Vítězem premiérového ročníku Rieter Open 2015 se stal český tenista Marek Michalička, člen TK Sparta Praha. Ovládl turnaj, který mezinárodní tenisová federace ITF zařadila do kategorie Futures s celkovou dotací 15 000 dolarů. Vítěz z ní „ukousl" částku 2160 dolarů, poražený finalista Maximilian Neuchrist z Rakouska získal šek na částku 1272 dolarů.

Michalička – Neuchrist 6:2, 6:4

Finálový zápas byl odvetou za semifinále v předcházejícím turnaji v Pardubicích, kde rovněž triumfoval náš tenista (6:1, 7:6). „Věděl jsem, co mě čeká a snažil se proto eliminovat přednosti soupeře a vnutit mu svou hru," prozradil osmadvacetiletý vítěz.

Taktika byla zřejmá – soustředit se na return prvního servisu a pestrou hrou donutit o pět let mladšího soupeře k chybám. Samotný úvod však nebyl z nejpovedenějších – Michalička prohrál hned svůj první servis, což naštěstí hned vzápětí napravil. K zisku důležité první sady nakročil v šesté hře, kdy opět vzal Neuchristovi servis, brejk potvrdil a herně rozhozený soupeř rezignoval na svůj servis i v osmé hře.

„V prvním setu hrál Marek neskutečně, výborně returnoval a já jsem nebyl schopen vytěžit ze svého podání potřebné body," ulevil si nazlobený Rakušan. Úvodní set trval 40 minut.

Druhý set byl opakem prvního – Michalička začal ziskem svého servisu, ale to bylo na dlouhou dobu vše. Nedokázal odvrátit brejky soupeře, který je v žebříčku ATP o 160 míst horší,  a za dvacet minut prohrával 1:4. „Využil jsem hluchého místa ve hře soupeře a dostal se do uklidňujícího vedení. Už jsem začal myslet na třetí set…"

Jenže v utkání došlo k výraznému obratu. Michalička se zkoncentroval na každý míč, přestal zbytečně kazit, soupeře rozběhal  a ve výměnách měl navrch. Dva ztracené brejky dokázal napravit, získal pět her za sebou a vyhrál. V desátém gamu při svém servisu Neuchrist první dvojchybou nabídl Michaličkovi vedení 40:0, takže nebylo co řešit – za 42 minut jsme znali vítěze premiérového ročníku turnaje Rieter Open 2015.

„Marek vyhrál zaslouženě, byl lepší. U mě se  projevil náročný program z posledních dvou turnajů a nenašel jsem sílu ještě s vývojem utkání něco udělat," posteskl si rakouský tenista.

Vítězný Michalička neskrýval radost: „Jsem maximálně spokojený – aby ne, když se mně ve druhém setu podařil takový obrat. Na Maxovi bylo v konci zápasu citelné, že byl hodně unavený, vždyť den před finále absolvoval těžké semifinále dvouhry a vítězné finále čtyřhry. To bylo přes čtyři hodiny na kurtu."

Úspěšného českého tenistu, který po zisku důležitých bodů v Ústí nad Orlicí poskočí v žebříčku ATP minimálně o čtyřicet pozic a bude mu patřit postavení okolo 280. místa, čeká další turnaj série Futures v Brně, ale také rozloučení se svobodou, neboť se bude ženit se svou americkou přítelkyní. „Vyhrané finance na posezení s kamarády však rozhodně nepoužiju, na to jsou jiné fondy…"

Jaromír Fridrich