Žádný Vancouver, ani finské Tampere, ale Pardubice! Východní Čechy dostaly podruhé během čtyř let možnost pořádat mistrovství světa v inline hokeji organizace IIHF. Přehlídka nejlepších borců, co ovládají kolečka a hokejku, startuje už v neděli.

Český výběr má na pardubickou ČEZ Arenu jenom ty nejlepší vzpomínky, v roce 2011 tady totiž získal svoje historicky první a jediné zlato. Na dalších dvou šampionátech v Německu se žádná medailová radost nekonala.

„Posledně v Pardubicích jsme si dali hodně vysokou laťku. Nečeká nás nic jednoduchého, ale  rádi bychom si zase sáhli na nějakou medaili," vyhlašuje trenér Petr Hemský, který stál na lavičce českého národního týmu i před třemi lety.

Česká soupiska
Brankáři: Daniel Brabec, Dušan Salfický.
Obránci: Pavel Strýček, Patrik Šebek, Vladimír Kameš, Lukáš Cik, Petr Šenkeřík, Zdeněk Čáp, David Bernard.
Útočníci: Martin Vozdecký, 
Michal Šimo, Marek Loskot, Zdeněk Kubica, Luděk Brož, 
Jan Buchtele, David Hrazdira.
Trenéři: Petr Hemský, Jan Besser, Jan Procházka.

Znovu se můžete těšit na jeho hlášky!

Česko se ve skupině postupně utká se Slovenskem, Spojenými státy a Velkou Británií. Do čtvrtfinále postupují všichni, ale rozhodně by bylo fajn se vyhnout Kanadě, která na posledních třech šampionátech vždycky skončila na stupních vítězů.

Hemskému bude chybět obrovitý brankář Roman Handl, který zářil v Pardubicích minule. „Ukončil reprezentační kariéru," poznamenal kouč.

Místo něj ale vytáhl nové eso. Bránu národního týmu bude hájit sportovní manažer extraligových hokejistů Pardubic Dušan Salfický. Dříve inline hokej hrál celkem pravidelně, ale na sedm let si dal pauzu. V této sezoně se ovšem rozchytal v extralize a Hemský zjistil, že tohle by šlo.

Reprezentační trenér stál i o další hokejisty, plánoval využít třeba třinecké Daniela Rákose s Jiřím Polanským, ale ty klub neuvolnil. Tajně myslel i na Tomáše Plekance, jenže jeho Montrealu se sezona v NHL protáhla až do konferenčního finále proti New York Rangers. „Šampionát se koná v termínu, kdy jednak skončilo mistrovství světa v ledním hokeji, takže třeba takový Zámorský toho má už tolik, že nemůže přijet. Další hráči odjíždějí s oddíly na soustředění a jsou kluby, které nám hráče nepustily," postěžoval si Hemský.

Základní pravidla
Hrací doba: 4x12 minut.
Počet hráčů: 4 v poli a gólman.
Branky: stejná velikost jako 
v ledním hokeji (183 × 122 cm).
Hřiště: je rozděleno na dvě zóny, útočnou a obrannou, které 
odděluje červená čára. Píská se na ní ofsajd. Stejné jako v loňském ročníku extraligy je zakázané uvolnění.
Vyloučení: menší trest 1 minuta a 30 sekund, větší trest 4 minuty.

Ale nezoufejte.

Stejně pár zajímavých jmen ulovil. Třeba pardubického odchovance Jana Buchteleho, který minulou sezonu odehrál ve Spartě a jeho týmového kolegu Jana Piskáčka. „Chtěl bych poděkovat klubům, které hráče pustily, zvlášť Spartě, Jihlavě a Mladé Boleslavi," zdůraznil Petr Hemský.

Se složením týmu je nakonec spokojený, jsou v něm specialisté na inline i několik posil z ledního hokeje: „Myslím, že mužstvo je dobře složené. Máme zkušené hráče, ale i mladší hokejisty, kteří hráli mistrovství světa juniorů," libuje si.

A pozor, junioři posledních pět šampionátů vyhráli…

Bude český tým příští sobotu v Pardubicích znovu po třech letech křepčit se zlatými medailemi?

Pět důvodů, proč vyrazit na MS v inline hokeji

Váháte, jestli v příštím týdnu si máte vyhradit večery pro inline hokej v Pardubicích? Deník vám nabízí pět důvodů, proč byste měli říct až do příští soboty vlastnímu obýváku „sbohem" a přestěhovat se do ČEZ Areny.

1. Dušan Salfický
Ve dvaačtyřiceti ukončil gólman hokejovou kariéru a ve svých Pardubicích se přesunul do kanceláře. Teď máte před sebou poslední šanci, vychutnat si kousky gentlemana s červenou šipkou na masce na vlastní oči. Uspořádejte mu pořádnou rozlučku s úspěšnou kariérou!

2. Dva pardálové
Bývalému hokejistovi Pardubic a Hradce Králové Luďku Brožovi je 39 let, Martin Vozdecký, jenž odehrál pár zápasů za Vsetín, je o tři roky mladší. Oba ale patří mezi vyhlášené specialisty na inline hokej. První je vynikající střelec, druhý mozek, co umí s hokejkou kouzlit. Před třemi lety vymysleli pro Česko zlato a do důchodu rozhodně nepatří.

3. Čistý hokej
Zapomeňte na tvrdé hity a drsné souboje u mantinelů, tohle se v inline hokeji nesmí.
Můžete se těšit na hokej ze staré školy, plný technických fines, nahrávek a nápadů. 
V tomhle sportu září hlavně koumáci! Navíc při hře ve čtyřech padá mnohem víc gólů než při ledním hokeji, techničtí hráči mají na svoje kousky daleko víc místa.

4. Východočeši
Do výběru Petra Hemského se kromě Salfického s Brožem dostali ještě další dva hokejisté se vztahem k východním Čechám. Dres národního týmu oblékne střelec Jan Buchtele, jenž sice momentálně patří Spartě, ale až do roku 2013 hrál za Pardubice. V minulé sezoně si za ně zahrál i šikovný obránce Zdeněk Čáp, který si do ČEZ Areny odskočil na hostování z Hradce Králové.

5. Zlato
Jen si vzpomeňte na tři roky starý příběh. Česká reprezentace ve velkém finále porazila Spojené státy, velmoc, kde se hokej na kolečkách hraje celý rok.
Proč? Ano, díky skvělým výkonům beka Karla Rachůnka, brankáře Viktora Handla, nebezpečného střelce Luďka Brože. Ale také díky hlasité hale. Šest tisíc fanoušků hnalo výběr Petra Hemského za titulem. Repete? Může být, ale národní tým bude znovu potřebovat natřískané tribuny.

Info k MS v inline hokeji
Kde se hraje: elitní kategorie ve velké hale pardubické ČEZ Areny (skupina A: USA, Slovensko, Česko, V. Británie; skupina B: Švédsko, Kanada, Německo, Finsko). Divize I v malé hale ČEZ Areny (skupina A: Slovinsko, Austrálie, Lotyšsko, Chorvatsko; skupina B: Rakousko, Maďarsko, Japonsko, Brazílie).
Kdy hraje český tým: neděle 18.00 proti Slovensku, pondělí 19.00 proti USA, úterý 18.00 proti Velké Británii.
Ostatní zápasy: program v základních skupinách začíná vždy ve 13.00. Finále je na programu příští sobotu od 19.00.
Vstupenky: 100 Kč (základní skupina, celodenní), 150 Kč (play off, celodenní), permanentka 600 Kč.