Takový nálet tuzemských hráček do čtvrtého kola grandslamu tenis nepamatuje. Čtyři Češky jsou v osmifinále poprvé v éře Open, tedy od roku 1968. „V naší zemi má tenis dlouhou historii a je velice populární. Naše výsledky jen dokazují, že to děláme správně. Všechny nás to těší," vysvětlovala Lucie Šafářová poněkud zkoprnělým zahraničním novinářům.

Ti s údivem sledují českou show. Kromě Šafářové postoupily do čtvrtého kola ještě bývalá wimbledonská šampionka Petra Kvitová, finalistka turnaje v Birminghamu Barbora Záhlavová-Strýcová a také kvalifikantka Tereza Smitková. „Tvrdě makáme, dobře trénujeme. Víc říct nemůžu. Myslím, že když hodně trénujete a věříte si, může se stát všechno," míní Záhlavová-Strýcová, která ve třetím kole vyřadila světovou dvojku Li Na.

Největší senzací jsou ale výsledky devatenáctileté Smitkové. Její jméno neznalo ani hodně českých fanoušků, kteří v pátek s úžasem sledovali v televizi její úporný boj 
s mnohem zkušenější Srbkou Bojanou Jovanovskou. Drobná rodačka z Hradce Králové válčila nejen se soupeřkou, ale i s emocemi, přesto dramatický závěr skoro tříhodinového duelu zvládla s grácií.

„A to jsem si nevěřila ani na kvalifikaci. Nevydařily se mi předchozí turnaje na trávě. Za jedno kolo kvaldy bych byla vděčná. A dopadlo to takhle," řekla šťastná Smitková serveru idnes.cz. Hraje na svém prvním grandslamu, a hned postoupila tak daleko. To je wimbledonská pohádka.

„Doufám, že mě to nakopne, že se nezaseknu. Před rokem jsem říkala, že chci být ve dvaceti letech v první stovce žebříčku. Už jsem tomu nevěřila. Teď by se to mohlo povést. Nádhera," dodala mladá tenistka, který si postupem do osmifinále vydělala už čtyři miliony korun.

Dnes se utká s ostřílenou krajankou Šafářovou. Pro jednu z nich tak letošní Wimbledon skončí, český tenis má ale jistotu, že ve čtvrtfinále ženské dvouhry bude alespoň jedna tuzemská hráčka. Rozjetá Záhlavová-Strýcová může zaskočit někdejší světovou jedničku Caroline Wozniackou z Dánska, Kvitová je zase favoritkou duelu s Číňankou Pcheng Šuaj, kterou ve čtyřech dosavadních vzájemných mačích pokaždé porazila.

Češky zkrátka okouzlují tenisový svět. V elitní stovce žebříčku je jich hned sedm, to je nejvíc ze všech zemí s výjimkou Spojených států. Jak daleko dojdou na londýnské trávě?

Vše o Wimbledonu najdete v tomto odkazu.