V Tipsport areně stále probíhají partie hlavních šachových turnajů mezinárodního festivalu Czech Open. Do své druhé poloviny vstoupil i ten velmistrovský s názvem Pardubice Open, jehož vedoucí skupina se již výrazně zmenšila.

Nejlépe na tom jsou šachisté, kteří v pěti kolech získali čtyři a půl bodu. Mezi ně se řadí Mhamal Anurag z Indie, Sergej Movsesjan z Arménie, jenž dlouho žije v České republice, a domácí zástupci Viktor Láznička a Cyril Ponížil.

„Anurag se zde zatím prezentuje ve velmi dobrém světle, ale to se dá říct i o spoustě českých hráčů. Nepamatuji si, kdy jich bylo po polovině turnaje nahoře tolik," upozornil šachový expert festivalu Petr Pisk.

Pouze o půl bodu méně než vedoucí skupina má rovněž Martin Červený, Jiří Štoček, Vlastimil Babula a Vojtěch Plát. V TOP 25 je hned šest českých šachistů.

„Pro české barvy bylo páté kolo opravdu povedené. Viktor Láznička vyhrál naprosto bez problémů, skvěle zahrál i Martin Červený. Na vítězné vlně pokračuje Cyril Ponížil, ačkoliv byl jeden tah od porážky proti Potapovovi," přiblížil Pisk.

Přehlídka nadějí

Kromě nastupující šachové generace ze zahraničí se v hlavním turnaji představují i nadějní čeští šachisté, jako např. Thai Dai Van Nguyen (ročník narození 2001) a Jan Vykouk (2000). Prvně jmenovaný se drží na 49. místě, Vykouk je po pátém kole na 79. příčce.

„Oba jsou zřejmě nejtalentovanějšími českými šachisty a jsem velmi zvědavý, jak si povedou ve zbytku turnaje," doplnil Pisk.

Právě Jan Vykouk se v pátém kole utkal s nasazeným hráčem číslo 1 na turnaji, kterým je Ganguly z Indie. „Honza zahrál velmi odvážnou partii. Nehrál na remízu, obětoval figuru a hrál opravdu neohroženě. Ganguly se musel bránit, ale nakonec si celou partii pohlídal a dotáhl ji do vítězného konce," popsal expert mezinárodního festivalu.

V ratingovém turnaji B hraje skvěle česká juniorská reprezentantka Jitka Jánská, která na vedoucího Kolmakova z Ruska ztrácí pouze půl bodu.