České dráhy se zbavují především nepoužívaných a opuštěných budov. Na Královéhradecku jsou k mání vybrané objekty: kancelářské a dílenské prostory v Kopidlně nebo administrativní budova s ubytovnou v Jičíně či skladiště v Potštejně. Ne vše je ale uvedeno na oficiálních webových stránkách, a tak je dobré se pozeptat i osobně.

„Chceme prodat veškerý přebytečný majetek, který nepotřebujeme ke své činnosti a který neslouží k provozování dráhy,“ řekl vedoucí tiskového oddělení Českých drah Radek Joklík.

Obdobná opatření mají společnosti snížit i provozní výdaje. „Smyslem je samozřejmě optimalizovat náklady. Udržovat nepotřebný majetek, chránit ho před vandaly a zloději, provádět opravy, to vše představuje obrovské náklady,“ dodal Joklík. Veškeré nabízené nemovitosti z majetku Českých drah mají na starosti regionální správy majetku. Těch funguje po celé České republice šest. Firmou prodávané objekty jsou k dohledání na internetové adrese www.nemovitosti.ceskedrahy.cz. „Každý subjekt, je-li vlastníkem majetku, majetek nemovitý nevyjímaje, který ho stojí víc, než vydělává, se chová neefektivně a tuto neefektivnost, jinými slovy ztrátu, musí hradit z jiných zdrojů,“ řekla pedagožka z hradecké katedry ekonomie Eva Hamplová. Nabízí se úvaha, do jaké míry je daný krok spasitelný pro společnost.

„Prodej majetku v dané výši nemusí znamenat příliš významnou finanční injekci, ale významné strategické rozhodnutí,“ uzavřela Hamplová. Některé z odprodávaných nemovitostí na seznamu nejsou a je lepší se v případě zájmu zeptat přímo.