Jiří Veselý, to jméno si zapamatujte! Možná se jedná o nového Tomáše Berdycha… Je mu teprve šestnáct a při svém premiérovém startu na Pardubické juniorce odstranil z cesty pět nasazených hráčů včetně turnajové jedničky Roberta Rumlera ve finále.

Dívčí královnou 82. ročníku nejstaršího mládežnického turnaje v Evropě se stala nejvýše nasazená Martina Borecká. Ta v souboji o titul z MČR dorostu zdolala dvojku Martinu Kubičíkovou.

Borecká (1., I. ČLTK Praha) – Kubičíková (2., TK Agrofert Prostějov) 7:6(5), 7:5. Hráno 1 hodinu 33 minuty.

Před zahájením finálového střetnutí bylo jasné, že vítězka získá na Juniorce double. Obě soupeřky totiž spolu vyhrály turnaj ve čtyřhře.

Po dlouhé době se ve finále Juniorky střetly dvě nejvýše nasazené hráčky. V obou setech došlo k několika zvratům. V úvodní sadě vedla Borecká 3:1, poté prohrávala 3:5. Kubičíková však nezvládla servis na výhru v setu, a tak následoval tiebreak. „Nástup do utkání jsem měla výborný, ale pak jsem slevila a postupem času znervózněla. Za tři gamy jsem získala jediný míček a najednou byla ve výhodě soupeřka. Naštěstí jsem dotáhla sadu do tiebreaku,“ oddychla si Borecká.

V tiebreaku vedla Kubičíková 3:0, ale ani tento náskok jí nestačil. „Největší roli, nejen při promarnění obou náskoků, hrála nervozita,“ konstatovala poražená tenistka. Ve druhém setu Borecká opět měla k dobru vedení 3:1, ovšem také soupeřka ji sebrala podání a otočila na 4:3 ve svůj prospěch. Koncovku však zvládla lépe nasazená jednička.

„Ve druhém setu bylo důležité, že jsem za nepříznivého stavu podávala. Vyrovnala jsem a v jeho závěru jsem byla jistější,“ podotkla Martina Borecká.

Rovněž ve finále chlapeckého singlu se střetli parťáci ze čtyřhry.

Veselý (TK Agrofert Prostějov) – Rumler (1., TK Agrofert Prostějov) 6:2, 2:6, 6:3. Hráno 2 hodiny 14 minut.

O tom, že se bude jednat o nesmlouvavou bitvu, přesvědčil úvodní gam, který trval čtvrt hodiny. Vyrovnaný set však měl nečekané rozuzlení. Veselý ho vyhrál 6:2, a to pouze na dva brejkboly.

„Bylo to finále, a tak jsem dal do utkání zbytky sil. Nejen v prvním setu mi nešel první servis, proto jsem musel vítězné balonky získávat vůlí,“ přiznává Jiří Veselý.

To jeho soupeř si musel po prvním setu drbat hlavu. Tolik nevyužitých brejkbolů při Veselého podání ho bude dlouho strašit v hlavě. „Chtělo to ještě více přitvrdit a jít za vítěznými míčky po hlavě. V několika případech jsem měl také smůlu,“ poznamenal Robert Rumler.

Ve druhém setu se karta otočila. Od stavu 2:2 dominoval na antukovém kurtu první nasazený hráč. „Když mně prorazil servis na 5:2 v jeho prospěch, soustředil jsem se na rozhodující set,“ prozradil taktický záměr pozdější vítěz.

Rozhodující sadu rozjel Veselý výborně. Vedl 2:0, ovšem jeho soupeř se zvedl. Oplatil mu stejnou mincí, a tak rozhodnutí přišlo později. Za stavu 4:3, 0:40 Veselý šesti fiftýny v řadě sebral Rumlerovi servis a vzápětí ho potvrdil svým. „Nevzdávám se za žádného stavu, a to se mi vyplatilo,“ popsal klíčový moment Veselý.

„Ve třetím setu už mě hrozně bolely nohy. Cítil jsem únavu z náročného turnajového programu,“ poznamenal poražený Robert Rumler.

Finále čtyřher – dívky: Borecká, Kubičíková – Allertová, Malečková (TK Neridé) 3:6, 6:3, 10:4. Chlapci: Hanzlík, Vrňák (I. ČLTK Praha) – Rumler, Veselý 6:4, 6:2.