Esport neboli elektronický sport je soutěžní klání hráčů počítačových her. Soutěží se formou hry pro více hráčů v různých turnajích a ligových soutěžích, které mají stanovená pravidla hry. Je možné ho provozovat na všech populárních platformách – PC, XBOX a PlayStation.

Na hradecké univerzitě esport frčí už několik let. Od roku 2018 ji reprezentoval tým SGA UHK (Student Garming Academy), na který po nějakém čase navázal tým pod novým názvem FIM Ducks.

Hráčům FIM Ducks se ve speciální esportové učetně líbí.Hráčům FIM Ducks se ve speciální esportové učetně líbí.Zdroj: UHK

Nutno poznamenat, že Hradečtí jsou velmi úspěšní. Za zmínku určitě stojí tituly a účasti ve finále na Akademickém mistrovství České republiky či triumf na mezinárodním turnaji Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Velmi prestižní jsou pro Hradec samozřejmě i derby s Pardubicemi.

Hráčům FIM Ducks hodně pomáhá speciální esportová učebna, která byla oficiálně otevřena před rokem a půl. „Vypadá opravdu nádherně,“ pronesl člen úspěšného týmu Jan Ferkl. V polovině května letošního roku hradecká FIMka v této učebně dokonce hostila Akademické MČR.

Hráčům FIM Ducks se ve speciální esportové učetně líbí.Hráčům FIM Ducks se ve speciální esportové učetně líbí.Zdroj: UHK„Celkově se mistrovství vydařilo, mezi účastníky panovala velmi dobrá nálada. Hráči chválili UHK a zejména prostředí na budově FIM. Největší obdiv však sklidila esportovní učebna, ve které se všechny zápasy odehrávaly. Díky jedinečnému designu, který byl od samého počátku pečlivě konzultován jak s esportovci, tak i s paní architektkou Kaplanovou, se zde podařilo vytvořit naprosto jedinečné místo, které po všech stránkách vyhovuje aktivním esportovcům a současně i láká množství nových zájemců o tyto aktivity,“ uvedl Josef Hynek, děkan Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

„Zápasy mistrovství byly po celou dobu vysílány online díky platformě Twitch. Studenti naší univerzity a hráči týmu FIM Ducks se aktivně podíleli jako komentátoři všech titulů a v improvizovaném studiu vedli rozhovory s hráči mezi jednotlivými utkáními. Věříme, že díky pozitivním ohlasům se do Hradce Králové akademické mistrovství v esportu v blízké budoucnosti znovu vrátí,“ dodal Hynek.

Více o esportu na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, speciální esportové učebně a úspěších týmu FIM Ducks shrnuje jeho kapitán Jan Ferkl ve starším videu.

Zdroj: UHK