V základní části extraligy se oba celky střetly dvakrát. Nejprve zvítězil Hradec nad pražskou jmenovkyní 3:2, v odvetě prokázal favorit své kvality a přesvědčivě vyhrál 8:3. Sobotní semifinálový duel v hale pražské Slavie v Edenu však snesl nejpřísnější měřítko. Mnozí experti se shodli, že to bylo předčasné finále.

Nevydařený poločas

První polovina utkání se hradeckým děvčatům příliš nepovedla a po dvaceti minutách prohrávala 1:4.

„V rozhodujících momentech byly Pražanky důraznější před naší brankou a své šance dokázaly proměnit. Škoda, že Švenková nedala penaltu. O přestávce jsem hráčkám řekla, že už nemají co ztratit, a ať ve druhé dvacetiminutovce dají do zápasu všechno,“ řekla úvodem trenérka hradecké Slavie Martina Poláková.

Do druhého dějství trochu změnila taktiku, ale především zamíchala se sestavou. Do branky se postavila Čecháková, Švenková se vysunula do útoku a Kolumpková hrála v obraně. A tento tah opravdu vyšel.

Královéhradeckému týmu se podařilo hned ve 21. minutě snížit na 2:4 a od této chvíle začal největšího favorita soutěže jasně přehrávat.

„Základní pětka odehrála celý poločas bez střídání a holky odvedly skutečně skvělou práci. Škoda několika neproměněných šancí. Tři minuty před koncem zápasu se nám podařilo snížit na 3:4, ale ani přes velký závěrečný nápor kýžená vyrovnávací branka nepřišla. Vítězství Pražanek bylo hodně šťastné,“ povzdychla si trenérka.

Zároveň si postěžovala na výkon hlavní rozhodčí. „Nemám to ve zvyku, ale tentokrát to udělat musím. Ve druhé půli totiž neodpískala tři jasné trestné rohy proti pražské Slavii. Svými chybnými verdikty zápas určitě ovlivnila.“

Čecháková čarovala

Pražanky si ve druhém dějství vytvořily několik šancí po rychlých protiútocích, ale Barbora Čecháková chytala v den svých osmnáctých narozenin skvěle. Svými zákroky přiváděla domácí hráčky doslova k zoufalství.

„Podala fantastický výkon a až do závěrečného hvizdu rozhodčí držela naše naděje na postup do finále. To, že za dvacet minut nedostala ani gól, je obdivuhodné,“ řekla na její adresu Poláková.

Zároveň nechce snižovat ani výkon Šmídové, jež v první půli i přes čtyři inkasované góly vyřešila několik nebezpečných situací.

Pro pozemkářky hradecké Slavie extraligová sezona skončila. Podruhé za sebou získaly nepopulární „bramborovou“ medaili. Pozitivní je, že červenobílý dres oblékly pouze hradecké odchovankyně, což je příslibem do budoucna.

A jak celou sezonu hodnotí hradecká trenérka?

„To víte, že přáním nás všech, kteří se kolem pozemního hokeje v Hradci pohybujeme, bylo získat medaili. Bohužel se to nepovedlo. V závěru sezony jsme vlivem zranění a nemocí doplatily na velice úzký kádr, což se v některých zápasech negativně projevilo. I přes konečné čtvrté místo chci všem hráčkám poděkovat za přístup a výkony v právě skončené sezoně. Strašně moc chtěly medaili a bojovaly o ní do poslední minuty. Nyní jsme dva roky chyběly na bedně, tak věřím, že do třetice se nám to v příští sezoně podaří. Tento týden mají hráčky volno a pak se již začneme připravovat na jarní část extraligy na venkovní ploše, která začne zkraje dubna,“ uzavřela trenérka hradecké Slavie Martina Poláková.

Výsledkový servis

Zlaté medaile v halovém pozemním hokeji žen vybojovaly hráčky Slavie Praha, které tak obhájily loňské prvenství.

1. semifinále: Slavia Hradec Králové – Slavia Praha 3:4 (1:4). Branky Hradce Králové: Smitková 2, Venclová. Slavia Hradec Králové: Šmídová – Vošahlíková, Švenková, Venclová, Smitková, Kolumpková. Střídaly: Čecháková, Krausová.

2. semifinále: Rakovník – Praga Praha 4:2.

Finále: Slavia Praha – Rakovník 5:2.

Utkání o třetí místo se nehrálo, bronzové medaile získal lépe umístěný tým po základní části, kterým je Praga Praha.

Konečné pořadí extraligy v halovém pozemním hokeji pro sezonu 2011/2012: 1. Slavia Praha, 2. Rakovník, 3. Praga Praha, 4. Slavia Hradec Králové.