Jedenáct medailí přivezli východočeští atleti z víkendového MČR v atletice, které se konalo na Kladně. Šest z nich vybojovali závodníci z Pardubického kraje, pět jich přidali zástupci ze sousedního Královéhradecka.

Pardubicko

Nejvíce „plackami“ z Pardubického kraje přispěl tradičně oddíl Hvězda Pardubice. „Celkem čtyři cenné kovy a dalších pět finálových umístění je pěkná bilance,“ předesílá místopředsedkyně úspěšného klubu Jana Kárníková.

close Jiří Vondráček z Hvězdy Pardubice vyhrál na kladenském šampionátu mužský trojskok výkonem 15.49 metrů. info Zdroj: ČAS/ Denisa Kisialová zoom_in Pozici největšího favorita soutěže trojskokanů potvrdil Jiří Vondráček. Jeho nejdelší pokus měl hodnotu 15,49 m, což mu zajistilo zisk zlaté medaile.

Další cenný kov přidala zkušená koulařka Jana Kárníková. V průběhu soutěže se dokázala neustále zlepšovat. Ze čtvrté příčky ji vystřelil ke stříbru 4. pokus. V poslední sérii svůj výkon ještě vylepšila na 15,09 m.

O první bronzovou medaili pro Hvězdu se postaral běžec Jan Janů. Na trati 3000 m př. zaběhl čas 9:10,05 min. Druhý bronz přidala do klubové sbírky sprinterka Lada Vondrová. Okruh 400 metrů zvládla za 53,72 s. Tímto umístěním potvrdila oprávněnou nominaci na ME v Berlíně.

„Medailové příčky sbírali především zkušení atleti, ale vezmeme-li v úvahu, že řada našich závodníků patří ještě do kategorie juniorů či dorostenců a že dva naši vrhači, kteří by jistě patřili do elitní osmičky, se těsně před šampionátem zranili, máme dobré vyhlídky do dalších let,“ uvádí Kárníková.

Druhým čistě medailovým okresem se stal ten chrudimský. Barbora Tichá (Atletika Chrudim) získala druhé místo v disku za výkon 47,99 m. Její oddílový kolega David Holý si také pověsil na krk stříbro. V dálce za skok 719 cm.

Nejúspěšnější východočeské kluby v počtu medailových umístění:

1. Sokol Hradec Králové – 1x zlato, 2x stříbro, 1x bronz;

2. Hvězda Pardubice – 1x zlato, 1x stříbro, 2x bronz.

Královéhradecko

Nejúspěšnějším atletem kraje i celých východních Čech byl půlkař Lukáš Hodboď (Sokol Hradec Králové). Už jistý účastník blížícího se evropského šampionátu v Berlíně vyhrál na kladenském Sletišti závod na 800 m ve svém nejlepším letošním výkonu 1:47,36. Taktikou svázaný závod odmítl Jan Kubista z pražské Dukly, který odtáhl v čele více než jeden okruh, pak se před něho dostal právě Hodboď a ten už si vítězství vzít nenechal. Hodboď spolu s Rybou, Hübnerem a Müllerem navíc vybojovali stříbro ve štafetě na 4x400 metrů.

David Ryba ke stříbru ze čtvrtkařské štafety přidal další stříbro na trati 110m překážek, kde nestačil pouze na Davida Sklenáře z pražského Olympu. Sklenář atleta hradeckého Sokola a zároveň účastníka nedávného MS juniorů v Tampere porazil o pouhé dvě setiny sekundy.

Velmi cenný bronz si pověsil na krk v nejdelším vytrvaleckém mužském závodě atlet novoměstského Sportovního klubu Dominik Sádlo. Ten se na pětikilometrové distanci musel sklonit pouze před suverénním vítězem Zemaníkem a světovou atletikou protřelým Holušou. „Za bronz jsem rád i s ohledem na to vedro, které tam panovalo. V cíli jsem toho měl plné brýle,“ říkal spokojený Sádlo, pro něhož je čas 14:52,28 novým osobním rekordem. Jedno však Sádla mrzelo. „Škoda, že mi Holuša nevystřídal, protože si myslím, že bychom možná Zemaníka doběhli a mohlo to vypadat jinak,“ dodal atlet novoměstského Sportovního klubu.

Bronz si stejně jako Sádlo odvezl z Kladna Michal Desenský (Sokol HK), pro něhož bylo MČR generálkou na evropský šampionát. Čtvrtkař hradeckého Sokola skončil třetí v závodě na 400 metrů za dvojicí borců z pražské Dukly Maslák – Šorm. Na druhého jmenovaného přitom Desenský ztratil pouhých pět setin sekundy. Výborně měl závod rozběhnutý i další hradecký atlet Vít Müller, jemu však v cílové rovince došly síly, a tak se před něj dostali jak Šorm, tak i oddílový kolega Desenský.