Pro jednoho v sobotu s největší pravděpodobností skončí sezona, druhý se naopak o den později může radovat z postupu do semifinále Ženské basketbalové ligy. V rozdílných pozicích stojí před třetími zápasy play off basketbalistky Hradce Králové a Trutnova.

Valosun Brno – Kara Trutnov

(3. zápas: neděle 16.30)

Maximální spokojenost panuje po dvou zápasech v táboře trutnovských basketbalistek. Obhájkyně bronzových medailí zvládly obě domácí utkání proti nebezpečnému Valosunu a do Brna v neděli pojedou s přáním ukončit sérii v co nejkratší době.

Duely ve sportovní hale při ZŠ Komenského přinesly zcela rozdílný průběh. V tom prvním měla Kara fantastický nástup a v poločase vedla již 50:31.

Valosun jsme v prvním poločase přehráli dynamičností, rychlostí, jednoduchostí, aktivitou na doskoku, protiútokem. Bohužel, to vše nám chybělo ve druhém poločase,“ podotkl po středeční bitvě trutnovský lodivod Martin Petrovický.

Jeho svěřenkyně o výsostní náskok postupně přicházely, dostatečné vedení si ale udržely až do konce.

O den později vstoupil Valosun do zápasu mnohem statečněji a po úvodní čtvrtině držel také nejvyšší vedení za oba venkovní souboje – 15:19. Kara však hosty nenechala dlouho v naději na zvrat v sérii a hned ve druhé desetiminutovce dala soupeři jasně najevo, že do Brna bude chtít odjíždět s potřebným vedením 2:0 v kapse.

Jenže Valosun má ve svém středu vicemistryni světa Ivanu Večeřovou a s její mohutnou výpomocí se hostující hráčky ještě jednou vrátily do zápasu a chvíli i vedly. Trutnov se ale mohl spolehnout hned na několik opor a druhý zápas patřil především Ivě Komžíkové. Ta se dokázala trefovat v těch nejdůležitějších chvílích a i díky ní domácí bojovnice nedopustily vyrovnání série.

„Rozhodujícím prvkem druhého duelu byla kondice. Především v konci utkání, kde jsme pět šest minut hráli po celém hřišti a napadali jsme soupeře hned po vyhození,“ našel rozhodující aspekt utkání kouč Petrovický.

Nyní jede Kara bojovat na palubovku svého soupeře a hráčky by si moc přály, aby nemusely z neděle na pondělí v moravské metropoli nocovat.

„Valosun je velice kvalitní protivník s reprezentantkami v kádru. My ale sérii chceme ukončit už v neděli, ačkoliv víme, že to nebude jednoduché,“ dodal trenér Kary Martin Petrovický.

Případný čtvrtý zápas by se uskutečnil v pondělí od 17.30 hodin na hřišti Valosunu Brno.

Hradec Králové – Frisco Brno

(3. zápas: sobota 16.00)

Očekávaný průběh má čtvrtfinále. Brněnský mistr vede po dvou zápasech na domácí palubovce 2:0 na zápasy a v sobotu má první možnost k ukončení série.

„Chtěli jsme u favorita uhrát slušné výsledky a vložit do hry srdce. V prvním zápase se nám to nepodařilo. Byl jsem nespokojený s obrannou činností. Na druhou stranu je třeba říct, že Brno předvedlo pěkný výkon,“ prohlásil hradecký lodivod Miroslav Volejník.

Druhý zápas už byl o něčem jiném. Východočešky se zlepšily ve všech herních činnostech a nakonec z toho byla prohra jen o dvacet bodů.

„Přitom jsme do utkání kvůli nemocem a zraněním nastoupili jen s osmi hráčkami, ovšem s jiným přístupem. Ukázali jsme i několik pěkných akcí do útoku. Byl jsem spokojen,“ uvedl Volejník.

V sobotu čeká sokolky zřejmě závěrečný zápas sezony. Výhra proti nabitému Brnu je v rovině sci-fi.

„Buďme realisté. Soupeř má v kádru zvučné zahraniční hráčky, jeho základní pětka je výkonnostně úplně jinde než naše. S diváky se chceme rozloučit kvalitní hrou, nasazením a srdíčkem,“ přeje si Miroslav Volejník, jenž končí na pozici hlavního trenéra.

„Od příští sezony by moji roli měla převzít Romana Ptáčková. Já se budu věnovat buď manažerské činnosti, nebo se stanu asistentem. Je to věc dalších jednání. Od trénování se mi nechce úplně odejít,“ přiznal hradecký kouč.

Případný čtvrtý zápas by se konal v neděli v 11 hodin opět v Hradci Králové.

Čtvrtfinále play off ve výsledcích

Kara Trutnov – Valosun Brno
Stav série: 2:0 (70:64, 77:70), 3. zápas: neděle 16.30 (v Brně)

Frisco Sika Brno – Sokol Hradec Králové
Stav série: 2:0 (113:56, 76:56), 3. zápas: sobota 16.00 (v Hradci Králové)

ZVVZ USK Praha – Lokomotiva Karlovy Vary
Stav série: 2:0 (100:44, 67:42), 3. zápas: sobota 17.30 (v Karlových Varech)

Slovanka MB – BK Czech coal Aldast Strakonice
Stav série: 2:0 (78:70, 72:68), 3. zápas: neděle 13.45 (ve Strakonicích)

Tomáš Otradovský, Radek Špryňar