Dnes je to přesně 156 let, kdy se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku.

Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

Hlavní myšlenky nově vzniklého tělocvičného spolku, apolitičnost a fyzický i morální růst národa, se postupně začaly šířit do všech koutů naší vlasti a výjimkou nebylo ani Královéhradecko, kde jsou v současné době tři župy plnící funkci prostředníka mezi ústředím a jednotlivými jednotami – župa Podkrkonošská-Jiráskova, Jičínská-Bergrova a Orlická.

„Nevím, jestli nějaká naše jednota nebude něco pořádat, ale jako župa nic na oslavy výročí založení Sokola nepřipravujeme,“ říká Miloš Vávra, náčelník Župy Jičínské-Bergrovy. Podle něj je to i proto, že toto výročí není nijak kulaté. „My se nyní kromě všesokolského sletu připravujeme na 26. května, kdy se na Matějkově cvičišti v Jičíně koná župní slet,“ dodává Vávra.

Žádné velké oslavy narozenin Sokola neplánuje ani Sokolská župa Podkrkonošská-Jiráskova se sídlem v Náchodě, jež sdružuje 31 sokolských jednot nejen z Náchodska, ale i z Trutnovska a Rychnovska. „Něco k výročí 156 let od založení Sokola bude jistě pořádat Česká obec sokolská v Praze. My letos připravujeme dva župní slety. První bude 19. května ve Dvoře Králové nad Labem a druhý, okrskový, 16. června na Novém Hrádku. V Hradci Králové se pak všechny tři župy v kraji sejdou na krajském sletu 3. června. Největší letošní akcí ale bude v rámci oslav stého výročí vzniku našeho státu XVI. všesokolský slet v prvním červencovém týdnu na stadionu v pražském Edenu,“ hledí už k sokolskému svátku Helena Rezková, starostka župy Podkrkonošské-Jiráskovy.

Plesem si naopak připomenou páteční výročí vzniku Sokola v Opočně, kde navíc tamní T. J. Sokol vzpomene 150 let od svého založení. „Jelikož město Opočno letos slaví 950 let od první písemné zmínky, domluvili jsme se na společné organizaci oslav a tento ples je takovou první vlaštovkou,“ říká Jan Koďousek, starosta T. J. Sokol Opočno, jež spadá do Župy Orlické.

Podle Koďouska budou narozeniny města i opočenského Sokola vrcholit 9. června, kdy Sokolové chystají bohatý program pro děti i dospělé. „Dorazí k nám i delegace z České obce sokolské, která nám předá slavnostní stuhu k 150 letům založení našeho Sokola,“ zve už nyní starosta Sokola Opočno na plánované oslavy.