„Je to profesionál se vším všudy,“ říká na adresu světové šampionky z Benecka sportovní doktor, který má v opatrování i královéhradecké fotbalisty a hokejisty a zároveň má statut lékaře české atletické reprezentace. Jeho zdravotní středisko Sportklinik na Novém Hradci Králové ovšem neotvírá náruč jen reprezentantům. Pomoc tady najde každý i amatérští sportovci. Ti mohou využít poradenskou činnost v oblastech regenerace, rehabilitace a výživy. „Nyní se nám vyplácí týmové stanovení léčebného postupu,“ předložil novinku Jiří Neumann.


Jak vůbec vznikla vaše spolupráce se Šárkou Záhrobskou?
Vloni v létě mě kontaktoval její otec a zároveň trenér, pan Záhrobský. Někde se o nás dozvěděl a požádal mě o pomoc. Potřeboval vyřešit zdravotní problém u svého syna Petra, který rovněž závodně lyžuje. Pomohl jsem a od té doby naše spolupráce pokračuje. Stále jsme v telefonickém kontaktu. Zrovna nedávno jsme spolu mluvili. Zájem Záhrobských svědčí o tom, že se o nás ví, a že svoji práci děláme dobře. Máme klienty po celé republice.


Zmínil jste se, že jste nedávno s panem Záhrobským hovořil. Můžete prozradit o čem?

Kolem Šárky se nyní tvoří realizační tým, který ji bude doprovázet na závodech. Ptal se mě, zda nevím o schopném fyzioterapeutovi. Dal jsem mu tip na našeho spolupracovníka Tomáše Dřímala, který je ve svém oboru opravdu výborný. Momentálně je však smluvně vázán s českým tenistou Janem Hernychem. Záleží na nich, zda se dohodnou.


Museli jste momentálně řešit u nejlepší české lyžařky zdravotní potíže?

Zatím ne. Jinak naše spolupráce je nastavena tak, že my zasáhneme, až vyvstane konkrétní lékařský problém. Potom budeme nablízku. Ať už půjde o mě, mé spolupracovníky nebo o využití našeho přístrojového vybavení.


Šárku Záhrobskou jste poznal v době, kdy ještě nebyla mistryní světa. Jak byste ji charakterizoval?

Šárka je profesionál se vším všudy. A titul si zasloužila.


Působíte u atletické reprezentace. Kdo nejvíce využívá vašich služeb?
Speciálně se starám o skupinu Ivo Pitáka, což je přítel a trenér chodkyně Barbory Dibelkové. Tato atletka byla pátá na světovém šampionátu v Helsinkách. U ní je zajímavé, že se za tři měsíce přesně na den dokázala po porodu syna Matěje vrátit do vrcholové atletiky a v dubnu vyhrála mistrovství republiky v Poděbradech. Českým želízkem bude i na letošním mistrovství světa v Ósace.


Vaše středisko Sportklinik nabízí plnou péči vrcholovým sportovcům, ale i amatérům a obyčejným lidem. Jaké zdravotní problémy řešíte nejčastěji?

Hlavní náplní naší práce je léčba pohybového aparátu. Nyní se nám osvědčila komplexní péče za pomoci lékařů specialistů. Vytvořili jsme tým, do něhož patřím já s profesí chirurga, dále můj kolega - rehabilitační lékař neurolog, ortoped, fyzioterapeut a masér. Pokud k nám tedy přijde jakýkoliv pacient, a nemusí to být jen Šárka Záhrobská, třeba s bolavým kolenem nebo zády, tak problém řešíme komplexně. Klienta pozveme na určitou hodinu a najednou ho spatří zmíněný tým lidí, který společně stanoví diagnózu. Tento postup se nám vyplatil a samozřejmě se vyplácí především našim klientům.