrlíkovou (TK Pernštýn 1897 Pardubice) a Barboru Krtičkovou (TC Nové Město nad Metují). Navíc první náhradnicí je Petra Hynková (LTC Pardubice).

„Pro Pavla Šnobela a Zuzanu Zálabskou bude letošní Rieter Cup důležitou součástí celkové přípravy na Světovou univerziádu, která se koná v srpnu v Bangkoku a kam byli oba tento týden nominováni,“ informovala v úterý manažerka Jana Strnisková z Českého tenisového svazu a dodala, že svaz má tři volné karty na ústecký šampionát připraveny pro mladé talenty, ročníky narození 1991 a 1992. O jejich držitelích se rozhodne v závěru týdne.