JAK NA KURZU UŠETŘÍTE?

Sežeňte si kamaráda. Autoškoly totiž nabízejí slevy pro skupiny či skupiny.

Zhruba o pět procent nižší cenu vám autoškola bude účtovat v zimním období.

Máte v garáži zaparkované auto a v duši touhu již konečně jezdit? Na co se v autoškole připravit? Kde vás v Hradci naučí řídit?

Nejdůležitější je rozmyslet si, jaký typ řidičského oprávnění vlastně chcete získat. Hodláte-li na silnici shlížet ze sedla motocyklu, zaměřte se na oprávnění typu A. Skupina B vám umožní řídit osobní automobil. S ,,céčkem“ se už můžete vrhnout na kamion.

Kombinované kurzy vyjdou levněji

Stále více autoškol nabízí kurzy kombinované. Nejčastěji jde o kombinace skupiny B se skupinou A (osobní automobil a motocykl). Obrovskou výhodou je, že vás tyto kurzy vyjdou výrazně levněji, než kdybyste je absolvovali samostatně. Řidičská oprávnění se liší také věkovým omezením. Pro získání oprávnění na motocykly do objemu válců 125 kubických centimetrů a výkonu 11 kW (tzv. ,,stopětadvacítky“) vám postačí dovršených šestnáct let.

Míříte-li však za volant automobilu, je plnoletost podmínkou. Do kurzu můžete nastoupit již od 17 let. Prodleva mezi samotným kurzem a závěrečnými zkouškami však nesmí přesáhnout 18 měsíců. ,,Autoškolu doporučuji absolvovat maximálně dva měsíce před dovršením osmnáctého roku,“ řekl vedoucí autoškoly Dopravního podniku v Hradci Králové.

Rychle a levně

Délka trvání samotných kurzů se liší podle skupin oprávnění. U osobních automobilů se minimální délka kurzu pohybuje okolo dvou měsíců. Pokud jste však netrpělivý a na silnice hodláte vyrazit co nejdříve, budete si muset připlatit. Autoškoly nabízejí množství nadstandardních služeb včetně zkrácených kurzů, trvajících okolo dvou až třech týdnů. Jejich cena se však může vyšplhat až o polovinu výš. Průměrné ceny základních řidičských kurzů skupiny B se pohybují mezi sedmi až deseti tisíci.

Chcete-li na kurzovném ušetřit, není na škodu sehnat si ,,parťáka“, který s vámi do autoškoly zamíří. Ty totiž nabízí slevy pro skupiny, studenty a také slevy sezonní. Takto můžete v méně žádaném období (převážně se jedná o zimu) na kurzovném ušetřit okolo pěti procent. Většina autoškol absolvování kurzu v zimě doporučuje. Výuka na ledovém povrchu pod dohledem zkušeného lektora je totiž dobrou průpravou pro zvládnutí budoucí jízdy v nepříznivém počasí. Souhlasí i Libor Žáček, majitel HK Autoškoly: ,,Zimnímu období není třeba se vyhýbat. Výcvik v tomto období je naopak výhodou.“

Co potřebujete

Pro přijetí do kurzu je kromě vlastní přihlášky nutné podat „Posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel“. Ten může vydat pouze lékař.

Samotný kurz se skládá z teoretické přípravy a praxe. Výuka předpisů o provozu vozidel, údržbě vozidla, zásad bezpečné jízdy a zdravotnické přípravy, to vše vás čeká v lavicích autoškoly.

Praktická část navazuje na teorii. V ní usednete poprvé za volant. Osmadvacet hodin výcviku řízení vozidla by mělo každého důkladně připravit do ulic.

Závěrečné zkoušky jsou rozdělené do tří částí: zkouška z pravidel silničního provozu, zkouška z ovládání a údržby vozidla (2 otázky) a z praktické jízdy. Za tuto zkoušku se hradí magistrátu poplatek ve výši 700 korun.

Po složení zkoušky vás od sešlápnutí nohy na plynu může dělit jen fronta na příslušném oddělení magistrátu města, kde vám řidičský průkaz vydají.

Eliška Dokulilová