Ideální olympijský scénář od režiséra? Kluci podívejte se, mám to tady černé na bílém, ale právě ty černé tečky, co vidíte na terči, bych potřeboval trefit, ať se můžeme pohnout dál a jít točit další díl.

Reakce?

„Rejžo" to nebude problém, chvíli počkej, my se do toho pustíme, za pár minut jsme zpátky, a ještě ti k tomu něco přineseme jako bonus.

Napsané to vypadá pěkně, viďte?

Teď  už k tomu jen zbývá, aby to naše biatlonová želízka v ohni přenesla na trať v lyžařském komplexu Laura a můžeme se začít radovat.

Čeští reprezentanti, rodáci z Ústí nad Orlicí, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr míří na své třetí olympijské hry a jejich ambice sahají do nejvyšších pater.

Šlesingr se úspěšně pere s předními světovými biatlonisty už dlouhých 12 let, během nichž získal dvě medaile na mistrovství Evropy, přivezl stříbro a bronz z mistrovství světa v italské Anterselvě  v roce 2007.

Ale ve výčtu stále něco chybí. Spíše něco schází. Medaile vybojovaná pod pěti kruhy. Biatlonista, který už v Soči 3. února oslavil své jednatřicáté narozeniny, by si dal nádherný dárek, který by mu přál celý český národ. Cinkne to?

Nebyl by sám, komu by se medaile na krku náramně vyjímala. On by si ji totiž zasloužil i Ondra Moravec, smíšek, který v loni přivedl českého diváka do varu u televize, v baru a hlavně v areálu dějiště mistrovství světa v Novém Městě. Triumfálně projel cílem ve smíšené štafetě a „placka" z bronzu byla doma. Jeho šance jsou o něco vyšší, než u jeho kamaráda z Letohradu, který prodělal nemoc a dlouhou dobu nezávodil. Největší šance bude mít Moravec v závodech, kde jsou čtyři střelecké položky.

Úkol zní jasně. Neminout čtyř a půl centimetrový kruh vleže, předvést raketový útok vstoje, přidat solidní běh, a to by bylo, aby to konečně nevyšlo. Hodně štěstí, borci!

Jak si krátíte čas do sobotního závodu? Nenudíte se v Soči?
Michal: Čas si krátíme na tréninku, nebo si něco pustím na notebooku. Případně se dá pospávat.
Ondřej: První čtyři dny jsme měli ještě poměrně dost tréninků, takže času ani moc nebylo. Jinak je tady opět herna s 'kulábrem', pinec a počítačové hry. Navíc ve čtvrtek přijede Bimbas (Michal Krčmář – pozn. red.) s playstationem, takže bude o zábavu postaráno (usmívá se).

Myslíte, že biatlon je nejvyrovnanějším olympijským sportem? Asi žádná disciplína nemá čtyřicet horkých adeptů na medaili…
Michal: Biatlon je v tomto určitě unikátní, protože v jiném sportu skutečně nenajdete tak široké pole potencionálních medailistů.
Ondřej: Rozhodně. Konkurence je velká. Tady to bude možná trošku jednodušší v tom, že silné státy mohou startovat jen ve čtyřech lidech. Ale pořád může být třicet lidí do první trojky.

Neštve vás, když vidíte, že třeba v lyžování může mít placku třeba jen deset lidí?
Michal: Myslím, že právě tohle je na biatlonu atraktivní, takže neštve.
Ondřej: Je to prostě tak, že jsem biatlonista a ne běžec. Asi to tam není o takovém počtu, ale zase prosadit se mezi ty tři nej, musí být taky strašně těžké!

V sobotu odstartujete olympiádu sprintem. Budete na střelnici rozvážnější, nebo spustíte rychlopalbu? S čím budete spokojení?
Michal: Vždy je to o aktuální položce, která může, ale také nemusí sednout. V ideálním případě by ta závodní položka měla být stejná jako tréninková, takže ani rychlopalba, ani vyčkávání nejsou zrovna dobré volby.
Ondřej: Budu střílet to, co střílím v tréninku, a jinak se nechám překvapit (usmívá se).

Jak si vaše tělo zvyká na vyšší nadmořskou výšku? Měli jste 
v tréninku nějaké problémy?
Michal: Výška a náročný profil tratí dají určitě všem zabrat. Žádné zásadní problémy jsem ale na tréninku nezaznamenal, nicméně až závody ukážou.
Ondřej: Naprosto bez problému (klepe na dřevo a směje se).

