Ve znamení čísla tři. Za necelé tři týdny vypukne v Lotyšsku a Srbsku evropský šampionát v basketbale žen. České hráčky nyní čeká první výraznější prověrka. Hned tři. V pražské hale Na Královce se uskuteční mezinárodní turnaj, ve kterém Lvice změří síly se třemi soupeři.

Lotyško, Maďarsko, Bosna Hercegovina. První dva rovněž startují na Eurobasketbalu 2019. Češky poprvé od začátku herní přípravy nastoupí v nejsilnější sestavě. Pouze bez naturalizované Američanky Kii Vaugnové, která se k týmu nepřipojila.

Dobrou zprávou pro trenéra Štefana Svitka je to, že velezkušené duo Alena Hanušová – Kateřina Elhotová je bez zdravotních komplikací. Obě mají za sebou v reprezentaci i dresu ZVVZ USK Praha bezpočet velkých mezistátních zápasů a jejich absence by byla hodně znát. Jako v případě zraněné pivotky Julie Reisingerové.

„Měla jsem teď sedm týdnů bez basketbalu, takže mi přijde, že jsem na hřišti občas docela ztracená. Snažím se naučit signály, aby mi jejich hraní přišlo přirozenější, abych o tom nepřemýšlela. Hledám pozice, ve kterých bych se mohla prosadit. Tři týdny do šampionátu budou muset na mou přípravu stačit,“ tvrdí Hanušová.

Lehké zdravotní problémy trápily i nejzkušenější hráčku českého výběru, Romanu Hejdovou. Do zápasů by ale měla zasáhnout.

„Maďarsko i Lotyšsko jsou basketbalové národy, takže očekávám vyšší kvalitu než proti Portugalkám. Těším se. Uvidíme, jak na tom jsme a na čem ještě musíme zapracovat,“ říká Hejdová.

Boje Na Královce

Dnes

Lotyšsko – Bosna a Hercegovina (15.30), Česká republika – Maďarsko (18.00)

Pátek

Bosna a Hercegovina – Maďarsko (15.30), Česká republika – Lotyšsko (18.00)

Sobota

Maďarsko – Lotyšsko (15.00), Česká republika – Bosna a Hercegovina (17.00)