NBA. Pro sportovního redaktora, jenž praktický každý den píše o basketbale, je to téměř posvátné slovo. Pokaždé, když jsem v televizi viděl záběry z této nejlepší basketbalové soutěže, v duchu jsem si říkal, že by byla bomba spatřit nějaký zápas naživo. Nasát atmosféru, která v ČR chybí. Sen se mi začal plnit poté, co jsme se s manželkou rozhodli pro cestu do USA.

Naštěstí žena nepatří do skupiny drahých poloviček, které jdou se svým partnerem na sportovní akci, ale jen si to tam odsedí. Naopak basket se jí i zásluhou návštěv duelů pardubického celku vryl pod kůži. Těšili jsme se tak oba.

Jasná volba

Výběr zápasu byl rychlý. Poté, co jsme se dozvěděli, že Washington hostí LA Lakers, už neměli v New Yorku ani Chicagu, kde jsme také pobývali, žádnou šanci. Sledovat v akci hrající legendu Kobe Bryanta by si nechal uniknout jen blázen. Upřímně touha vidět tento duel předčila i cenu. Na druhou stranu s tříměsíčním předstihem se dala pořídit za 52 dolarů. Takže se spojilo příjemné s užitečným.

Slovo padlo na Wizards

Komu vlastně fandit? V podobných případech se říká, co nejhezčímu basketu. Jenže v NBA je drtivá většina zápasů pohledných. Na jedné misce vah hvězda první velikosti, na druhé fakt, že jsme ubytovaní ve Washingtonu. Na stranu Čarodějů se ještě přiklonila skutečnost, že ve Wizards nedávno působil Jan Veselý a od příštího roku tam možná bude Tomáš Satoranský, jehož draftovali.

Dres či triko nutností

Co by to bylo za fandu, jít na zápas v civilu. Obstarat si dres či jiné ošacení nebylo jednoduché. Jelikož bylo utkání naplánované na úvod čtyřdenního pobytu v D.C., neměli jsme čas hledat potřebné obchody. Vsadili jsme kartu na shop přímo v hale. Vyplatilo se, neboť ve Verizon Centru se jich nachází několik. Hala je přímo v centru metropole. Dlouhou dobu před duelem se před halou tvořila fronta, kterou svými nájezdy přepadávali překupníci. Byli jsme trochu nesví, neboť před námi i za námi se to hemžilo dresy Lakers. Proto to rychle chtělo nějaký symbol Wizards, aby se člověk vyhranil. První kroky nemohly vést jinam, než do shopu. Při vstupu do klubového obchodu jste museli ukázat vstupenkou, při placení se prokázat průkazem totožnosti. Ještě, že nosíme všude pasy.

„Zeď" ze dvou důvodů

Shop, v němž sdílí společné prostory basketbalu a hokeje, se to hemží výrobky všeho druhu. Při pohledu na cenovku nás přestaly zajímat tílka, v nichž se hraje. Nakonec se výběr smrskl na trička s krátkým rukávem. Přednost dostalo hezčí před levnějším. Důvěru dostal John Wall. Je to nejlepší hráč Čarodějů. Navíc v dresu pardubické Beksy druhou sezonu nastupuje jeho „bílý bratr" Joseph Jobi Wall. Jak by řekl klasik: To jméno mi je prostě sympatické. Navíc v překladu znamená zeď, a to se při bránění v basketu nosí.

Do posledního místa

Jak cena napovídá, místa se nacházela v nejvyšším patře, avšak v předních řadách, takže hráči nepředstavovali mravence. Hala má kapacitu 20 173, byla vyprodaná. Fandové na rozdíl od hokejových sedí na místech od začátku, necourají se a nezaclání, když se s naloženými tácky prodírají kolem vás.

Šok z jiných barev

Pro nás bylo doslova šokem, když halu zaplnily dvě třetiny fandů Lakers. Místo toho, aby v ochozech převládala červená, bílá, popř. tmavě modrá či stříbrná, tak jste pod sebou či vedle mohli pozorovat bílou, žlutou a fialovou. Převaha se projevila i při povzbuzování. Mohli jste si ukřičet hlasivky, ale Let's go Wizards bylo „přehlasováno". Nejvíce jsem litoval domácí hráče, když stáli na značce trestných hodů a hala pískala. Diváci soupeře navíc měli důvod být ve varu. Kobe Bryant (37 let), kterého měl na zádech každý první fanoušek Lakers, zářil jako zamlada.

Historie mluví pro Lakers

Proč tolik fandů Lakers? Wizards není tak zažitý klub. V záhlaví zrodu má rok 1997. Před tím vystřídal několik názvů a působišť, s tradicí LA Lakers se však nemůže rovnat. Pod tímto označením působí v NBA od roku 1960 a má 11 titulů. U pěti byl Bryant. Prvopočátky klubu jsou už v roce 1947. Také vystřídal názvy a působiště. Dohromady se může pochlubit 16 tituly, je tedy druhý nejúspěšnější klub historie NBA. V tomto ohledu si Washington s jednou trofejí musí připadat jako chudý příbuzný. Není divu, že Lakers mají příznivce po celých Spojených státech, ve Washingtonu nevyjímaje.

Velkolepá podívaná

Utkání NBA je show. V každé přestávce máte o zábavu postaráno. I proto, že každý Američan je trochu exhibicionista. Jste vtaženi do nepopsatelné atmosféry, součástí jsou cheerleaders, soutěže, ukázky umění basketu či výzvy pro diváky (polib mě, tancuj před kamerou). Američané jsou hrdý národ, ve Washingtonu platí nacionalismus na druhou. Slovo dostal veterán nějaké z mnoha válek a hala vestoje tleskala.

Nervy drásající koncovka

Utkání předčilo naše představy. Jelikož se hraje o 8 minut více než v ČR, padá více bodů. My se dočkali stovky na obou stranách. Tabulkovým favoritem byli domácí, jenže skutečnost byla opačná. Po vyrovnaném úvodu se dostali hosté až do 19tibodového trháku. Čarodějové ho začali likvidovat na konci první půle a ve stíhací jízdě pokračovali i po pauze. V závěrečné čtvrtině se dokonce dostali do plusu. Poté přišly chvíle Bryanta. Ten hraje 20. a podle svých slov poslední sezonu. V tomto duelu si vytvořil sezonní maximum 31 bodů. Ještě 45 sekund před závěrečným klaksonem vedli Wizards. V tu chvíli se kolektivní sport smrskl na souboj Wall (34 b.) vs. Bryant. Starší z dua proměnil obě dalekonosné střely, o 12 let mladší protivník v klíčové chvíli ztratil míč. Je vidět, že se má od zkušenějšího kolegy co učit. Z výhry 108:104 se radovali Lakers. Po utkání se dostalo oběma týmům bouřlivých ovací.

Seznamte se, NBA
National Basketball Association (česky Národní basketbalová asociace) je plně profesionální nejvyšší basketbalová liga v Sev. Americe. Experty považována za nejprestižnější soutěž na světě. Byla založena v New Yorku 6. června 1946 jako Basketball Association of America (BAA), současný název nese od roku 1949.
Dělí se na Západní konferenci a Východní konferenci, z nichž každá se skládá ze tří divizí po pěti družstvech. Sezona se skládá z dlouhodobé části (každý s každým) a závěrečného play off. Vyřazovací boje se hrají zvlášť v každé konferenci, vítězové Východní a Západní konference se na závěr střetávají ve finále.
Každé družstvo odehraje 82 zápasů. Ze Západní a Východní konference postoupí 16 týmů do play off, z každé konference osm týmů.