Absolvoval stovky jednání a v pondělí 22. října mu spadl kámen ze srdce. Ve Farářství (bývalé hřiště RH Hradec) se začalo stavět. Pokud vše bude probíhat podle plánu, vyroste zde v září 2013 nový areál pro pozemní hokej. Nejen o tom hovořil Milan Nejedlý, prezident klubu Slavia Hradec Králové.

Vaše velké úsilí, aby se ve městě pod Bílou věží vybudoval nový stadion pro pozemní hokej, nepřišlo nazmar. Jak vám je?
Je to pro nás všechny obrovská událost. Ve spolupráci s magistrátem města i dalšími zainteresovanými složkami se nejen mně, ale i všem hráčům, trenérům a funkcionářům splnil velký sen. Ve Farářství se začalo stavět a už nic nebrání tomu, aby se nový stánek nepostavil. Doufám, že nepřijde žádná katastrofa. Jsem rád, že to tak dopadlo. Když se ohlédnu zpět, tak o něčem podobném jsme začali uvažovat s bývalou předsedkyní klubu Radanou Bendákovou před deseti lety. Oba nás to stálo mnoho nervů, absolvovali jsme stovky jednání a až nyní se celá věc dala do pohybu. Škoda že paní Bendáková už není mezi námi, měla by radost.

Co všechno areál nabídne?
K dispozici budou šatny pro hráče, sociální zařízení, sklad, klubovna, kanceláře pro trenéry, bufet a tribuna pro diváky. Hřiště bude mít speciální povrch, v němž budou drenáže a to z důvodu, že v dnešní době se hrají zápasy na mokré trávě. Zmíněný povrch bude splňovat kritéria Mezinárodní hokejové federace. K dispozici budeme mít jedno tréninkové hřiště. Celý areál bude oplocen a ozvučen. Všechny hradecké fanoušky chci ujistit, že ve Farářství bude vybudováno rovněž parkoviště, takže se tam pohodlně dostanou.

Kdy počítáte, že bude areál zprovozněn?
Kdyby to bylo včera, tak by to bylo pozdě (smích). Ale teď vážně. Byl bych samozřejmě rád, kdyby to bylo co nejdříve. Magistrát města jako hlavní investor stanovil termín 30. září 2013. Věřím tomu, že pokud bude mírná zima a vše bude probíhat podle plánu, tak bychom snad mohli zahájit provoz již 1. září, kdy začíná nový ročník extraligy.

Je šance, že by hradečtí diváci viděli i mezinárodní zápasy?
Jistě. Jsem v úzkém kontaktu se členy Českého svazu pozemního hokeje. Bylo nám přislíbeno, že pokud bude zdejší areál splňovat všechna kritéria, tak se zde reprezentační akce uskuteční. Mám tím na mysli nejen juniorské výběry, ale také muže a ženy. Naše děvčata hrají v současné době zápasy Světové ligy, a kdyby se něco podobného konalo v Hradci, byla by to bomba. Moc bych si přál, aby se zde konal turnaj olympijských nadějí nebo interliga, v níž před dvěma lety startovali naši muži a vedli si velmi dobře.

Jak to vypadá s mládežnickou základnou. Přijdou noví adepti pozemáku?
Je to běh na dlouhou trať. Rok 2011 jsme vyhlásili jako rok mládežnického hokeje. Myslel jsem si, že se nám vydaří nábory a vytvoří se kroužky, ale zatím se nám to příliš nedaří. Bohužel je jiná doba a děti místo pohybu raději sedí u počítače. Když už rodiče dají dítě na sport, je to fotbal, hokej či tenis. Jediná akce, která se nám povedla, bylo zářijové Nábřeží sportu. Musím říct, že jsme se dětem maximálně věnovali. Z tohoto náboru se nám přihlásilo šest dětí. Není to mnoho, ale lepší než nic. Jsem rád, že funguje alespoň přípravka, ale dětí je stále málo. Doufám, že je to jen přechodné období a zájem poroste. Až bude nový stadion, tak rodiče svoji ratolest k nám přivedou. Pozemák má v Hradci dlouholetou tradici a nemůžeme dopustit, aby zanikl.

Před několika dny skončila extraliga mužů a žen na venkovní ploše. Ke spokojenosti asi máte daleko, že?
Máte pravdu. Muži, ženy i starší dorostenci nesplnili moje očekávání. Muži jsou šestí a ztrácejí kontakt na elitní čtyřku, která si v červnu zahraje o medaile. Přitom tým byl v létě posílen o Řeháka z Bohemians, Krýsla z Bolevce a nadále tu hostuje Vrána z Brna. Svěřenci trenéra Smetany nepředváděli špatný hokej, ale nedokázali proměňovat šance, což je stálo důležité body. Je to něco podobného jako u fotbalistů, kterým to většinou stačí jen na bod, a to je málo. U děvčat dochází ke generační výměně. Švenková s Kolumpkovou jsou těhotné, Žemličková studuje v zahraničí a některé hráčky byly v průběhu podzimu na marodce. Šanci dostaly mladší dorostenky, které se s extraligou seznamují a získávají zkušenosti. Chvíli bude trvat, než poznají, co soutěž obnáší. Po podzimu mají na svém kontě pouhý bod, ale když jsem viděl jejich poslední zápas s Pragou (1:2), tak jsem optimista. Holky i přes porážku podaly bojovný výkon a na záchranu mají. Starší dorostenci a mladší dorostenky se pohybují ve středu tabulky. Věřím, že jaro bude lepší a všichni budeme mít z výkonů i výsledků všech celků radost.

Koncem listopadu začíná halová extraligová sezona. S jakými ambicemi do ní Hradec vstoupí?
Halový pozemák je specifická hra, v níž padá hodně gólů. Osobně na tyto zápasy chodím rád a jako prezident klubu bych si přál, aby se nám sezona vydařila. Naše A mužstvo se po roce vrátilo do extraligy a doufám, že bude bojovat o nejvyšší příčky. Béčko si zahraje v lize a i tady by mělo hrát důstojnou roli. Stručně řečeno: v obou soutěžích bychom měli skončit „na bedně". Pokud jde o ženy, tak i když máme trochu problémy  s kádrem, děvčata, která jsou k dispozici, by měla odvést maximum a ukázat, že se s nimi musí počítat. Do play off by se měla probojovat.

Hradečtí diváci vaše svěřence v akci neuvidí…
Je to letitý problém, neboť v hale Slavie není odpovídající palubovka pro extraligu. Je to otázka financí. Až se vybuduje stadion ve Farářství, pak se můžeme bavit o nové palubovce. To víte, že bych nejvyšší soutěž do Hradce chtěl, ale nejde všechno najednou.

Jan Skalička