Posledním kolem v tomto kalendářním roce pokračuje dnes Excelsior Ženská basketbalová liga. Pozornost fanoušků na východě Čech bude směřovat do Pardubic, kam k derby přijedou hradecké Lvice. Hráčky trutnovské Kary přivítají na své palubovce Karlovy Vary.

ÚT 18.00: BK Pliska Studánka Pardubice (11. místo, 16 bodů) Sokol Hradec Králové (6. místo, 23 body).

Pardubické basketbalistky se budou muset obejít bez své elitní střelkyně Březinové.

„Renata si již v 19. vteřině utkání na Slovance zlomila ruku. Jedna z hraček ji podrazila nohu a ta druhá na ni spadla. Jelikož jsme se museli obejít i bez Jedličkové, což je druhá vysoká hráčka, bylo jasné, že nemáme šanci,“ okomentoval prohru 68:84 v Mladé Boleslavi pardubický kouč Roman Chocholouš.

Zbraně však před utkáním s tradičním rivalem neskládá. A prý má přichystanou také jednu tajnou.

„Jasně, že neřeknu do novin, co na Hradec chystáme. Každopádně se jedná o derby a tam se může stát cokoliv. Pokaždé hrajeme se Lvicemi vyrovnané zápasy, tak nevím, proč by to teď mělo být jiné,“ poznamenal Chocholouš.

Šest vítězství ze sedmi zápasů, k tomu skalpy VŠ Praha, Strakonic či Slovanky. Hradecké basketbalistky čeří stojaté vody Excelsior ŽBL. Mladičký tým, kterému před sezonou věřila snad jen trenérka Romana Ptáčková, si užívá vítěznou jízdu. „Já jsem i před sezonou byla optimistka,“ usmívá se. „V kádru je plno hráček z mládežnických reprezentací. Družstvo má perspektivu.“

Na začátku sezony to ještě nebylo ono. Až po uzdravení Ovsíkové a především Hartigové se dostavily i výsledky. „Neřekla bych, že to byl zlom. Když nastoupila Míša (Hartigová), také to ještě drhlo. Teď si však myslím, že jsme našly společnou řeč. Holky hrají aktivně v útoku, agresivně v obraně a především kolektivně,“ pochvaluje si Romana Ptáčková.

Dnes se její svěřenkyně vydají na další „loupežnou výpravu“. Do sousedních Pardubic, které v lize paběrkují. „Každé utkání je sice jiné, ale my si na ně opravdu věříme. Jedeme tam vyhrát,“ neskrývá se za alibistické prohlášení trenérka hradeckých Lvic.

ÚT 18.00: Kara Trutnov (3. místo, 27 bodů) Lokomotiva Karlovy Vary (9. místo, 20 bodů).

Oplatit soupeři říjnovou porážku 71:73, jiný ani nemůže být cíl trutnovských basketbalistek v letošní derniéře před domácím publikem. Kara má za sebou vynikající podzim 2011. Ve Středoevropské lize vybojovala s bilancí 5 1 postup do Final Four, v domácím poháru si taktéž zajistila účast ve finálovém turnaji. V Excelsior ŽBL pak s pouhými třemi porážkami drží třetí příčku. Vedle očekávaného neúspěchu s USK a Frisco Brno však svěřenkyně trenéra Petrovického padly právě s karlovarskou Lokomotivou. I proto mají v dnešním duelu o motivaci postaráno. „Chceme soupeřkám porážku vrátit a hlavně bychom neradi ztráceli body před svými fanoušky. Naopak se s nimi chceme rozloučit kvalitním výkonem a poděkovat jim tak za úžasnou podporu během celého roku,“ popsal plány svého týmu na dnešní večer domácí lodivod Martin Petrovický.

(zz, šp, to)