Oddíl rychlostní kanoistiky Sokol Hradec Králové vstoupil do nové sezony s velkými plány. V sobotu 31. května pořádá už 78. ročník Orlického maratonu, kterého se může zúčastnit i široká veřejnost. O den později se pojede Hradecký kilometr, který je zároveň přeborem Královéhradeckého kraje. Mimo stávající akce by Sokol rád rozšířil svoji členskou základnu, do budoucna chystá i další novinky.

Co je kanoistika
Rychlostní kanoistika se poprvé objevila jako ukázkový sport na olympijských hrách v Paříži v roce 1924. Od roku 1936 je oficiální disciplínou olympijských her. Závodí se buď v kanoi (označení C1, C2, C4) nebo v kajaku (K1, K2, K4). Číslo v označení vyjadřuje počet členů posádky. V České republice má tento sport dlouhou a úspěšnou historii. Závodí se na klidné vodě, jedná se o rychlostně vytrvalostní sport, trénink směřuje spíše do vytrvalosti, závodí se v kategoriích: maraton a krátké tratě (1 km, 500 m a 200 m).

V loděnici na břehu Orlice (proti Všesportovnímu stadionu) hradecký oddíl za svoji dlouholetou existenci vychoval už několik generací výborných závodníků. A do svých řad láká nové členy, zvláště ty nejmenší.

„Pro své závodníky pořádáme každodenní tréninky, během roku soustředění, v letním období na vodě, v zimě na horách. Pro nejmenší děti máme připravený všeobecný trénink v tělocvičně," říká Jana Blahová, za poslední desetiletí nejznámější a nejúspěšnější závodnice klubu.

Mnohonásobná mistryně České republiky, držitelka medailí z evropského a světového šampionátu a účastnice olympijských her v Pekingu 2008 se podílí na výchově talentů.

„Rádi bychom do budoucna rozšířili naši členskou základnu a pokračovali ve výchově nových závodníků. Rovněž chceme tento sport více zviditelnit mezi běžnou populaci," říká Jana Blahová, jejímž největším úspěchem byl zisk stříbrné medaile na mistrovství světa v maďarském Szegedu v roce 2006 na deblkajaku.

Přijďte s dětmi
Zájemci o kanoistiku, přijměte pozvání a přijďte se svými dětmi do loděnice hradeckého Sokola (na břehu Orlice proti Všesportovnímu stadionu) vždy v úterý a ve čtvrtek od 15.30 do 17 hodin. Připraveny pro vás jsou ukázky jízdy na kajaku, prohlídka lodí, vyzkoušení pádlování na suchu, později i v lodi a další.

Informace a přihlášky: Jana Blahová, tel.: 732 818 290, email: janablahova@centrum.cz.

Ke svým úspěchům se Jana Blahová odrazila právě z hradeckého Sokola. S kanoistikou začínala ve dvanácti letech, úspěchy už sbírala v dětských kategoriích, později přešla do Střediska vrcholového sportu USK Praha a dvanáct let byla členkou české reprezentace.

„Určitě je to dobrý sport, mě hned bavil. Člověk je na čerstvém vzduchu, v přírodě. Trénink probíhá ve skupině pod vedením kvalifikovaných trenérů. V našem klubu je možnost výkonnostního růstu a následně absolvování nejdříve domácích závodů a pro ty nejlepší také start na mezinárodním poli," popisuje.

V hradecké loděnici rádi přivítají děti od deseti let, ale přihlásit se může každý, kdo má zájem o kanoistiku. „My dbáme na všestranný rozvoj. Kajakáři trénují také běh, plavání, posilují a v zimě jezdí na běžkách," říká.

Výhodou tohoto sportu určitě je, že je dostupný pro všechny.

„Pro rodiče je to nenáročný sport, noví členové získají závodní materiál od oddílu. Navíc se kanoistika dá dělat rekreačně do pozdějšího věku. Ti nejlepší se naopak mohou tímto sportem i živit," dodává Jana Blahová.