„Štěstí přeje připraveným a já zřejmě byl připravený dobře," řekl pro Deník nestor českého běhu. „Člověk musí mít natrénováno. Já většinou v přípravě běhám desítku, v Hlinsku jsem běžel i pětadvacítku. Jelikož při maratonu jsem na trati až osm hodin, snažím se být v tréninku v pohybu pět až šest hodin. Mám rovinatou trať z Hradce do Bohdanče," uvedl Jiří Soukup, který v sobotu musel překonat i menší krizi. Postihla ho po čtvrtém z osmi pětikilometrových  okruhů.

Během maratonu Jiřího Soukupa, jenž se kromě běhu  věnuje také otužování, doprovázel na kole jeho kamarád Josef Krátký.

„Pořadatelé mu vyšli vstříc. Oficiální start závodu byl v 10.00, ale on mohl vyběhnout v 7.15, takže nebyl pod časovým tlakem," prozradil Krátký.

Veterán dlouhých tratí se během závodu občerstvoval i pivem. „Během závodu jsem vypil půllitr piva Krakonoš," přiznal se Jiří Soukup.

A přidal jednu zajímavost. „Spolumajitelem pivovaru Krakonoš v Trutnově je František Pechek, mistr Evropy v maratonu z Atén, jeho manželka Šárka je zase vítězkou maratonu z Košic. A jejich syn Petr patří k nejlepším českým vytrvalcům," poukázal.

Soukup, který se v mladém věku věnoval modernímu pětiboji, se stal českým rekordmanem už před dvěma lety, kdy zaběhl maraton v 85 letech v čase pod sedm hodin.

Jeho první letošní pokus o nový rekord v létě ovšem nevyšel, mimo jiné kvůli krátké lhůtě vymezené na běh.

„Úspěch v roce 2012 mě nakopl a řekl jsem si, že musím kamarádům tu laťku ještě zdvihnout. Jenže při Zátopkově Zlatém týdnu ve Stromovce mě trápily křeče a bylo mi doporučeno, abych kvůli časovému limitu závod vzdal. To jsem také udělal. Ale druhý den mi volal ředitel závodu Vlastík Šroubek, proč jsem nepokračoval, že tam stejně seděl do půlnoci," vzpomíná s úsměvem na nezdařený pokus Jiří Soukup, který se tak přihlásil na sobotní maraton v Srchu. A ten už zvládl.