Český výběr absolvuje ve čtvrtek večer (19.00) v nizozemském Almere proti domácím hráčkám důležitý zápas v boji o postup na evropský šampionát. Zároveň půjde o soutěžní debut trenérky Ptáčkové na lavičce.

Premiérově si pozvánku do reprezentace vysloužila dvacetiletá rozehrávačka a letošní posila Hradce Zeithammerová, která je v nejvyšší soutěži aktuálně nejlepší českou střelkyní s průměrem více než patnáct bodů na zápas. To její oddílové parťačky Effangová s Vojtíkovou už reprezentační zkušenosti mají, byť ne tak velké.

NOMINACE ČESKA

Rozehrávačky: Tereza Vyoralová (USK Praha), Kateřina Zeithammerová (Hradec Kr.), Eliška Hamzová (Žabiny Brno), Gabriela Andělová (Piešťany/Slov.). Křídla: Anežka Kopecká, Petra Malíková (KP Brno), Simona Sklenářová, Veronika Voráčková (USK Praha), Emma Čechová (Žabiny Brno), Pamela Effangová (Hradec Kr.), Valentýna Kadlecová (Chomutov), Petra Holešínská (Gran Canaria/Šp.). Pivotky: Natálie Stoupalová (Žabiny Brno), Klára Vojtíková (Hradec Kr.), Renáta Březinová (Wroclaw/Pol.), Julia Reisingerová (Salamanca/Šp.).

Češky stihly pod novou šéfkou lavičky několik tréninkových kempů a v červnu odehrály dva přípravné duely v Trutnově, v obou případech vyhrály s Polskem 66:49.

Situace v kvalifikační skupině I se změnila. Z původně čtyřčlenného zastoupení zůstaly pouze tři týmy, neboť FIBA kvůli válce na Ukrajině rozhodla o vyloučení Běloruska z kvalifikace. Právě s ním si Česky loni připsaly prohru, ve druhém zápase vyhrály v Irsku, porážka se jim tedy smazává. Nizozemky jsou na tom úplně stejně, takže půjde o přímý souboj o první příčku, která je zároveň jedinou postupovou.

„Odpadl nám jeden výborný soupeř, ale jak je dobře vidět na utkání mezi Nizozemskem a Běloruskem z loňského listopadu, které jsem tehdy viděla a ani jsem v té době nevěděla, že budu teď trenérkou reprezentace, má Nizozemsko velkou kvalitu. Ten zápas mě docela zaujal, šel až do prodloužení a Nizozemsko ukázalo, že je na podobné kvalitě jako Bělorusko,“ je si vědoma trenérka Ptáčková síly soupeřek.

Pouze vítěz skupiny postoupí na EuroBasket, který se uskuteční v příštím roce od 15. do 25. června v Izraeli a ve Slovinsku.