Český národ by si medaili 
z biatlonu vysloveně žádal. 
Cítíte srovnatelný tlak jako na loňském šampionátu v Novém Městě na Moravě?
Michal: Na sobě takový tlak zatím nepociťuji, nicméně to je hlavně tím, že letošní sezona je v mém podání poněkud vachrlatá.
Ondřej: Zatím je to hodně v klidu, ale je to tím, že ještě nic nezačalo, ale nevidím v tom problém. Loni to pro nás byla velká zkušenost a zvládl jsem to také, tak proč by tomu nemělo být stejně…

Bude se během olympiády chodit v Letohradu do hospody na vaše závody?
Michal: To netuším, hospody zrovna nevymetám. Ale fanoušci si cestu asi najdou.
Ondřej: Určitě ve sport barech to pojede. Co vím, tak 'V Kopečku' určitě (směje se). A rodina a kamarádi se chystají do Prahy na Letnou.

Vaši blízcí vás budou podporovat přímo v Soči, nebo budou držet palce doma u televize?
Michal: Sledovat hry budou doma, kontakt zaručuje internet nebo mobil.
Ondřej: Myslím, že na olympiádu se nikdo nechystá, takže určitě budou fandit u televize nebo právě na té Letné.

Ondřej MoravecNarozen: 19. června 1984 v Ústí nad Orlicí.
Největší úspěchy: Bronz ze smíšené štafety na MS 2013, 2x vítězství v závodu Světového poháru.
Kdy bude závodit: 8. 2. sprint, 10. 2. stíhací závod, 13. 2. individuální závod, 16. 2. masový závod, 19. 2. smíšená štafeta, 22. 2. štafeta
Top závod: individuální závod
Tip Deníku: Stříbro v individuálním závodě. Skvělý běžec, výtečný ve střelbě ve stoje. Když si pohlídá „ležku", bude na bedně.

Veronika VítkováNarozena: 19. prosince 1988 ve Vrchlabí.
Největší úspěchy: Bronz ze smíšené štafety na MS 2013, 7x na stupních vítězů v závodě Světového poháru.
Kdy bude závodit: 9. 2. sprint, 11. 2. stíhací závod, 14. 2. individuální závod, 17. 2. masový závod, 19. 2. smíšená štafeta, 21. 2. štafeta.
Top závod:  individuální závod.
Tip Deníku: 5. místo v individuálním závodě. Pokud vyladila běh, má vyhráno. Ve střelbě patří mezi špičku, dlouhý závod ji bude sedět.

Michal ŠlesingrNarozen: 3. února 1983 v Ústí nad Orlicí.
Největší úspěchy: stříbro (sprint) a bronz (individuální závod) z mistrovství světa 2007. Kdy bude závodit: 8. 2. sprint, 10. 2. stíhací závod, 13. 2. individuální závod, 16. 2. masový závod, 19. 2. smíšená štafeta, 22. 2. štafeta.
Top závod: smíšená štafeta.
Tip Deníku: Bronz ze smíšené štafety. Během sezony onemocněl, přišel o první trimestr. Jeho běžecká forma je s otazníkem. Ve štafetě ale prodá tunu zkušeností.

Lea JohanidesováNarozena: 21. prosince 1989 v Ústí nad Orlicí.
Největší úspěchy: stříbro ve štafetě na ME  2013. Kdy bude závodit: nominaci nemá jistou v žádném závodě. Mohla by jet individuální závod, šanci má ve štafetě.
Top závod: štafeta.
Tip Deníku: 7. místo ve štafetě. V klasických závodech nemá šanci na výrazné umístění, na ME v minulém  týdnu se s formou nepotkala. Když ovšem dostane příležitost ve štafetě, nezklame.

Jaroslav SoukupNarozen: 12. července  1982 v Jičíně.
Největší úspěchy: bronz (sprint) z MS 2012, bronz (smíšená štafeta) z MS 2013. Kdy bude závodit: 8. 2. sprint, 10. 2. stíhací závod, 13. 2. individuální závod, 16. 2. masový závod (?), 19. 2. smíšená štafeta (?), 22. 2. štafeta.
Top závod: štafeta.
Tip Deníku: 4. místo ve štafetě. Hlavně, aby na střelnici nefoukalo… To nemá rád. Štafeta bude jeho teritoriem. Tam má největší šanci na úspěch.

Michal KrčmářNarozen: 23. ledna 1991 ve Vrchlabí.
Největší úspěchy: Dvakrát bronzový na ME juniorů 2011, člen stříbrné štafety na MS juniorů 2012. Kdy bude závodit: 8. 2. sprint, 10. 2. stíhací závod, 13. 2. individuální závod (?), 16. 2. masový závod (?), 19. 2. smíšená štafeta (?), 22. 2. štafeta.
Top závod: štafeta.
Tip Deníku: 4. místo ve štafetě. Na loňském MS v Novém Městě před 27 tisíci diváky skvěle zajel poslední úsek. Čeká ho repete.