V uplynulém týdnu se v sále hradecké Filharmonie uskutečnil slavnostní galavečer, na kterém se vyhlašovaly výsledky ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2017 města Hradec Králové. O pořadí v šesti kategoriích (jednotlivci, kolektivy, hendikepovaní sportovci, Síň slávy, Cena Fair Play, dobrovolní trenéři a cvičitelé) rozhodla odborná komise. Ovšem v kategorii Hvězda Hradeckého deníku rozhodovali čtenáři. A prvenství v ní dokázal obhájit hendikepovaný sportovec Tomáš Nevěčný, který se úspěšně věnuje basketbalu na vozíku a cyklistice na handbiku.

Podruhé za sebou jste se stal Hvězdou Deníku. Jaký to je pocit obhájit tento primát?
Vážím si toho. Nejspíš čtenáři a diváci začínají sledovat i sport hendikepovaných, který byl třeba ještě donedávna trošku tabu. Nebo veřejnost neměla tak rozšířené obzory a nevěděla, že i my na vozíku či po nějakém úrazu můžeme sportovat s hendikepem.

Jak dlouho se už věnujete basketbalu na vozíku a cyklistice na handbiku?
Basketbal hraji už 7 let. Cyklistika byla dříve jen jako koníček, aby člověk mohl o víkendu někam vyrazit. Dá se říct, že poslední dva roky se tomu věnuji více. V poslední sezoně jsem se do toho opřel a začal jezdit české i evropské poháry.

Od loňského prvenství ve čtenářské anketě jste posbíral řadu sportovních úspěchů. Který byste vyzdvihl? V čem jste podle vás udělal největší pokrok?
Pokrok jsem určitě udělal v tom, že po nějaké přípravě, kterou si ordinuji sám, jsem se zúčastnil svého prvního triatlonu. Nevěděl jsem, jak tělo zvládne přechody z plavání do kola a do běžecké formulky. Jednalo se o první jakoby sprinttriatlon. Nicméně se to podařilo a uvidíme, jak to půjde dál v dalších závodech. Úspěchem bylo i třetí místo v evropském poháru handbiků na Strahově, kde je velmi náročná a technická trať. Jsou tam prudká stoupání, rychlé sjezdy, kde se jezdí přes pětasedmdesát kilometrů v hodině, nějaké šikany a zatáčky.

A co se týká basketbalu?
Na klubové scéně jsme za Pardubice dosáhli největšího úspěchu po pětadvaceti letech, vyhráli jsme základní kolo Evropské ligy a postoupili do finále, které se konalo ve Španělsku. Tam jsme vyhráli jeden zápas. Nicméně musím poznamenat, že tam bylo osm celků a jediným amatérským týmem jsme byli my, kteří ten sport děláme po práci a pro radost. Ostatní kolektivy byly plně profesionální. Třeba německý bundesligový tým má v kádru hráče z Kanady a Ameriky. Takže tam to porovnání bylo už hodně rozdílné.

Vám se ovšem zadařilo i na reprezentační úrovni, že? Postoupili jste o level výš…
Je to tak. Z finančních důvodů jsme vynechali rok 2016. Bylo to i z důvodů, že jsme chtěli rozšířit kolektiv, zkusit najít nové hráče, myslet trochu do budoucnosti a ne žít jen z přítomnosti, že teď tu máme nějaké hráče. Chtěli jsme si vybudovat určitou základnu, která by fungovala i za pár let. Takže noví hráči dostali možnost vyzkoušet si, jaké je to na reprezentační úrovni. Zkusíme je nějak motivovat k dalším výkonům.

Jaké máte plány, mety a cíle na letošní rok 2018?
V plánech je samozřejmě klubová scéna basketbalu, nejspíš reprezentace a chtěl bych absolvovat více triatlonů. A určitě chci být úspěšný na českých a evropských pohárech handbiků. Nevím přesně, jaká budou kritéria, ale někde v myšlenkách mám Paralympiádu 2020 v Tokiu. Ještě ale nevím, jestli v triatlonu nebo v handbiku. Záležet bude na přípravě, neboť plavání je u nás o něco náročnější a specifické. Jde o to dostat tělo ve vodě do správné polohy.

Říkáte, že jste v loňském roce absolvoval první triatlon. Z vašeho hlasu je cítit, že vás to poměrně chytlo. Mám pravdu?
Je to taková výzva, protože je to náročné v tom, že se jedná v podstatě o tři sporty. Člověk musí být připraven ve všech těch jednotlivých sportech a hlavně v součtu fyzicky. Přítelkyně dělá tento sport, takže se kolem toho pohybuji i jako fanoušek či doprovod. Výzva byla zkusit to na vozíku.