V italském městečku Bra se v minulých dnech konalo mistrovství Evropy hráček do 21 let v pozemním hokeji. Čtyřnásobné zastoupení na šampionátu divize B měla Slavia Hradec Králové. Reprezentační dres oblékly Martina Venclová, Adéla Žemličková, Barbora Čecháková a Pavlína Oppová.

Tajným přáním českého týmu bylo probojovat se mezi nejlepší čtyři celky a zahrát si o medaile. To bohužel nevyšlo. Svěřenkyně trenérů Miloše Kavana a Ondřeje Vudmasky skončily v konkurenci deseti celků na šesté příčce.

V pěti zápasech dosáhly naše juniorky těchto výsledků: Polsko 1.2, Rakousko 2:1, Ázerbájdžán 2:2, Belgie 2:6 a Itálie 1:4. Titul mistryň Evropy patří Belgii, druhé bylo Polsko, třetí Rusko a čtvrtá Ukrajina. Své dojmy z mistrovství poskytly hradecké hráčky MARTINA VENCLOVÁ (narozena 14. října 1990) a ADÉLA ŽEMLIČKOVÁ (narozena 8. října 1991).

Co vám proběhlo hlavou, když přišla reprezentační pozvánka?
Venclová: Měla jsem strašnou radost, do nároďáku jsem se vrátila po dvou letech. Těšila jsem se na spoluhráčky a byla ráda, že se šampionát koná v Itálii a ne v Praze.

Žemličková:
Nejdříve jsem tomu nemohla uvěřit, ale řeknu vám, že jsem byla hrozně šťastná. Poprvé v životě jsem oblékla reprezentační dres, což je pro mne veliká čest. Bylo super, že do konečné nominace se vešly i tři moje spoluhráčky z Hradce. Už to není jako dřív, kdy nároďák tvořily především holky z pražské Slavie a Pragovky.

Kolik zápasů jste na šampionátu odehrály a jak se vám dařilo?
Venclová: Začínala jsem v útoku, ale postupně jsem si zahrála v záloze i v obraně. Odehrála jsem všechny zápasy, ale musím přiznat, že na reprezentační úrovni se mi zdaleka tolik nedaří jako třeba v Hradci. Bojím se prostě něco udělat. Mám strach, abych něco nepokazila. Reprezentační duely jsou náročnější a daleko rychlejší. Turnaj v Itálii se hrál na skvělém povrchu, s čímž jsem se dlouho nemohla vyrovnat. Je to úplně něco jiného, jsem zvyklá na umělou trávu na „malšáku“ (rozesměje se). Moc bych si proto přála, aby co nejdříve vyrostl v Hradci nový stadion pro pozemní hokej se speciálním povrchem. To se hned jinak hraje. Osobně se mi na turnaji vydařil nejvíce zápas s Itálií. Hrála jsem na levém beku a ověřila si, že na tomto postu se cítím nejlépe.

Žemličková:
Hrála jsem na pravém, nebo levém beku a v posledním zápase jsem si to zkusila i v záloze. Na svém kontě mám pět reprezentačních startů, takže spokojenost. Nejvíce asi budu vzpomínat na úvodní duel s Polskem, který jsme prohrály 1:2 po velkém boji. Musím ale říci, že soupeřky předvedly výborný hokej a zaslouženě získaly stříbrné medaile.

Do Itálie jste odjely s cílem probojovat se mezi nejlepší čtyři celky. Proč to nevyšlo?
Venclová: Po závěrečném zápase jsme se všichni shodli, že se mužstvo dopustilo několika zbytečných chyb v defenzivě, ale naše největší slabina byla v útoku. Zahodily jsme spoustu šancí a nedařilo se proměňovat trestné rohy.

Žemličková:
Souhlasím s Martinou. Kdybychom byly v koncovce důraznější, asi by naše umístění bylo lepší. Ale na „kdyby“ se nehraje. Bylo znát, že jsme před turnajem nesehrály ani jediný přípravný zápas, dvakrát týdně se trénovalo. V mužstvu byly i hráčky, kterým je šestnáct let, a pro ně to byla hlavně obrovská zkušenost. Některá děvčata, kterým je kolem dvaceti let, neabsolvovala celou přípravu vzhledem k tomu, že chodí do zaměstnání. Po dobu šampionátu by si musely vzít dovolenou a to není jednoduché. Trenéři je proto z konečné nominace vyřadili.

Jak si vedly vaše spoluhráčky Barbora Čecháková s Pavlínou Oppovou?
Žemličková: Bára odchytala čtyři zápasy a myslím, že podala dobrý výkon. V závěru se na ni trochu projevila únava z nedávného mistrovství Evropy do 16 let v Barceloně. Pavlína hrála se mnou v obraně a určitě nezklamala. V závěru turnaje si však poranila klíční kost.

Chodilo na zápasy hodně diváků?
Venclová: Domácí Italky měly značnou podporu. Své zápasy hrály vždy od 19.15 hodin a na tribunce byly asi tři stovky fanoušků, které vytvořily výbornou kulisu. My jsme třeba hrály v pravé poledne ve vedru a bez diváků.

Co jste kromě pozemního hokeje v Itálii ještě stihly?
Venclová: Po prvním zápase jsme byly asi ještě hodinu na koupališti, kam nás vzali trenéři. Ve dvou volných dnech jsme relaxovaly u moře a vlakem jely do Turína, kde jsme si prohlédly zdejší město.

Co pro vás osobně znamenal start na mistrovství Evropy?
Venclová: Myslím, že to byla moje reprezentační tečka. Za dva roky se na šampionát této věkové kategorie již nepodívám, protože mi bude dvaadvacet. Nepřemýšlím o tom, že bych se probojovala do áčka. Je tam velice silná konkurence a v tuhle chvíli vím, že na to prostě nemám. A ještě musím prásknout něco na Adélu. Trenéři ji po skončení šampionátu řekli, že byla nejpříjemnějším překvapením turnaje a pro tým odvedla maximum.

Žemličková:
Poznala jsem spoustu nových lidí a viděla, jak to v nároďáku chodí. Mám určitě novou motivaci a reprezentační dres bych znovu ráda oblékla. Získané zkušenosti bychom nejen já, ale i mé oddílové spoluhráčky rády zúročily v hradecké Slavii.

S Hradcem Králové obhajujete v nastávající sezoně mistrovský titul z haly a bronzové medaile zvenku. To asi nebude jednoduché, že?
Venclová: Po skvělé minulé sezoně si na nás budou dávat soupeřky daleko větší pozor. Bude se od nás čekat, že se nám takto bude dařit i nadále. Chceme však dobře reprezentovat klub i město a pro úspěch uděláme maximum.

Žemličková:
Laťka je nastavena hodně vysoko. Na venkovní ploše bychom měly znovu bojovat o medaile. Jak to bude vypadat v hale, to se teprve uvidí. Každopádně bychom měly postoupit do play off.
JAN SKALIČKA