V Baku si zlaté medaile pověsili na krk Miloš Slavíček a David Kostelecký. Zopakovat něco podobného v letošní sezoně by se rovnalo zázraku. Souhlasí s tím i šéftrenér oddílu Radek Jančík. ,,Světový žebříček je obrovsky vyrovnaný, vyhrát může dvacet střelců. Každopádně nás tyhle tituly opravňují k tomu, abychom na nejvyšší posty pomýšleli i letos. Chceme uspět jak na mistrovství Evropy, tak na mistrovství světa. Cení se každá medaile.“

Jen pro připomenutí. Třiadvacetiletý Slavíček ovládl na ME 2017 závod ve skeetu, když v dramatickém rozstřelu porazil olympijského vítěze z Ria Itala Gabriele Rossettiho. ,,Míla je rváč od přírody. Má obrovský talent, v důležitých momentech se nebojí jít do rizika. V hlavě to má srovnané, nepochybuje o sobě, jde do všeho naplno. I proto ve finále získal tak cenný skalp,“ vyjmenoval Slavíčkovy trumfy Jan Sychra, který se v oddíle po ukončení bohaté kariéry věnuje právě skeetařům.

Dvaačtyřicetiletý Kostelecký ve finále skolil o jediný terč taktéž šampiona z Ria Chorvata Josipa Glasnoviče. ,,David je fenomén. Loňská sezona pro něho byla přelomová. Začal střílet novou zbraní a vyřešil menší problémy s očima. Specialista na klinice ve Švýcarsku mu vyrobil speciální kontaktní čočky. Od té chvíle má zrak jako ostříž. Na Evropě ukázal svoji jedinečnost. Hodně si od něho slibujeme,“ nešetřil Jančík slovy chvály na adresu olympijského šampiona z Pekingu.

Zlatí hoši se už pilně připravují na tuto sezonu. Kostelecký v týdnu dokonce vyhrál přípravný závod ve španělské Malaze, Slavíček pálí objemové dávky na Kypru. Hodně se očekává také od Tomáše Nýdrleho, dalšího stabilního člena skeetařské reprezentace. ,,Tomáš si v loňské sezoně po příchodu z Komety zvykal na odlišný systém. V Dukle šel do mnohem vyšších tréninkových objemů. Postupně se lepšil a na mistrovství světa v Moskvě přispěl k týmovému bronzu. Věřím, že letos nárůst výkonnosti potvrdí,“ doufá Sychra.

Na trapu se popere o třetí pozici za Kosteleckým a brněnským Liptákem hned několik hladových vlčáků. Z Hradce se jedná o Michala Hojného, Pavla Vaňka a Robina Daňka. O jejich případném zařazení do týmu ČR rozhodnou výsledky z nominačních závodů.

V letošním roce pravděpodobně ještě nebude možné vystřílet kvalifikační místa pro olympijské hry v Tokiu 2020. I proto ze čtyř závodů Světového poháru vyrazí hradečtí brokaři pouze na dva – do Koreji, kde se letos uskuteční také světový šampionát, a na Maltu. ,,Zvažovali jsme i Mexiko. Závod se však koná ve vysoké nadmořské výšce v Guadalajaře, kde není garance, že by letecké společnosti dopravily zbraně přímo na místo,“ vysvětluje Jančík důvody absence.

,,Škoda, že se na olympiádu nedá nominovat na základě žebříčku, v něm naši střelci figurují vysoko. Olympijský výbor ani mezinárodní střelecká federace na tom nemají zájem. Nechtějí, aby v Tokiu startovali samí Evropané,“ poukázal na neradostnou skutečnost, že v Japonsku nebudou střílet jenom ti nejlepší, hradecký šéftrenér. Čechy tak v příštím roce čeká nelítostný boj o tzv. kvota placy pro OH.

Nejdůležitější akce v sezoně
Světový pohár v Koreji – Changwon (20. až 30. dubna)
Světový pohár na Maltě – Mosta (5. až 15. června)
Mistrovství Evropy v Rakousku – Leobersdorf (30. července až 12. srpna)
Mistrovství světa v Koreji – Changwon (1. až 14. září).