Play off se blíží. Hradecké basketbalistky ve středu večer absolvovaly předposlední utkání základní části ŽBL, v němž doma porazily Karlovy Vary 77:63. Mezi čtyři čtrnáctibodové nejlepší střelkyně duelu patřila i rozehrávačka „lvic“ Michaela Matušková, jež brzy oslaví 21. narozeniny.

Ve Varech jste vyhrály skoro o padesát. Čemu přičítáte, že teď to byl vyrovnanější duel?
Asi tomu, že v poslední době se jako tým doma docela trápíme. Myslím si, že nehrajeme tak kolektivně, jako tomu bylo v první části sezony. Ani nám to tam moc nepadalo a určitě jsme bránily hůř než ve Varech. Soupeřky jsme nechávaly více střílet a ony tak byly ve větší pohodě než u nich.

Rozhodly jste až v závěrečné části. Přišla taktická změna? Nebo to bylo širším kádrem?
Myslím si, že to bylo tak nějak obojím. Máme širší kádr, u nás může hrát prakticky dvanáct hráček, kdežto u nich ne. Navíc jejich opora Dája Kušlitová se vrací po zranění a není ještě tak fyzicky disponovaná. Na konci jsme je přeběhaly. Podle mě jim trošku došly síly, nám to tam párkrát padlo a tím se to zlomilo.

Vy jste odstartovala čtvrtou část pěti body…
Ano. (usměje se)

Připravovaly jste se i na některé konkrétní protihráčky? Třeba na jednu z nejlepších střelkyň soutěže Kušlitovou či jednu z nejlepších asistujících hráček Malečkovou?
Spíše jsme to braly komplexně a připravily jsme se na celý tým. Na předzápasovém tréninku jsme si ukazovaly jejich akce a před utkáním nám trenérka říká o jednotlivých hráčkách, jakou preferují ruku, jestli střílejí či najíždějí. Takže nějak extrémně jsme se na ně nepřipravovaly, spíše tak nějak jako vždycky.

Předtím jste hrály proti USK Praha. Je těžké po souboji se soupeřem z evropské špičky namotitovat se na takovýto duel, v němž se čeká, že jasně své sokyně přejedete?
Řekla bych, že my s tou motivací máme teď takový menší problém. Chtělo by to fakt se pořádně nabudit. I na USK to nebylo úplně stoprocentní. Ale doufám, že se to před play off zlomí a budeme to zase my – hradecké lvice, tedy ten tým, co tu byl v první půlce sezony.

Bojovný?
Ano.

Vy osobně máte radši zápasy s těžšími soupeři jako je USK a Nymburk? Nebo preferujete duely s papírově snadnějšími protivníky, kdy ve většině případů můžete vyhrát třeba o dvacet a více bodů?
Já právě nesnáším zápasy, kdy je jakoby dopředu daný vítěz, protože to nemá takový náboj, jako když hrajete s Nymburkem či KP Brno a je zaplněná hala. Proti Varům bylo vidět, že hala zaplněná nebyla. Takže určitě mám ráda zápasy, které mají náboj a do poslední chvíle se neví, kdo vyhraje.

Vypadá to, že play off budete začínat venku. Může to být pro vás výhoda? V posledních utkáních se vám totiž doma tolik nedařilo jako venku.
Ještě nevíme, na koho půjdeme. Buď to bude Slavia nebo KP Brno. Ale myslím, že nám vůbec nevadí, jestli začneme venku. Jak říkala trenérka, tak doma nám to teď moc nejde. (ušklíbne se) Takže myslím, že je nám je úplně jedno, jestli začínáme doma nebo venku.   (ach, pt)

Ženská basketbalová liga
21. KOLO: Sokol Nilfisk Hradec Kr. – Karlovy Vary 77:63 (23:19, 44:34, 52:47). Body: Matušková 14, Minarovičová 14, Kuthanová 13, Bartoňová 10, Bura 9, Šípová 5, Hrušková 4, Natabou 4, Effangová 2, Rosenbaumová 2 – Webb 14, Pohunková 14, Jindrová 11, Kušlitová 11, Malečková 5, Rokošová 4, Sklenářová 2, Rosecká 2.

22. KOLO: Chance U19 Strakonice – Sokol Nilfisk Hradec Králové (pátek, 17.45).