Nyní jsou však již podruhé dveře do sálu kina zavřené.

„Je to existenciální záležitost, potřebujeme otevřít, abychom kino udrželi,“ říká ředitel Bio Central Petr Vítek, který se v prostředí kinematografie pohybuje řadu let.

Je spoluzakladatelem nové éry pražského kina Aero, které začal spolu s kolegou Pavlem Rajčanem v devadesátých letech provozovat a které je stále jeho srdcovým kinem. Od té doby otevřeli a provozují další – pražská kina Světozor, Bio Oko a nově kino Přítomnost, v Brně pak Univerzitní kino Scala.

Když milujete příběhy

„Film je nedílnou součástí mého života. Nejsem ale žádný filmový vědec, na filmu miluju příběhy, proto se mohu dívat i na ty, které třeba nejsou nejlepší. Pokud mě ale příběh strhne, odpouštím mu všechny ostatní nedostatky. Je to vášeň,“ popisuje Petr Vítek.

A byla to nejspíš právě ona vášeň, která Petra Vítka před časem dovedla do hradeckého Centrálu, které s předchozím provozovatelem nezažilo nejlepší časy.

„Bylo potřeba začít úplně od začátku, ale tato cesta byla naprosto logická. Mám rád kina a nechtěl jsem, aby tak úžasné kino, jakým Central bezpochyby je, padlo. Cítil jsem zodpovědnost za projekt, který jsem začal v Hradci Králové rozjíždět,“ vzpomíná Petr Vítek.

Uvidíte filmy, které jinde nehrají

Novodobá historie Bio Central se píše od roku 2012.

„Za těch osm let se nám podařilo odstřihnout od staré zátěže, insolvence bývalého provozovatele. Společně se statutárním městem Hradec Králové a Státním fondem kinematografie bylo kino vybaveno novou promítací technikou, takže kvalita projekce šla výrazně nahoru.

Vylepšili jsme a stále vylepšujeme náš druhý sál, který jsme plánovali v roce 2020 digitalizovat, což se bohužel kvůli covidu nepodařilo, ale doufáme, že to zvládneme letos. Podařilo se nám usadit naši dramaturgii. Diváků jsme za poslední roky měli více a více a dařilo se i našim dalším aktivitám, jako třeba naší kavárně, kde se snažíme nabízet kvalitní lokální produkty,“ říká Petr Vítek.

Dnes se Bio Central řadí po bok klasických kin s dlouholetou historií.

„To je první rozdíl od multiplexů, které se u nás začaly objevovat až v devadesátých letech minulého století. Odlišuje nás také počet sálů a dramaturgie. Snažíme se divákům vybírat filmy, které nás oslovují a přijdou nám dobré. Jsou snímky, které v našem kině diváci neuvidí. Naopak uvádíme filmy, které se zase nehrají v jiných kinech,“ přibližuje ředitel Bio Central.

Podporou v nelehké době je projekt Moje kino LIVE, které po uhrazení poplatku „promítá“ v přesný čas.