„V poslední době se tohoto turnaje účastní velké množství družstev. I letos čekáme, že se přihlásí více než stovka týmů, protože obliba tohoto turnaje stále stoupá," pochvaluje si ředitel festivalu Jan Mazuch.

Pokaždé se drtivou většinou mohly chlubit české ekipy. Jenže při 26. ročníku Czech Open je ale situace poněkud specifická. Prudce narostl zájem zahraničních družstev. Nejpočetnější turnaj celého festivalu nahlas oslovil šachisty ze Slovenska, Německa, Polska a Slovinska. Ti se tak přiřadili k již zaběhnutým Rusům a Ukrajincům.

Čtvrteční menu
Šachy: Konica Minolta Open – otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev (17.00).

Bridž: Yetti Sport Open –
1. vedlejší turnaj dvojic (18.00). Obojí Tipsport Arena Pardubice.

A prestiž turnaje „kvartet" patrně neunikla ani hráčům extraligového Rapidu Pardubice. Chystají se totiž postavit velmi silný tým, který má ty nejvyšší ambice. Na soupisce by se měl objevit i hvězdný Sergei Movsesian.

Stát v pozadí rozhodně nechtějí ani ostatní východočeské kluby, které rok co rok jednou úspěšně, podruhé neúspěšně útočí na  medailové příčky v rámci domácího šampionátu družstev.

„Tento turnaj je opravdu vyhledávaný, a to z prostého důvodu. Slouží jako rozehrání před těmi hlavními, jako velmistrovský či ratingové. Své kouzlo nabízí také v tom, že se spolu mohou střetávat hráči s profesionální licencí i šachisté z okresního přeboru," podotýká Mazuch.

Sedmikolová šachová soutěž, která nese v záhlaví Memoriál Svatoslava Záhorovského zaháje již dnes a skončí v neděli.