Mrazivé počasí, které udeřilo v lednu, jim rozhodně nevadí. Naopak jsou šťastní, že mohou připravovat závody na ledové ploché dráze. Ideální podmínky na zamrzlých hladinách umožnily uspořádat i klání v Opatovicích nad Labem, tuto neděli se ledaři představí v Holicích.

Na startu nemůže chybět ani Lukáš Hutla, který závodí v barvách AMK Zlatá přilba Pardubice. Společně se svým otcem Radkem. „Dá se říct, že posledních pět let tady pořádná zima nebyla. Je super, že nám počasí přeje a dají se uspořádat závody," říká Lukáš Hutla.

Když není počasí nakloněno, musí se za závody jezdit jinam. „Třeba do Švédska nebo do Ruska, což je samozřejmě finančně náročné. Navíc sponzoři se do našeho sportu moc nehrnou. Jsme šťastní, že teď mrzne a závodíme," dodal.

Motoristický sport byl v jejich rodině vždy hlavním tématem. „Děda jezdil sprinty, sám si dělal motory. Oba s tátou jezdili i plochou dráhu," uvedl nejmladší Lukáš. Jeho cesta na ledovou dráhu? Ta už byla jednoduchá.

„Asi před sedmi lety se šel táta svézt k Janu Pecinovi jen tak na zamrzlou louku. Když jsem viděl hřebíky na kolech, tak jsem říkal, že bych na to v životě nesedl. Táta si pak stavěl motorku, tak jsem se samozřejmě svezl taky. Druhou jízdu jsem si roztrhl nohu, měl jsem asi patnáct stehů na lýtku, ale začalo se mi to líbit a zůstal jsem," popsal.

Nyní se Lukáš Hutla po téměř dvouleté pauze vrátil na ledy právě včas. „Rok jsem pracoval na Novém Zélandu. Když jsem se vrátil domů, tak jsem začal jezdit motokros, abych se do toho trochu vrátil. Člověk může makat v posilovně, ale přímo na motorce je to něco jiného," řekl Hutla, který již tuto zimu zamířil do Švédska, kde trénoval společně i s Janem Klatovským, současným českým ledařem číslo jedna.

Právě Klatovský vyhrál oba závody jednotlivců, které se jely v Opatovicích a na Větřkovické přehradě u Kopřivnice. Lukáš Hutla byl dvakrát čtvrtý, ale v posledním klání v Holicích tuto neděli (13.00) chce bojovat o celkové druhé místo za jistým vítězem Janem Klatovským.

„Teď jsem průběžně třetí, stále mi jde o reprezentaci. Nesmím tam zaváhat a pokud možno se pokusit i vyhrát. Zkrátka ukázat trenérovi, že si nominaci zasloužím. Potom bych mohl uvažovat o mistrovství světa družstev," doufá v úspěch.

Závody družstev

Domácí ledový kalendář je našlapaný. Naplánovány jsou i čtyři závody družstev v rámci republikového šampionátu, které Lukáš pojede společně se svým otcem Radkem. První hostila v sobotu Chrastná, dále jsou v plánu Račice (4. února) a Nepomuk (5. února).

V sobotu 11. února pak je rezervovaný termín pro Mělice u Přelouče. „To mám prakticky dva kilometry od baráku, budeme tam i trénovat před dalšími závody. Snad led vydrží a nebude brzy obleva," věří Lukáš Hutla v co nejdelší pokračování závodů na ledě.