„Jedná se o technologii, která nabídne řadu specifických využití, ať už se jedná o připojení průmyslových objektů, násobné zvýšení kapacity v místech, kde se v jedné chvíli setkává hodně lidí, nebo plnohodnotnou alternativu připojení domácnosti v oblastech, kde nedává smysl budovat optické sítě,“ říká technologický ředitel O2 Jan Hruška.
Novinka zatím není určená ke komerčnímu využívání. Operátor ji teprve testuje, a to na několika vysílačích v sídle O2 a jeho okolí na pražské Brumlovce a také na v Praze na Chodově, kde operátor provozuje své největší datové centrum. Výhoda milimetrových vln je především v rychlosti. V rámci testování se podařilo dosáhnout rychlosti až 5Gb/s, přičemž teoretická rychlosti u 4G je 1 Gb/s. Díky tomu je možné přenášet velké objemy dat vysokou rychlostí a nízkým zpožděním velkému množství uživatelů.

„Právě tyto vlastnosti milimetrových vln doplní v budoucnu již vyvinutá 5G řešení pro průmysl 4.0, například při nahrávání řídícího softwaru do vyráběných produktů souběžně s jejich finální kompletací na výrobních linkách. Využití najdou také v situacích, kdy spolu neustále musí komunikovat robotická zařízení a jejich centralizované řídící jednotky a předávat si velké množství dat v jeden okamžik – například při kontrole kvality montáže na základě videoanalýzy výrobního procesu v reálném čase,” vysvětluje Jan Hruška.
Omezení dosahu
Negativem přenosu signálu ve vysokých frekvencí je omezení jeho dosahu. Ten je u milimetrových vln v řádech stovek metrů. I proto k dokonalému pokrytí bude zapotřebí vybudování sítě s velkým množstvím antén, třeba na stožárech veřejného osvětlení. To by mohlo vyvolat odpor občanů.
„Zatím testuje, zkoušíme, vyhodnocujeme možná negativa. Samozřejmě estetika antén je neméně důležitou součástí,“ podotýká Hruška.
Ani další dva tuzemští operátoři ale nezahálejí. T-Mobile a Vodafone spojily síly v budování optických internetových přípojek. Kromě toho si oba operátoři navzájem zpřístupní už část vybudované infrastruktury. „Souběžně chce dál zlepšovat parametry naší stávající sítě. Chceme přispět k tomu, aby se Česká republika zařadila mezi nejvyspělejší státy světa. A k tomu jsou kvalitní sítě potřeba,“ uvedl generální ředitel Vodafone Czech Republic Petr Dvořák. „Dohoda o spolupráci nám umožní postup výstavby klíčových infrastruktur výrazně zrychlit.,“ dodal generální ředitel T-Mobile Czech Republic José Perdomo Lorenzo.

V rozšiřování vysokorychlostního internetu je nyní pomyslný míček na straně Českého telekomunikačního úřadu. Operátor O2 totiž získal vysoká pásma jen dočasně. Aby je mohli operátoři v budoucnu využívat komerčně, čekají na vytvoření regulativních podmínek. „Telekomunikační úřad totiž ještě nestanovil politiku, jak bude udělovat licence. K tomu, aby bylo pásmo komerčně využitelné, musí ČTÚ dotáhnout i cenotvorbu licenčních poplatků za frekvence,“ dodává Hruška.