Úctyhodného úspěchu dosáhli v závěru minulého týdne východočeští plavci na mistrovství světa v zimním dálkovém plavání. Světové zlato získala Renata Nováková z SCPA Pardubice, která ve věkové kategorii od 18 do 29 let ovládla trať na jeden kilometr v čase 14:22 minuty. Její sestra Iveta vybojovala bronz (16:27). Medaili ze stejného kovu získal také Jiří Kuřina v kategorii 55 až 59 let. Plavec z oddílu zimního a dálkového plavání Sokol Hradec Králové zvládl kilometrovou trať v čase 25:29 minuty. Před ním skončili pouze Brit Rory Fitzgerald a Ram Barkai z Jihoafrické republiky.

Světový šampionát se konal v ruském Murmansku a závody za severním polárním kruhem provázely velmi drsné podmínky. Vodní hladina jezera byla pokryta sedmdesáticentimetrovou vrstvou ledu. Pro plavce byl vysekán do ledu prostor ve tvaru pětadvacetimetrového bazénu. Pro silný mráz však vodní hladina již po krátké době zamrzala, takže pořadatelé museli led neustále odstraňovat.

„Voda byla nulová a opravdu, když se v nějaké dráze chvíli neplavalo, tak zamrzala. Dvacet minut před zahájením závodů pořadatelé led odstranili a než se šlo do vody, už se zase začínal tvořit," popsal podmínky Jiří Kuřina.

„Například na otevřeném mistrovství Ruska, které následovalo hned po světovém šampionátu, se plavaly štafety a tam si s tím pořadatelé hlavu moc nelámali. První členové štafet, když vyrazili do závodu, tak měli na hladině téměř dvoucentimetrovou vrstvu zmrzlého sněhu," dodal.

V ledu vytvořený bazén čítal osm drah, na krátkých stranách byly dřevěné stěny a schůdky do vody. „Ale třeba dráhy u kraje měly šířku snad jen půl metru a byly plné ledu," doplnil hradecký plavec, který však prokázal svou odolnost 
a v dalekých končinách dosáhl životního výsledku. „Tohoto úspěchu si osobně velmi cením. Na kilometrové trati jsem se jel jen zúčastnit. Vůbec jsem si nepředstavoval, že bych mohl přivézt medaili," uvedl. „Já nejsem nějaký super rychlý plavec, spíš se považuji za otužilce, který něco vydrží," přiznal. „Spíš jsem měl strach, abych vůbec splnil časový limit, ale v závěru jsem dokázal zrychlit. Řekl jsem si, že se ani nebudu koukat na tabuli, jaký mám čas, abych se nezdržoval. Už jsem jenom makal, ani jsem netušil, kolik mám za sebou bazénů," řekl bronzový otužilec.

Kuřina byl součástí čtyřčlenné české výpravy mužů. Kromě hradeckého plavce na stupně vítězů dosáhl ještě Jakub Valníček. Plavec z I. PKO Praha na otevřeném mistrovství Ruska získal stříbrnou medaili v závodě na 450 metrů, trať zvládl za 6:58 minuty.

Šampionátu a následného otevřeného mistrovství Ruska se zúčastnili plavci ze třiceti zemí z pěti světadílů. Závody provázel  velký divácký zájem.

„Lidí tam bylo opravdu dost. Nevím, jestli jim to někdo poručil, ale řekl bych, že spíš dorazili z vlastního zájmu," povídal s úsměvem Jiří Kuřina.

„Jen se potvrdilo, že Česká republika je špička v zimním plavání. Už od dob Venclovského a Nováka se od sedmdesátých let minulého století v tomto odvětí u nás začaly pořádat sportovní soutěže. Už desítky let se u nás plavou závody na kilometr a samozřejmě i kratší tratě. Troufám si říct, že jako jediná země na světě máme uspořádaný pohár v zimním plavání, kdy se od října do dubna prakticky každý týden u nás plave nějaký závod," poukázal.

I proto se Češi dokázali prosadit v silné konkurenci.   (jt, sou)