Na Stříbrném rybníce se v závěru června uskutečnil tradiční závod dětí ze základních škol Královéhradeckého kraje v triatlonu. Přestože počasí vůbec nepřálo, s celou závodní tratí se skvěle vypořádalo celkem 175 dětí z 1. až 9. tříd. Po studené a deštivé plavecké části v rybníce, která měřila od 25 do 100 m se děti spěchaly zahřát na kolo (1 – 3 km), po kterém je ještě čekala závěrečná běžecká část dlouhá 100 až 500 m.

Trasa jednotlivých disciplín byla upravena pro každou věkovou kategorii a závodníci startovali ve třech vlnách – 9. a 8. třída, 7. a 6. třída, 5. a 4. třída, následně nejmenší triatlonisti z 3., 2. a 1. tříd současně. Vyhlášení proběhlo pro každou kategorii individuálně, a tak se medaile krásně blýskaly.

V nejmladší kategorii zvítězila v silné konkurenci Tereza Mottlová ze ZŠ Štefcova, krátce za ní do cíle přiběhli Zuzana Krátká ze ZŠ Horní Ředčice a Ondřej Machala ze ZŠ Štefcova. V další vlně byl v cíli nejdříve páťák Daniel Gracík ze ZŠ SNP, Michaela Metelková ze ZŠ Štefcova a v těsném závěsu Žofie Hradilová ze ZŠ SNP. Další nejpočetnější vlnu 56 závodníků ovládli Matyáš Machovský – ZŠ Pouchov, Jan Maňaska – Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína a Matyáš Klaban ze ZŠ Gočárova. Mezi 8. a 9. třídami zvítězil Vladimír Hobza z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína, na druhém místě skončil Šimon Makovský ze ZŠ Kukleny a na 3. místě přiběhl Ondřej Matelka z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína.

Pro zpestření si pořadatelé připravili několik překvapení. Děti si mohly po celou dobu konání akce vyzkoušet jízdu na terénních šlapacích čtyřkolkách, koupit si nealkoholický osvěžující dětský koktejl od barmana Trejbyho či si v průběhu slavnostního vyhlášení zatančit s lvem Alexem.

„Akci pořádáme především z důvodu zviditelnění tohoto sportu mezi dětmi, protože plavání, cyklistika a běh jsou nejpřirozenější a nejdostupnější sportovní aktivity, které může dělat každý kdykoli a kdekoli," říká ředitel závodu Lukáš Netík, který je zároveň úřadujícím mistrem ČR ve sprint terénním triatlonu.

Na dopolední závod navazoval Triatlon pro veřejnost, kde se představili dospělí závodníci v kategoriích ženy a muži do 39 let, nad 39 let a štafety. Mohli tak jít dětem příkladem. Z 28 závodníků si nejlépe vedl Jakub Rusek, který zvládl uplavat 300 metrů, ujet 9 km na kole a zaběhnout 3 km v čase 35 minut.   (kk)