Klíčový moment sezony se blíží. Přesně za týden bude v Praze rozehrán barážový miniturnaj o účast v nejvyšší soutěži basketbalistů. Mezi trojicí týmů budou roli favorita plnit Královští sokoli Hradec Králové, poslední celek letošního ročníku Kooperativa NBL. Trenér Lubomír Peterka pevně věří, že jeho svěřenci psychicky náročnou šichtu zvládnou. ,,Doufám, že to uhrajeme. Soupeře máme zmapované. Při vší úctě k nim disponujeme lepším kádrem,“ říká.

Souhlasíte s názorem, že Hradec v letošní sezoně zaplatil v mnoha směrech nováčkovskou daň?
S odstupem času musím konstatovat, že tomu tak je. Člověk se na to musí dívat v určitém kontextu. Vyhráli jsme baráž, která proběhla v polovině května. Na to, abychom postavili konkurence schopný tým, jsme měli necelé tři měsíce. V průběhu soutěže teprve poznáváte, co klape, co ne. Družstvo se vyvíjelo za pochodu. Pustili jsme Jiříčka. Zjistili jsme, že Rikalo není na rozehrávce hráčem, kterého jsme hledali. Škoda, že tu od začátku nebyli Lošonský se Stamenkovičem. Ti naši hru výrazně pozvedli. Rovněž si musíme budovat kredit u rozhodčích. Ale to by bylo na delší povídání.

Často jste dokázali překvapit. Trápili i velké favority, ale v řadě duelů se nevyhnuli výpadkům, které vás pak stály lepší výsledek…
Určitě jsme sehráli důstojnější roli než Jindřichův Hradec v loňském ročníku. Dosáhli jsme na osm výher, ale mohlo jich být mnohem víc. Žádné velké výprasky se nekonaly. V koncovkách se malinko projevila úzká rotace. Nechci tady mluvit o slabší lavičce, kluci makali, ale větší zkušenost nám tam scházela. V play out jsme navíc přišli o Tomáše Hampla. Ač se to nemusí zdát, udělal by pro tým velký kus práce. Měsíc a půl nám scházel i Lošonský. Kdyby se tak nestalo, možná bychom dnes baráž nehráli.

V průběhu sezony vám nevycházely vstupy do druhých poločasů. Měl jste z toho těžkou hlavu?
Mrzelo to. Některé zápasy rozhodlo pár minut. Šlo většinou o individuální chyby. Opět to přičítám užší rotaci. Klíčoví hráči byli unavenější, s tím přicházela špatná rozhodnutí.

Poslední ostré utkání jste odehráli 10. dubna. Je složité čekat měsíc na klíčové zápasy?
Je to hrozně nepříjemné. Vypadnete z rytmu. Trénujete, ale herní praxe schází. Je strašně těžké v tomto období sehnat dobrého sparingpartnera k přípravě. Týmy, které vypadnou, většinou ukončí sezonu.

Baráž je za dveřmi. Půjde asi zejména o psychickou stránku. Věříte si?
Všichni víme, o co se hraje. Určitě to nepodceníme. Kluci budou bojovat nejen za Hradec, ale také o nové smlouvy. Řada z nich tu chce zůstat. To by neplatilo v případě sestupu. Hlavně musíme hrát svůj basket. Psychicky to samozřejmě bude náročné. Vzhledem k výkonům, které jsme předváděli, klukům věřím. V sezoně jsme se výkonnostně posunuli zase o něco výš.

Co říkáte losu? V pátek máte volno, poté budou následovat dva zápasy po sobě…
Termín pátek – neděle by možná vyhovoval více. Byl by tam větší prostor na odpočinek. Ale svým způsobem je to jedno. Takhle to je dané, musíme zkrátka dvakrát vyhrát.

Delší pauza vám alespoň pomohla k doléčení zdravotních šrámů. Je to tak?
Kromě Hampla (vážné zranění palce na ruce), budeme kompletní. S tréninkem už začal také Bryce Canda, jenž laboroval s výronem kotníku.

Baráž se odehraje v hale pražské Sparty. Je to výhoda?
Pro nás je možná lepší, že se nebude hrát v nepřátelském prostředí v Jindřichově Hradci. Hala na Spartě je specifická. Není tam hlediště, hřiště je menší. Musíme se s tím vypořádat.

Kouč o soupeřích v baráži
GBA Europe
„Družstvo složené převážně z dorostenců doplněné dvěma až třemi staršími hráči. Zkrátka mladíci snažící se o americký styl basketbalu. Hodně sází na hru jeden na jednoho. Jsou živí, běhaví. Na druhou stranu zase dělají hodně chyb. Měli bychom v souboji s nimi využít naší převahy pod košem. Chlapské pojetí by jim mělo činit problémy.“

Jindřichův Hradec
„Viděl jsme je v semifinále i finále první ligy. Jedná se o tým opírající se o zkušené hráče. Jde svým způsobem o matadory. Oproti KNBL hrají pomalejší basket, ale jsou to dobří střelci. Nesmějí dostat prostor.“

Program baráže o Kooperativa NBL
V letošním roce se baráž o nejvyšší domácí basketbalovou soutěž hraje turnajovým způsobem, neboť se do ní vedle nejhoršího týmu Kooperativa NBL (Kingspan Královští sokoli Hradec Králové) přihlásily i oba celky z finále I. ligy (vítěz GBA Europe a Jindřichův Hradec). Turnaj se uskuteční na palubovce vítězného týmu první ligy, tedy v pražských Stodůlkách, od 10. do 12. května. Hrát se bude systémem každý s každým.

Pátek 10. května, 19.30: GBA Europe – Jindřichův Hradec. Sobota 11. května, 19.00: Jindřichův Hradec – Hradec Králové. Neděle 12. května, 15.00: Hradec Králové – GBA Europe.