O titul mistra republiky se zahrají vodní pólistky hradecké Slavie. Východočešky o postupu rozhodly v domácím bazénu vítězstvím ve dvojutkání s pražským týmem STEPP.

V úvodních dvou duelech série se slávistkám v Podolí vůbec nedařilo. Na jejich kontě přibyl pouze jeden bod proti třem soupeře. Před hradeckým kolektivem byla dvě odvetná utkání, která živila naději na zvrat ve vývoji tohoto semifinále. Optimismus navíc vzrostl díky tomu, že hradecký trenér Růžička již mohl počítat do svých záměrů s návratem uzdravené Anety Hendrychové do útoku a novopečené maminky Kateřiny Dittrichové do obrany. Obě nastoupily a byly výraznými posilami. Přesto obě utkání byla až do poslední chvíle dramatická a zvedala diváky ze sedadel.

Rána Věckové

V dopoledním utkání šly slávistky do vedení až na rozdíl pět branek (6:1) po aktivní útočné hře s přesným zakončováním a ještě při střídání stran po dvou čtvrtinách měly čtyřbrankový náskok. Poté však slávistky polevily v útočné aktivitě a začaly bránit svůj náskok. To však byla voda na mlýn Pražanek. Ty zvýšily tvrdost, kterou jim rozhodčí benevolentně připouštěli, a pomalu se vrátily do zápasu. Hostující tým dotáhl až na rozdíl jedné branky. Těsně před ukončením třetí čtvrtiny však vzala odpovědnost na svá bedra hradecká kapitánka Blanka Věcková a z poloviny hřiště vyslala dalekonosnou ránu na branku soupeřek. Vypálený míč zapadl do sítě přímo se signálem ukončujícím třetí část hry a zrodil se sedmý a vítězný gól Slavie. Domácí hráčky si připsaly dva body a srovnala bodový stav série na 3:3.

Duněly tyče

Večerní utkání mělo jedinou prognózu: Kdo prohraje, bude ze hry. Obě soupeřící družstva začala rozhodující bitvu o postup opatrně a žádné si nevypracovalo vedení o více než jeden gól. Útočnou snahu slávistek notně brzdila muška jejich střelkyň, neboť co chvíli zaduněla tyč či břevno, kterých v tomto utkání trefily celkem třináctkrát!

Na počátku závěrečné části hry, za stavu 6:5 pro domácí, neudržela nervy na uzdě hostující Procházková a byla za kopnutí soupeřky vyloučena na čtyři minuty. Slávistky po výborně sehraných přesilovkách dvakrát skórovaly a mohly slavit postup do finále. Úvodní část boje o titul bude sehrána v hradeckém bazénu v sobotu 12. května od 9.15 a 17.30 hodin. Soupeřem Slavie bude stejně jako loni Fezko Strakonice.

Slavia Hradec – STEPP Praha 7:6 (3:0, 3:2, 1:3, 0:1).

Branky: Věcková 3, Novotná 2, Hendrychová, Ditrichová – Vopálková 3, Petráková, Procházková, Šmídová. Rozhodčí: Mareš (Olomouc) a Dvořáček (Ústí n. L.). Vyloučené: 1:2. Využití: 1:1.

Slavia Hradec – STEPP Praha 8:6 (2:2, 1:1, 2:2, 3:1).

Branky: Věcková 2, Ditrichová 2, Jakoubková, Novotná, Hendrychová, Bryknarová – Čásová 2, Jezberová, Sýkorová, Maříková, Procházková. Vyloučení: 3:3. Využití: 3:2.

Sestava a branky Slavie Hradec:

Simona Kašparová – Katka Kecinová, Zdena Jakoubková (1), Šárka Kratěnová, Magda Novotná (3), Blanka Věcková (3), Aneta Hendrychová (2), Monika Dušková, Kateřina Komárková, Běta Plačková, Kateřina Hrošíková – Ditrichová, (3), Jana Bryknarová (1). Trenéři: Petr Kratěna a Tomáš Růžička.

Tabulky semifinále – skupina A:

1. Slavia Hradec 2–1–1 (25:24) 5 bodů, 2. STEPP Praha 1–1–2 (24:25) 3 body.

Skupina B:

Strakonice – Plzeň18:3 a 16:7. Pořadí: 1. Fezko Strakonice 4–0–0 (74:22) 8 bodů, 2. KVS Plzeň 0–0–4 (22:44) 0 bodů.