Všechno pryč! Lahve musely do zákulisí, nabídky s drinky se mazaly do posledního písmena.

„Museli jsme přelepovat nabídku tvrdého alkoholu 
v nápojových lístcích," popisuje Vendula Dvořáková, servírka z kavárny La Passion. „To my jsme mohli lístky rovnou vyhodit," glosuje hořce situaci posledních dnů Robert Jedlička, majitel koktejl baru X-Treme.

V Česku prostě vládne zákaz prodeje tvrdého alkoholu – a to logicky velice výrazně zhoršuje život také vlastníkům restaurací, diskoték, hospod, barů…

„Nám spadl zisk z posledního víkendu o čtyřicet procent," má spočítáno Petr Hrubý z letního parketu ve Výravě. „My jsme na tom dokonce o sedmdesát procent hůře," doplňuje kolegu Robert Jedlička.

Překročit nařízení si však restauratéři těžko dovolí. Sankce je totiž velmi vysoká, pokuta se může vyšplhat až na tři miliony korun.

A kontroly jsou podle všeho poměrně usilovné. To poznali i ve Výravě, kde v pátek pořádali koncert legendárního Arakainu.

„Byla to škoda, k téhle muzice se něco ostřejšího hodí," tvrdí Petr Hrubý. „Ale hned o půl desáté večer přijela kontrola z celní správy a v neděli odpoledne znovu – tentokrát jen do restaurace."

V podnicích se mohlo prodávat jen pivo, víno… „A některé sladké likéry," upozorňuje  šéf  Výravy Hrubý.

Jenže to je pro restauratéry málo, největší zisk mají z tvrdého alkoholu. „Bary mohou krachovat během pár týdnů," věští Robert Jedlička.

Krach podniků? Je to otázka týdnů

Hradec Králové – Vlastní bar, kde frčí míchané koktejly, jejichž základ tvoří tvrdý alkohol. „Tržby opadly o sedmdesát procent," říká Robert Jedlička, majitel X-Treme baru v Hradci, o prvním víkendu, kdy v Česku platila prohibice.

Projevil se zákaz prodeje tvrdého alkoholu výrazně?
Řekl bych, že maximálně. Lidi neměli důvod vycházet ven. Když budu mít doma zásoby, dám si doma. Proč bych chodil někam, kde stejně nic nedostanu?

Máte ztrátu i vyčíslenou?
Pro mě to znamenalo sedmdesát procent dolů.

Jak dlouho může koktejlbar přežít prohibici?
Kdybych byl živý jen z tohoto baru, moc dlouho by se to nedalo ustát. Myslím, že by to byla otázka pár týdnů. Naštěstí mám ještě další podniky.

Projevuje se prohibice i v klasických restauracích?
V Kuklenách Na statku to máme 
postavené vyloženě na jídle, takže tolik ne. Holt si lidé nedají pálenku před obědem…

Říká se, že tvrdý alkohol je pro restauratéry zásadní, jeho marže je mnohem vyšší než u piva.
Když máte u piva 100 procent, je to hodně dobré. U panáků se dává 150 až 250 – a to je ještě normální cena. Navíc náklady na údržbu piva jsou mnohem vyšší…   (fej)