Překvapení, úspěchy, vrcholné akce, radost, ale i zklamání. Nesmírně plodný rok 2017 má za sebou královéhradecký sport. Deník z celé plejády vybral osm událostí, které stojí za připomenutí.

Co přinesl rok 2017?

BRONZ MOUNTFIELDU
Potvrdili ambice. Hokejisté Mountfieldu HK chtěli v sezoně 2016/2017 zaútočit na „bednu“ a to se jim také podařilo. Jejich jízda skončila až v dubnovém semifinále, kde je vyřadila později mistrovská brněnská Kometa. V konečném součtu to znamenalo historický bronz.

STŘÍBRNÉ „LVICE“
V posledních letech se již stalo tradicí, že hradecké basketbalistky po konci sezony ŽBL slaví medaili. V ročníku 2016/2017 dokráčely až do dubnového finále, kde nestačily na několik let nepřemoženého tuzemského giganta USK Praha.

ME V KARATE SKIEF
Hradecký zimní stadion hostil v květnu evropský šampionát v karate federace SKIEF, který se poprvé v historii konal v ČR. Zúčastnilo se ho na osm stovek závodníků ze čtyřiadvaceti států. Skvěle si zde vedla česká reprezentace, když získala čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile. „Mistrovství skončilo pro české závodníky historicky nejlepším výsledkem. Velký úspěch ale mělo i samotné pořádání, neboť Evropská federace označila turnaj jako nejlepší v historii konání evropských šampionátů,“ uvedl hlavní organizátor ME Kamil Guzek z hradeckého klubu SK Spartak.

VOTROCI OPUSTILI ELITU
Konec prvoligové sezony 2016/2017 přinesl v závěru května velký smutek v řadách královéhradeckých Votroků. Ti totiž v konečném účtování obsadili předposlední patnáctou příčku, která znamenala pád do druhé ligy.

EUROBASKET ŽEN
Mistrovství Evropy basketbalistek – vrcholná akce roku a jednoznačně největší sportovní událost posledních let. Dvě základní skupiny s českou i slovenskou účastí a některé zápasy play off hostil v červnu rovněž hradecký zimní stadion. Češkám se však ME nevydařilo. Po dvou prohrách s Ukrajinou a Maďarskem sice senzačně porazily pozdější evropské šampionky ze Španělska, ale na postup ze skupiny to nestačilo. Svěřenkyně kouče Ivana Beneše tak nesplnily hlavní cíl.

ZLATÍ STŘELCI
Na přelomu července a srpna se v ázerbájdžánském Baku konalo mistrovství Evropy ve sportovní střelbě, které přineslo dvojnásobnou zlatou radost Dukle Hradec Králové. Na nejvyšší stupínek stanuli velezkušený dvaačtyřicetiletý David Kostelecký (disciplína trap) i teprve třiadvacetiletý Miloš Slavíček (disciplína skeet).

BEDNA BYLA BLÍZKO
Jeden z životních výkonů předvedl na srpnovém MS v maďarské Budapešti judista Pavel Petřikov. Jednatřicetiletý člen JC Hradec Králové skončil v kategorii do 60 kg pátý, když do posledních chvil usiloval i stupně vítězů. „Medaile byla blízko,“ litoval hned po skončení neúspěšného duelu o bronz. V uplynulém roce „Páča“ posbíral i další úspěšné výsledky v podnicích světového okruhu a zkraje listopadu byl oceněný druhým místem v české anketě Judista roku 2017 hned za vítězným Lukášem Krpálkem.

BĚŽECKÝ SVÁTEK
Neděle 8. října patřila v Hradci Králové mezinárodním běžeckým závodům vytrvalců (5. ročník), kterých se zúčastnilo 2200 závodníků. Hlavním závodem byl půlmaraton, který doplnily maraton, charitativní nesoutěžní běh na pět kilometrů a také dětské závody.