Podle nich vzniká desítka nasazených. Letos na 23. ročníku festivalu nejlepším velí první nasazený Liviu – Dieter Nisipeanu z Rumunska.

Do povědomí fanoušků se nejvíce zapsal v roce 1999. Na mistrovství světa v Las Vegas se prokousal turnajovým pavoukem až do semifinále. Velmi dobře ho zná Sergej Movsesian, který se s ním ve Spojených státech potkal. Tento pravidelný účastník Czech Open ovšem letos nezasedl ke stolu ani v jednom turnaji.

„Je pravda, že v Americe jsme se setkali. Ale naštěstí ne přímo u šachovnice (směje se). Jinak jsme ale spoluhráči z německé bundesligy, takže se známe velmi dobře. Dá se říci, že jsme kamarádi. Liviu– Dieter je bezvadný člověk a výtečný, zkušený šachista. Poslední dobou se mu po šachové stránce moc nedařilo, doufám, že pardubický turnaj ho trochu nakopne," přeje si Sergej Movsesian, který přemítá nad jeho vyhlídkami ve velmistrovském turnaji.

„Je jasné, že je v turnaji Pardubice Open favoritem. Na druhou stranu na tomto festivalu je ten turnaj tak specifický, že ani takhle kvalitní hráč nemá zajištěnu výhru nebo úspěch. Bude muset hodně pracovat a dobře se na každého soupeře připravit, aby se mu v Pardubicích dařilo."

A jako by ho Nisipeanu slyšel. V prvním kole porazil Adámka, ve druhém Danna, ve třetím Volodina. Lehce zaváhal až ve čtvrtém dějství, kde ho po remíze obral  Gavrilov. Nisipeanu je zatím čtvrtý.