Ortoped a chirurg, primář Oddělení spondylochirurgie v pražské Fakultní nemocnici Motol Jan Štulík má hodinky rád. „Hodinky mě baví, rád jsem se seznámil s historií známé východočeské firmy," řekl lékař, který prožil dětství a mládí v Ohnišťanech na Královéhradecku a dnes se specializuje na chirurgickou léčbu onemocnění a poranění páteře. Ročně provede přes 600 operací.

„S primkami jsem se setkal už jako malý kluk, ty moje byly s modrým ciferníkem a mechanickým strojkem. Tenkrát jsem si to ještě neuvědomoval, ale teď už vím, že schopnost vyrobit kvalitní mechanické strojky představuje velkou zručnost výrobce a prestiž regionu. Umějí to jenom v málo zemích na světě. V Novém Městě nad Metují to dovedou a sklízí za to můj obdiv, " řekl lékař.

Odkoupený podíl
Minulý týden koupila většinový podíl v Elton hodinářská společnost Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada. Podíl koupila od firmy E-Centrum, která zůstane menšinovým společníkem.

Padesát zaměstnanců firmy Elton vyrobí ročně kolem 5000 kusů hodinek. V minulosti firma dokončila rozsáhlou investici do technologií, která ji umožňuje dělat si  všechny díly mechanických strojků i zapouzdření. „Elton je jednou z mála světových firem, která dokáže vyrobit mechanické hodinky v jedné továrně," uvedla mluvčí Eltonu Adéla Dittmannová.

Prodej táhnou zejména limitované edice, které firma vyrábí k významným příležitostem. V poslední době zaujaly Prim Orlík Tobruk k 70. výročí konce II. světové války, Prim Hirošima na počest architekta Jana Letzela, náchodského rodáka a tvůrce tzv. Atomového domu v Hirošimě nebo Prim Karel IV. k 700. výročí narození císaře.

Většinu produkce tvoří zakázkové výroba, zákazník tak může podobu hodinek do velké míry určit sám.

Jaromír Fridrich